Коли постає питання «як прокласти кар’єрний маршрут», багато хто розгублюється. Хтось занадто вимогливий до себе та оточення, інші ж обирають кар’єру не за покликом серця, а тому що так порадили батьки/тут багато платять/це модна професія.
У цій статті ділимося порадами з кар’єрного планування, що стануть у пригоді кожному ІТ спеціалісту незалежно від напрямку діяльності, досвіду та поточної кар’єрної ступені.
Кар’єрні інсайти для ІТ-спеціалістів
У кожного ІТ спеціаліста свій кар’єрний шлях: хтось працює все життя на одному місці, інші перебувають у постійному пошуку «тієї самої роботи мрії». Це не означає, що є правильний шлях: тільки ви обираєте, як будувати свою кар’єру.
Ми ж хочемо поділитися 10 порадами, як розібратися у собі, рухати кар’єру й отримувати задоволення від того, що ви робите.
1. «Те саме» покликання — це міф
Під покликанням ми зазвичай маємо на увазі стабільну роботу з високим окладом, що ніколи не набридатиме, робитиме нас щасливими і даруватиме виключно задоволення. Дійсно, коли людина займається тим, що їй приносить задоволення, для неї відкриваються нові можливості, світ наче рухається їй назустріч і здається, що це триватиме вічно.
Але життя не стоїть на місці. Змінюються задачі, змінюємося ми самі, з’являються нові виклики, нові люди на шляху. Та й просто ваші бажання можуть змінитися (і треба дати собі право на це). Ви можете бути прекрасним інженером, вважати, що це і є ваша «робота мрії». А завтра вас зацікавить професія Project Manager.
Навряд чи знайдеться у світі людина (або ж їх дуже мало), яка має покликання на все життя. Тож навіщо ставити собі установку: одна робота на все життя?
2. Обирайте спосіб життя, а не професію
У кожній ІТ компанії одна й та сама посада може виглядати геть інакше. Різний робочий день, різне навантаження, різні функції. Багато чого залежить від величини компанії, специфіки проєктів, над якими працюють у компанії.
Тож не варто відштовхуватися лише від назви посади. Дивіться на те, яким буде спосіб вашого життя: процеси, люди, формати та режим роботи, і обирайте те, що вам підходить більше. Бажайте не посаду, а задачі, не компанію, а її стиль життя, не гроші, а можливості.
3. Ви маєте безліч кар’єрних можливостей
Кар’єра ІТ спеціаліста може розвиватися як завгодно. Ви можете рухатись вертикально (наприклад, від сініора до архітектора), горизонтально (наприклад, стати ІТ євангелістом або ж ІТ консультантом), працювати у стартапах чи у продуктових кампаніях. Обирайте те, що вам зараз цікавіше, підлаштовуйте формати роботи під свої бажання.
І якщо зараз ви займаєтесь не зовсім тим, чим хотілося б, це не обов’язково так буде завжди. Можливо, вам просто потрібно зупинитися і проаналізувати, куди ви хочете дістатися. А далі — рухатися до мети.
4. Кар’єрний успіх неможливий без сильних софт скіллів
Круті розробники — це ті, хто не тільки володіє певними технічними знаннями, але й мають гнучкі якості (навички спілкування, емоційний інтелект, вміння знайти підхід до ІТ команди та клієнтів тощо). Багато компаній сьогодні звертають увагу саме на софт скілли при працевлаштуванні. Від них залежить і кар’єра в іт.
Навряд чи варто розраховувати на отримання посади тімліда, якщо ви не вмієте слухати, доносити ідею, не маєте лідерських якостей. Про те, які софт скілли необхідні ІТ спеціалістам, і як їх прокачати, читайте у цій статті.
5. Прокачуйте англійську
Сьогодні англійська для айтішника має стати мало що не другою рідною мовою. Професійна література, технічна документація майже завжди написані англійською. Мови програмування теж пов’язані з мовою Шекспіра. Більшість замовлень щодо розробки ПЗ надходять вітчизняним компаніям від іноземних клієнтів, тож листування, мітапи проходитимуть англійською.
Англійська — це шлях до кар’єрного зростання. Що краще ваші знання, то легше отримати круті проєкти і вирости до менеджерських посад. Поради, як прокачати англійську, ви зможете знайти у нашій статті.
6. Робота програміста не завжди буває тільки у кайф
Лише в ідеальному, утопічному світі робота приносить суцільне задоволення. Хіба що ви працюєте доглядачем пляжів на якомусь райському острові. Але робота в ІТ — це не тільки свято, але й щоденні челенджі, проблеми, щось вам може не подобатися чи навіть дратувати.
Інколи на улюбленій роботі трапляються факапи, зриви дедлайнів тощо. І це абсолютно нормально. А от коли складнощів стає занадто багато, і робота вже не приносить морального задоволення, варто замислитися про її зміну.
7. Не припиняйте навчання
У такий високотехнологічній галузі, як ІТ, постійно відбуваються зміни. Вчорашні новітні розробки можуть виявитися застарілими чи непотрібними завтра. З’являються нові спеціальності, змінюються вимоги до ІТ спеціалістів, що потребує опанування нових знань та навичок.
Маст хев для побудови кар’єри — вміння постійно вчитися, бути у курсі трендів. Айтішник — це «вічний студент». Тож не зупиняйтеся, розвивайтеся. Наприклад, вивчіть ще одну мову програмування (у цій статті ми розповідаємо про найпопулярніші мови програмування).
8. Беріть на себе відповідальність, будьте проактивними
Людина, яка просто добре виконує свою роботу, але не готова брати на себе більше, навряд чи отримає підвищення по роботі. Безініціативний співробітник чимось схожий на робота (але ж роботів і без того вистачає).
Ініціатива — це потужний інструмент кар’єрного розвитку. Будьте проактивними, беріть на себе більше, демонструйте зацікавленість — і керівництво неодмінно це помітить.
9. Ви самі собі мотиватор
Не чекайте мотивації лише з боку когось. Звісно ж, класні проєкти та висока зарплата стимулюють, надають натхнення та заохочують працювати. Але й ви самі є мотиватором для себе. Самомотивовані люди завжди мають потребу та ресурси довести завдання до кінця, не здаватися, якщо виникають складнощі, і не чекати, щоб їх хтось стимулював.
10. Лише ви здатні будувати свою кар’єру
Буває так, що люди не можуть самостійно прокласти свій кар’єрний шлях. Не розібравшись у власних бажаннях, вони обирають ту професію, яку їм радять (або навіть нав’язують) батьки. Далі йдуть на будь-яку роботу, аби хоч за щось зачепитися. Замість того, щоб проявляти ініціативу, скаржаться на керівництво, яке не хоче підвищувати їм зарплату або просувати по горизонталі.
Але тільки ви маєте вирішувати, що вам робити. Тільки вам брати відповідальність за своє життя і свою кар’єру.
Поради як скласти кар’єрний план
Сучасна людина планує все: від походу в магазин до придбання нерухомості, але планувати кар’єру чомусь часто забуває. Тут діє упередження: кар’єра — це те, що неможливо планувати. Насправді ж планування стратегії розвитку кар’єри робить процес її побудови керованим.
І одним із таких інструментів для планування кар’єри є кар’єрний план. Він допомагає обирати цікаві саме для вас проєкти і відмовлятися від того, що не приноситиме задоволення.
План потрібен для того, щоб:
- усвідомити мету та терміни її досягнення,
- взяти відповідальність за свій розвиток (які ваші сильні та слабкі сторони, навички, що потрібно прокачати, які обов’язки взяти на себе тощо),
- досягти кар’єрного рівня за оптимальний проміжок часу, а також досягти проміжні цілі.
Перший етап кар’єрного планування — це визначення напрямку руху.
Це, напевно, найголовніший етап, адже він дозволяє визначити, куди ви взагалі хочете рухатись, які ваші сильні та слабкі сторони, які навички ви маєте. Розібратися у своєму потенціалі допоможе запозичений із маркетингу SWOT-аналіз. SWOT — це абревіатура від Strengths — сильні сторони, Weaknesses —слабкі сторони, Opportunities — можливості, Threats — зовнішні загрози.
Ось приблизний перелік питань, що допоможуть визначити складові SWOT-аналізу:
Strengths
- Що у мене виходить краще за інших?
- Які у мене є досягнення?
- Які мої якості допомагають бути успішним?
Weaknesses
- Які у мене є негативні звички?
- Які якості стримують мій успіх?
- Яких завдань я уникаю?
Opportunities
- Як розвиваються технології?
- Які в мене є альтернативи?
- Які ресурси я можу використати для зростання?
Threats
- Що мені заважає будувати кар’єру?
- Які фактори уповільнюють мій професійний розвиток?
Заповнивши таблицю, ви зможете зрозуміти свої сильні та слабкі сторони, можливості та перешкоди, що стоять на вашому шляху, і краще контролювати кар’єру.
Також зрозуміти ваш напрямок руху може зворотній зв’язок від колег та керівників. Деякі компанії використовують метод оцінки 360 градусів (кругова оцінка відповідності працівника посаді, що він обіймає). Вона також дозволяє оцінити ваші сильні та слабкі сторони.
У великих ІТ компаніях складають детальний план розвитку ІТ спеціаліста з описом якостей та компетенцій для кожної позиції як за вертикаллю, так і за горизонталлю. Розвитку кар’єри ІТ спеціаліста допомагає також комунікація з безпосереднім керівником, призначення ментора, проходження навчання.
Наступний етап — складання кар’єрного плану
Отже, ви визначилися із кар’єрною метою. Тепер потрібно прописати конкретний план, який складається із 3 компонентів:
- Мета: вона має бути конкретною. Наприклад, «через 2 роки я хочу стати IoS Team Lead у “Дії”». Ви повинні мати чіткі відповіді на питання: чому саме «Дія»? Чому саме ця посада? Чому через 2 роки? Якщо ви не можете відповісти, то це вже не мета, а всього лише фантазії. Тож мета завжди повинна бути чіткою.
- Шлях: візуалізація та структурування кроків для досягнення мети, встановлення об’єктивних, комфортних таймлайнів (наприклад, за півроку неможливо стати архітектором, але можна підготуватися до сертифікації).
- Ресурси: зовнішні (курси, тренінги, самонавчання) та внутрішні (особисті якості: вмотивованість, саморозвиток, самоорганізованість, командна робота).
Як тільки ви визначилися з цими трьома пунктами, приступайте до розширення свого функціоналу. Наприклад, якщо ви із мідла хочете дорости до техліда, беріть на себе нові обов’язки: код ревью, проведення технічних співбесід для джуніорів тощо.
Бачення своєї кар’єри — це лише ваша відповідальність. Якщо у вас немає плану, то за вас його вигадають інші, і ви працюватимете, по суті, на чужі цілі. Тому потрібен кар’єрний план. Так, ви можете помилитися у виборі цілей, коли вже їх досягнете. Але це будуть ваші помилки і ваш шлях.
Кілька слів наостанок
Коли кар’єрний план складено, залишається діяти, крок за кроком рухатися до мети. Можливо, вам не одразу запропонують підвищення. Можливо, вам взагалі захочеться змінити ІТ професію чи компанію задля досягнення мрії. Не бійтеся вийти із зону комфорту і змінити бачення своєї кар’єри. Усе виключно в ваших руках.
Готові будувати кар’єру? ІТ компанія Eastern Peak має вакансії для різних ІТ спеціалістів. Відправляйте нам резюме, залюбки розглянемо.
Читайте також: