Робота ІТ-спеціаліста — це не тільки цікаві та складні таски. Щодня розробники стикаються і з рутинними завданнями, які є також важливими. Тут знадобиться багато терпіння та посидючості, щоб виконувати однотипні справи. Але тільки у комплексі, виконуючи різні завдання (складні та рутинні), можна отримати результат — круті продукти.
Як не втратити мотивацію, які звички допоможуть зменшити вплив рутини? Про це читайте у нашій статті.
Що для розробників є рутиною у роботі
Одне із визначень слова «рутина», що подається у словниках, — це «слідування заведеному шаблону, що перетворився на механічну звичку». Ресурс DOU провів опитування серед ІТ-спеціалістів різних напрямків і виявив, чому виникає рутина. На основі опитування вдалося встановити перелік рутинних справ.
1. Одноманітні справи
Коли людина починає робити щось вперше, у неї виникає стан тривоги (Чи вийде? Чи я впораюся?). Далі, виконуючи завдання, людина переходить у стадію потоку — занурюється у роботу, їй стає цікаво вирішувати цей челендж. Але з часом ця робота стає одноманітною, звідти і виникає рутина. Людина втрачає мотивацію та натхнення. Це можуть бути, наприклад, такі справи, як переробка кольору фону, чистка даних тощо.
2. Багаторазова доробка
Коли робота вже виконана, а замовник декілька разів просить внести суттєві зміни або ж пропонує рішення, які не розв’язують його проблему. Це здебільшого стосується завдань, у яких немає чітких ТЗ.
3. Опанування справи
Коли програміст вивчив певну технологію, вона вже не є чимось новим та захоплюючим для нього, тож через деякий час він починає нудьгувати. Якщо не з’являються нові завдання, які вимагають опанування нових навичок, технологій, це може сильно вплинути на мотивацію.
4. Робота, яку можна автоматизувати
Рутинні завдання — це такі, які хочеться передати комп’ютеру. Наприклад, коли потрібно виправляти помилки та завантажувати великі CSV-файли у менші — це може займати і кілька годин, і кілька тижнів. Сюди ж можна віднести тривіальні, стандартні завдання, наприклад, збереження нового поля у статистику, створення схожого функціоналу тощо.
5. Робота, яка не приносить задоволення
Такі справи є нудними, але робити їх необхідно. Наприклад, спілкування із клієнтом, в якому раз за разом треба доводити свою правоту, пояснювати, що буде кращим для проєкту та як цього досягти.
6. Підготовка естімейтів
Це складна, відповідальна та рутинна задача для fixed-bid проєктів. Тут потрібно або самостійно визначитися у естімейті щодо таймінгу та бюджету, або ж вкластися у розрахунки, що їх втановлює замовник. За відсутності автоматизаії та можливості порівняння естімейтів для схожих проєктів цей процес перетворюється на рутину й значно збільшує час на підготовку комерційної пропозиції.
7. Написання технічної документації
Підготовка комерційних пропозицій, звітів, для яких головним є логічність, структурованість та зрозумілість. У архітекторів на виконання таких завдань йде приблизно 60% часу.
8. Мітинги, рев’ю коду, тайм-трекінг, робота з гілками та мерджі, очікування статусу білду
Вирішення невеликого завдання може займати кілька хвилин. А от створення мерджів та гілки, очікування статусу білду, затвердження пул-реквестів триває значно більше часу. Рев’ю коду триває щонайменше півгодини. Щоденні зідзвони можуть тривати не менше 30 хвилин, а можуть розтягнутися й на 2-3 години, особливо якщо це складний проєкт, у якому важко прийняти рішення, і доводиться довго оговорювати деталі.
Тож загалом багато часу витрачається на подібні рутинні справи, хоча без них неможливо на виході отримати класний продукт.
Поради як справлятися з рутиною на роботі
Як розробники уникають рутини у роботі? Кожен із них знаходить свої способи.
1. Використання технік тайм-менеджменту
Чудово допомагають методи «з’їсти жабу зранку» (спочатку виконати рутинну задачу), метод Pomodoro (робота з таймером), GTD (збір інформації, обробка, організація, огляд, дія). Ознайомтеся хоча б із однією і користуйтеся нею у роботі.
2. Технічні рішення
Для мінімізації рутини допомагають допоміжні сервіси:
- Sonarqube (допомагає швидко оцінити стан коду та виявити слабкі місця),
- ОС Linux (із відкритого коду зручно встановлювати програми і робити прості завдання: розділення даних, зміни кодування),
- Python — ним можна швидко написати прості завдання типу фільтрування розмитих зображень.
3. Правильна комунікація із замовником
Щоб постійно не дороблювати та не перероблювати по декілька разів одне й те саме, слід чітко оговорити із замовником ТЗ та так само чітко дотримуватися його. Якщо ви бачите, що клієнт помиляється, треба мати достатню експертизу, розуміння бізнесу, щоб запропонувати краще рішення.
Краще за все спілкуватися не з стейкхолдерами із боку клієнта, а з самим замовником, бо саме від нього можна дізнатися справжні цілі бізнесу, щоб згодом можна було правильно налагодити роботу над проєктом. І головне: записувати усі мітинги, щоб згодом нічого не втратити (наприклад, у Skype чи у Zoom).
4. Підвищення кваліфікації
Читати спеціалізовану літературу, проходити майстер-класи, вебінари, курси, прокачувати англійську — маст хев для будь-якого розробника. Допомагає позбавитися рутини також і вивчення нових мов програмування.
5. Автоматизація роботи
Є певні типи завдань, в яких можна один раз розібратися, зберегти приклади їх вирішення у якийсь файл, створити шаблон чи команду, а згодом використовувати раніше написаний код, адаптуючи під поточний проєкт. Тобто немає потреби щоразу писати один і той самий код, і це також зменшує ризик виникнення помилок.
6. Делегування повноважень
Наприклад, тімлід делегує завдання іншим розробникам. Він витрачає на суто технічні питання не більше 20-25% свого робочого часу, усе інше — суто менеджерські функції (розподіл завдань, допомога у розв’язанні задач, контроль проєкту).
Делегування допомагає розвантажити час лідера, повноцінно сконцентруватися на пріоритетних завданнях і, врешті-решт, позбавляє роботу рутинності.
7. Тайм-трекінг
Для цього існують різноманітні плагіни, найзручніший з яких — Jira. Вони дозволяють впорядковувати роботу, робити її більш зручною.
Звички, які допоможуть справитися з рутиною
Рутина — такий стан, який знайомий представникам будь-яких професій (айтішники тут не є виключенням). Виконання однотипних справ може сильно вплинути на мотивацію, що знижує продуктивність праці.
Які звички допоможуть вийти зі стану ступору та однакових «днів бабака»?
1. Змініть обстановку
Спробуйте змінити місце для роботи (наприклад, переставте стіл). Приберіть зайві речі зі столу або ж, навпаки, додайте до робочого місця якісь нові речі. Сильно замилюють око однотонні стіни, тож за можливості прикрасьте їх чимось цікавим (наприклад, фото з подорожей).
Навіть зміна розпорядку дня допомагає. Будь-які зміни позитивно впливають на мозок, і рутина у роботі вже не так втомлює.
2. Зробіть хоч щось
Найважче у рутинній роботі — розпочати. Хочеться відкладати її на потім, виникає прокрастинація. Але ми так влаштовані: якщо вже зробили перший крок, то далі вже втягуємося у процес. Ключове тут саме зробити цей крок.
3. Винагороджуйте себе
Ставте реалістичні цілі та йдіть крок за кроком. Виконали невелике завдання? Чудово, похваліть себе за це. Скажіть: «Я сьогодні молодець» і зробіть для себе щось приємне (випийте чашку кави, прогуляйтеся тощо). Будь-яке позитивне підкріплення заряджує та надає сил рухатися далі.
4. Вчіться правильно завантажувати себе
Рутина в робочих процесах часто виникає через те, що людина елементарно не може взятися за складні та великі завдання. Це знову призводить до прокрастинації. Намагайтеся все ж таки хоча б раз на тиждень взятися за такі завдання. Ви відразу відчуєте себе сильнішими. Поступово нарощуйте обсяги та темп складних завдань.
5. Визначте свій тип продуктивності
Складіть з вечора або з ранку (як вам зручніше) список справ і намагайтеся чітко слідувати йому. Головне — робити це автоматично.
6. Спробуйте щось нове
Співробітник Google Мет Каттс у своєму виступі на TED пропонує протягом 30 днів зробити щось таке, що взагалі не має нічого спільного з програмуванням, але завжди хотіли спробувати.
Скажімо, ви завжди хотіли готувати. Ви починаєте займатися випічкою, раптом виявляєте, що рецепти мають багато чого спільного з комп’ютерними програмами, і ось ви вже замислюєтесь, як можна застосовувати рефакторинг у виробництві булочок.
7. Час від часу перемикайтеся на вирішення головоломок чи завдань на логіку
Логічні, математичні задачі дозволяють мозку добре відпочити та прокачатися, не кажучи вже про те, що вони просто підіймають настрій та додають позитивних емоцій.
8. Задовольняйте цікавість
Щоденно записуйте питання, які викликають у вас цікавість (вони можуть бути не пов’язані напряму із вашою роботою). Наприклад, що таке NFT або ж де зберігаються дані проїзних у метро.
Кілька слів наостанок
Рутина — звичайне явище для ІТ. Щоденно інженери стикаються з однотипними завданнями, які можуть викликати втому та прокрастинацію. Сподіваємося, що наші поради, як справлятися з рутиною, допоможуть вам не втратити мотивацію у роботі.
Ми в ІТ-компанії Eastern Peak бажаємо вам ніколи не впадати у ступор від рутинних справ та запрошуємо доєднатися до нашої дружньої ІТ-команди. Надсилайте своє резюме!
Читайте також: