Незважаючи на те, що на ринку ІТ є безліч відкритих вакансій, він дедалі стає все більш конкурентним. Щоб підвищити свої шанси отримати роботу в IT сфері, потрібно виділятися серед інших кандидатів. І один із таких способів продемонструвати свої знання, навички, досвід та креатив — створити круте портфоліо.
Чому портфоліо для програміста таке важливе, як правильно його скласти, на що потрібно звернути увагу, де брати натхнення — про це та інше читайте у статті.
Відмінності портфоліо від резюме. Чому розробникам потрібно створити портфоліо
У кожного фахівця в міру накопичення знань та навичок з’являються приклади робіт. У фотографа — знімки, у художника — картини, у копірайтера — статті. Ці продукти демонструють наявність у людини відповідних скіллів. Кращі зразки робіт збирають у колекцію — портфоліо, та додають до резюме як підтвердження навичок і досвіду.
Часто портфоліо плутають із резюме, однак ці слова не є синонімами. Резюме — це опис вмінь та навичок кандидата на вакансію, що включає його біографію, відомості про попередні місця роботи/проєкти та обов’язки, особисті якості.
Портфоліо ж (або портфель робіт) — необов’язковий, але важливий додаток до резюме, що підкреслює та підтверджує навички спеціаліста. Тобто воно є свого роду доповненням до резюме та супровідного листа, яке варто мати практично будь-якому ІТ-спеціалісту — від дизайнерів до розробників мобільних чи десктопних додатків, вебсайтів.
Чому програмістам слід створити портфоліо
1. Воно є доказом майстерності програміста
Позитивних відгуків та рекомендацій не завжди достатньо. Натомість портфоліо з прикладами робіт дозволяє продемонструвати на практиці ваш досвід.
2. Наочно показує навички
Замість того, щоб нескінченно обговорювати професійні скілли під час співбесіди, портфоліо надає можливість розробнику наочно продемонструвати їх.
3. Допомагає створити ваш особистий бренд
У портфоліо ви можете показати не тільки свої навички, але й розкрити себе як особистість, тим самим сформувати імідж.
4. Може слугувати маркетинговим інструментом
Круте портфоліо — це можливість прорекламувати себе як профі. Після публікації воно зможе залучити ще більше HR’ів.
Професійно складене, привабливе портфоліо ІТ-спеціаліста, безумовно, вразить майбутнього роботодавця та надасть айтівцю перевагу перед іншими кандидатами.
Маст-хев у портфоліо інженерів
Ваше портфоліо має містити більше, ніж просто досвід роботи та контактну інформацію. Воно має показати вашу технічну майстерність, особистість та креатив.
Тож у портфоліо повинно бути наступне:
- Головна сторінка — ваш ключовий опис (бажана посада, заклик до дії переглянути ваші роботи). Додайте тут скріни із відгуками клієнтів.
- Сторінка “Про мене” — ваша історія, навички (у т.ч. м’які), сильні сторони, цінності та особисті інтереси, ваші цілі, бачення майбутнього. Намагайтеся справити хороше перше враження. Текст бажано подати у дружньому, але професійному тоні. Створіть маркований список ваших навичок та додайте ключові слова, за якими вас легко зможуть знайти ейчари.
- “Проєкти”: опис їх допоможе вам виділитися серед інших кандидатів. Перелічіть кілька успішних проєктів. Додавайте зразки, які відповідають вакансії: наприклад, проєкти на Python для посади Python розробника. Регулярно оновлюйте роботи, коли з’являється щось нове, що викликає у вас гордість.
- Сторінка контактів — форма зв’язку з вами. Краще уникати посилання на номер телефону, аби не потрапити у спам-розсилки. Зробіть лінки на соціальні мережі — так потенційні клієнти чи роботодавці зможуть більше дізнатися про те, яка ви людина, чим ви живете й дихаєте, як спілкуєтесь. Якщо маєте профіль LinkedIn, зробіть його загальнодоступним, щоб роботодавці могли легко отримати доступ та призначити співбесіду.
- Блог — необов’язковий елемент, але додавання статей покаже вашу експертність і буде додатковим плюсом.
- Ліцензії та сертифікати (у т.ч., проходження курсів). Якщо їх мало, краще об’єднати з розділом “Про мене”
- Сторінка з резюме допоможе рекрутерам швидко переглянути стислий огляд вашого досвіду роботи.
Портфоліо програміста: сайт чи презентація?
Коли ви створюєте портфоліо, перед вами неодмінно постане питання: яким чином його оформити — у вигляді вебсайту чи презентації? Давайте розбиратися, який із способів краще.
Плюси презентації:
- Не потребує особливих зусиль
- Дешевше, ніж створення сайту (або навіть безкоштовно)
- Підходить для тих, хто не має великого досвіду веброзробки: ПЗ для презентацій мають безліч макетів
Мінуси презентації:
- Обмеженість візуалізації: зображення, описи, зразки коду тощо потрібно розміщувати на окремих слайдах, тож візуально презентація не така чітка.
- Немає опції спливної інформації (наприклад, опису до зображення, що з’являється, коли на нього наводять курсор)
- Презентації не мають адаптивного дизайну для різних видів пристроїв.
Плюси сайту:
- Можна додавати посилання на внутрішні та зовнішні сторінки
- Можна додати текстові описи, різноманітні інтерактиви
- За допомогою адаптивного дизайну можна забезпечити коректне відображення сторінки на різних пристроях незалежно від їх розміру та орієнтації перегляду
- Гнучкість: у будь-який момент можна оновити зміст усього в пару кліків
- За допомогою створеного власноруч сайту ви наочно демонструєте стеки технологій, із якими працюєте
- Використання форми зв’язку замість вказання адреси електронної пошти дозволяє уникнути небажаного перенесення вашої контактної інформації за межі вебсайту.
Мінуси сайту:
- Потребує більше зусиль та фінансів
Втім, створити вебсайт портфоліо можна безкоштовно, скориставшись конструкторами сайтів, наприклад:
- Wix
- WordPress
- uCraft
- Google Sites та інші
Також обрану платформу можна оптимізувати під певні технології, як-от конструктор сайтів Gatsby для React.
Бажано не користуватися безкоштовними доменами — краще отримайте власну URL-адресу, що стане частиною вашого професійного бренду.
Отже, використання вебсайту для створення портфоліо розробника робить його більш привабливим, професійним, інформативним та гнучким.
Як правильно скласти портфоліо: Основні поради
- Визначте мету та цільову аудиторію. Якщо ви орієнтуєтеся на рекрутерів, буде мати значеня UX та структурування контенту. Якщо ви хочете вразити розробників, додайте круту анімацію.
- У вас буде менше секунди на те, щоб справити враження на людину, яка відкриває ваш сайт. Перше, що має впадати в око, — це ваше ім’я та набір навичок, щоб було зрозуміло: ви — розробник.
- Демонстрація навичок та проєктів повинна бути видна першочергово. Так, розділ “Проєкти” має з’явитися раніше, ніж “Про мене”, і візуально виділятися.
- Буде круто, якщо портфоліо буде яскравим: ніхто не відміняв wow-ефект. Нехай це буде 2-3 сайти з унікальною анімацією, а не 10 простих корпоративних лендінгів.
- Якщо ви не маєте досвіду у вебдизайні, краще вибрати простий дизайн із мінімумом кольорів (3 основні та 2 різних шрифти).
- Занадто багато інтерактивних елементів — це не завжди добре. Будь-які додаткові елементи повинні нести функціональне навантаження.
- Розділ з вашими проєктами — це головна частина портфоліо. Він може бути і простим, головне — щоб він містив детальний опис ваших завдань та внесок у виконання проєкту.
- Багато рекрутерів переглядають резюме у смартфонах, тож вебсайт повинен підтримувати мобільні пристрої.
- Знімки екрану, які працюють як внутрішні посилання, роблять портфоліо більш привабливим.
- Не змушуйте читачів багато переходити за посиланнями. Наприклад, при натисканні на меню “Про мене” читачі мають перейти на розділ про вас, а не сторінку, де потрібно натиснути на інше посилання, щоб перейти на ще одне посилання, де нарешті можна прочитати про вас. Багато кліків сильно дратує.
- Перевірте тексти на помилки: їх наявність свідчить про те, що ви не дуже уважні або поспішали.
- Скористайтеся сервісом Google Lighthouse для перевірки якості сайту (продуктивності, доступності, SEO).
- Портфоліо — це не бібліотека з усього, що ви коли-небудь робили. Тут важливо продемонструвати ваші найсильніші та найбільш релевантні до посади роботи. Тож зберіть щось на кшталт альбому «the best of».
- Не варто включати лише один проєкт (хай навіть він буде мега-крутим): цього все ж таки недостатньо для портфоліо.
- Не слід включати незавершені проєкти — це тільки псує враження.
- Не привласнюйте собі чужі досягнення: рано чи пізно все таємне стане явним.
- Про які проєкти писати? Пишіть про конкретні приклади застосування ваших навичок, наприклад: розробив оригінальну систему навігації, створив пошуковий бот для збору даних за магазинами, розробив веб-сайт з використанням Django, застосував індикатор завантаження, вивів на екран підказки, реалізував комп’ютерний зір для аналізу зображень тощо.
- Якщо ви не знаєте, де шукати ідеї для портфоліо, можна зайнятися проєктами з відкритим кодом і додати їх до своєї колекції. Наприклад, вирішити ТЗ із чужих репозиторіїв на GitHub.
- Варто включати не тільки комерційні, але й нестандартні творчі проєкти, які ще більше підкреслять ваші скілли.
- Переглядайте періодично своє портфоліо (кожні 2-3 роки або перед початком пошуку роботи). Якщо в якомусь із проєктів використовувалися інструменти, які на даний момент стали застарілими чи неактуальними, краще їх видалити.
- Редагуйте портфоліо під вакансію, адже роботодавці навряд чи будуть переглядати весь ваш кар’єрний шлях.
- Якщо ви працювали над проєктами, роботи по яким закриті договором про нерозголошення (NDA), краще їх взагалі не включати до портфоліо. Можна, звісно ж, спробувати отримати офіційний дозвіл на публікацію якоїсь інформації, яка не зашкодить правовласнику. Але шансів отримати його небагато. Або можна перерахувати назви таких проєктів та зазначити інструменти/технології, з якими ви працювали.
- Не варто демонструвати рівень навичок у відсотках чи за допомогою діаграм. Вони мало про що говорять читачеві, адже фраза «100% навичок у Java» звучить, наче ви мало не найкращий джавіст у світі. Краще використати цифри:10+років досвіду, 15 реалізованих проєктів тощо.
- Детально розповідайте про технічні моменти, адже читати буде не тільки рекрутер, а й ваш потенційний роботодавець. Додайте до опису скріншоти.
- Роботодавець оцінює не тільки якість коду, але й дотримання загальних правил оформлення, наприклад, стилів відступів, що роблять код легким для читання. Неохайно оформлений код сильно кидається в очі досвідченим програмістам, які будуть його читати.
- Слідкуйте, щоб у коді зберігалася ієрархія з головними областями.
- Використовуйте section, nav, header, body тощо.
- Позиціонування елементів через CSS має відповідати сучасним специфікаціям.
- Веб-розробникам бажано мінімізувати використання div та span у коді.
- Щоб не перевантажити сайт текстом, розбивайте розділи на окремі HTML-сторінки.
- Зазначте алгоритми, якими ви користувалися при реалізації робіт (наприклад, алгоритми швидкого сортування). На це часто “клюють” роботодавці, тож під час співбесіди можуть вам задати кілька додаткових питань на кшталт “які ще є алгоритми сортування”, а ви будете до них готові (сортування бульбашкою, переміщуванням тощо).
- Зробіть зв’язок із вами легким. Розмістіть контакти та посилання на соцмережі так, щоб їх було видно (в хедері й у футері) або прикріпіть іконки соцмереж — це дуже зручно.
- Якщо ви професійно присутні на GitHub, обов’язково надайте посилання на ваш профіль: це додатково продемонструє ваші здібності. Оформіть свій профіль охайно:
- дайте зрозумілу назву,
- зробіть опис репозиторію,
- структуруйте файлову ієрархію, щоб вона не була заплутаною,
- обов’язково мають бути хоча б прості коментарі,
- встановіть дозвіл для відображення коммітів з приватних репозиторіїв (тільки в описі має бути конкретика: не bug fixed, а який саме баг і як було виправлено),
- додайте контактну інформацію (пошта, профіль на LinkedIn).
- використовуйте теги, щоб рекрутери змогли вас швидко знайти,
- додайте readme, посилання на демо, опис установки, відео тощо.
Приклади портфоліо
Якщо креатив — не ваш коник, і ви шукаєте ідеї для натхнення, то ось кілька прикладів портфоліо ІТ-спеціалістів.
- CodeTurkie – Філіп Туркевич, фулстек розробник, створив розгорнуте портфоліо, що включає його навички, досвід роботи в ІТ, завершені проєкти та досягнення.
- Брайан Ловін – Програміст зробив особливий акцент на своїй кар’єрі та досягненнях.
- Енні Бомбані – Завдяки досвіду у дизайні Енні змогла створити привабливу головну сторінку, що залишає вельми позитивне враження.
- Метью Вільямс – Одне із найдинамічніших портфоліо ІТ-спеціаліста, які ви можете знайти в інтернеті. Тут все — від сторінки «Про мене» до публікацій у блозі — виглядає дуже професійно.
- Адам Данавей – Вебсторінка дизайнера та програміста Адама Данавей має мінімалістичний, але привабливий дизайн. Простий, але інформативний заголовок, легка та швидка навігація, стислий опис проєктів, — нічого зайвого.
- Едвард Хінріксен – Сайт фахівця із Computer Science Едварда Хінріксена має дуже оригінальний вигляд, але при тому повністю відповідає специфіці діяльності айтівця.
- Робб Оуен – Робб Оуен створив сайт із невимушеною, доброзичливою атмосферою. Дуже виділяється кнопка Hire Me у верхній частині: таким способом рекрутери можуть швидко зв’язатися із розробником, тож немає потреби публікувати його електронну пошту на сайті.
- Рафаель Кафераті – Full-stack розробник створив мінімалістичну домашню сторінку з оригінальним елементом, який демонструє можливості розробки та й просто викликає посмішку: при натисканні на червону кнопку внизу сторінки запускається гра, яка дозволяє «знищити» сторінку.
- Ріккардо Занутта – Вебсайт має приємний дизайн. Розділ «Експерименти» містить приклади коду.
- Мет Ферлі – UX/UI та front-end розробник створив вебсторінку із мінімалістичним, проте привабливим дизайном. Він розповідає про свої навички, проєкти та кейси, якими особливо пишається.
- Йєн Ланн – сторінка вебдизайнера та фронтенд розробника. Простий, але елегантний дизайн, легка навігація, на головній сторінці — акцент на роботах айтівця.
Кілька слів наостанок
Щоб створити портфоліо, яке буде виглядати круто, потрібен деякий час та зусилля. Втім, воно того варте! Коли ви перебуваєте в пошуках роботи в ІТ-компанії, важливо виділятися серед конкурентів. Портфоліо дозволяє підкреслити ваші навички, досвід роботи та й просто стати елементом вашого особистого бренду.
Зробіть презентацію простою, додайте кілька цікавих акцентів, обов’язково продемонструйте зразки своїх робіт. І головне — не відкладайте створення портфоліо у довгий ящик, зробіть перші кроки у бік своєї мети. ІТ-компанія Eastern Peak бажає вам натхнення у цьому та запрошує приєднатися до нашої дружньої команди. Відправляйте своє резюме!
Читайте також: