Тестувальник — це дуже цікава, творча та поважна професія, без якої важко було б уявити ІТ-сферу. QA-фахівець займається пошуком помилок, моделюванням різних ситуацій, що можуть виникнути у процесі користування продуктом. Щоб програма була успішною, потрібно звести до мінімума баги ще до першого випуску, тому тестування є важливою складовою успіху всього процесу розробки продукту.
Втім, як і кожна професія, робота тестувальника в ІТ має свої упередження та стереотипи. Сьогодні розбираємо найбільш поширені міфи про роботу тестувальника і чи відповідають вони дійсності.
Міфи про професію тестувальника
Фахівці, які приходять в ІТ з інших професій (світчери), часто мають дуже туманне уявлення щодо того, чим займається тестувальник ПЗ. Наприклад, багатьом новачкам здається, що бути тестером надто складно, адже потрібно мати академічну технічну освіту, вміти кодувати тощо. Інші ж, навпаки, вважають цю професію найпростішою в ІТ, де потрібно лише «натискати на кнопочки» (і дуже розчаровуються, коли виявляється, що це не так).
Незнання особливостей роботи QA-фахівців вводить в оману, позбавляє впевненості, викликає сумнів: а чи це правильний вибір? Ми зібрали 10 головних міфів про тестування і їх спростування.
1. Найпростіший шлях в ІТ — це тестування
Тестування помилково вважається найбільш легким способом входу в сферу ІТ, чим і приваблює, перш за все, світчерів. Насправді ж тут доволі велика конкуренція, багато QA-фахівців без досвіду (або з незначним досвідом) доволі довго перебувають у стані пошуку роботи.
Тестування — лише один із напрямків ІТ (не менш цікавий, ніж інші), і обирати краще не те, куди веде «найпростіший» шлях, а те, що більше до вподоби.
2. Спеціалісти молодшого віку мають більше шансів отримати роботу
Цей стереотип в принципі стосується усіх ІТ-професій, і тестування тут не виключення. Насправді якщо навіть трапляються випадки ейджизму, вони є поодинокими. ІТ — сфера, яка надає величезні можливості для людей будь-якого віку.
Сюди приходять і молоді фахівці, й світчери 40+, у яких за плечима великий досвід роботи у зовсім інших сферах. А от що дійсно має значення, це знання основ тестування, мотивація та бажання розвиватися у цьому напрямку.
3. Професія QA Engineer — лише для людей з технічною освітою
У західних компаніях, та й в українських, що працюють на закордонні ринки, при наборі фахівців на посаду QA Engineer однією із вимог є наявність академічної технічної освіти. Але варто зазначити, що вища освіта в закордонних ВНЗ влаштована інакше, ніж в українських вишах. Диплом американського чи європейського університету є підтвердженням того, що людина обізнана в теоретичних та практичних питаннях в ІТ, зокрема, у тестуванні.
Натомість в Україні наявність диплому про технічну освіту не є гарантією того, що тестувальник ПЗ є дійсно класним фахівцем. Українські ІТ-компанії більше звертають увагу на хард та софт скіли, бажання розвиватися, глибоко занурюватися у тематику тестування та суміжні сфери.
Ба більше: багато компаній зараз наймають світчерів із професій, які переходять у сферу ІТ із зовсім нетехнічних галузей. Наприклад, юристи, бухгалтери. У деяких ІТ-компаніях взагалі спеціально наймають людей із інших сфер. Приміром, хто як не лікар найкраще за все зможе протестувати медичне обладнання і виявити такі моменти, які не знайде QA-фахівець із технічним бекграундом.
Фахівці з гуманітарною освітою часто мають добре розвинені софт скіли, що допомагають їм порозумітися із колегами. Вся справа в тім, що в гуманітарних програмах є багато дисциплін, які відносяться до взаємодії з людьми.
Тестувальники багато працюють із текстами (баг-репорти, тест-кейси, чеклисти). Зазвичай гуманітарії більш уважні та вправні в написанні тестової документації.
Робота тестувальника в ІТ дійсно включає такі технічні обов’язки (пошук багів, виявлення та недопущення помилок у ПЗ, тест-аналіз і т.д.), які важко виконувати гуманітаріям. Але навчання на спеціалізованих курсах та постійне самонавчання дають змогу людям з нетехнічною освітою фактично з нуля перекваліфікуватися на QA-інженера та навіть отримувати пропозиції працевлаштування від кращих ІТ-компаній.
4. Тестування — робота для жінок
Вважається, що тестування — професія для людей, які дуже уважні до деталей та посидючі. Буцімто ці риси притаманні саме жінкам.
Насправді уважною, пунктуальною може бути будь-яка людина, незалежно від статі. Та й ці якості є важливими, але не головними у тестуванні. Набагато важливіше вміти побачити загальну структуру та взаємозв’язки. І це вміння теж не залежить від гендеру.
5. Тестувальникам не обов’язково знати, що у середині програми
Дійсно, тестувальнику ПЗ не потрібно писати код. Але базове розуміння програмування (умови, цикли, функції, тобто конструкції мови) все ж має бути.
Знання того, як усе влаштовано, що знаходиться «під капотом» програми, допомагає розібратися у коді, знайти слабкі місця програми та ставити відповідні питання розробникам. Та й можливості для кар’єри більше у тих QA Engineer, що вивчили принаймні одну мову програмування.
6. Робота QA Engineer — це суцільна рутина
Існує думка, що тестування — справа одноманітна. Частка правди у цьому є, адже рутина може виникнути у будь-якій професії. З боку робота тестувальника в ІТ виглядає як постійне натискання на кнопки, тестування одного й того ж функціоналу, тобто як монотонна та нудна робота.
Але насправді це зовсім не так, хоча трохи монотонності в роботі QA-інженера дійсно присутнє (на етапі регресії перед релізом, коли тестувальник має перевірити поведінку програми і впевнитися, що нові функції не ламають старі).
Робота тестувальника ПЗ дуже творча. Наче хакер, він має залізти у голову розробника і в те, як влаштована програма зсередини, а це дуже захоплююча справа. Тестування — це також постійний пошук нових підходів. Та навіть саме тестування постійно різне, адже окрім тестування функціональності є ще тестування зручності, безпеки, доступності.
Коли продукт розробляється у вигляді мобільного, веб- та десктоп застосунку, роботи у тестувальника додається ще більше, адже кожний напрямок має свої нюанси. Створення нового функціоналу — це теж зовсім не рутинна справа. Та навіть при тестуванні однієї й тієї ж функціональності QA-фахівець не просто сидить на місці за монітором, але й ставить питання колегам і думає — справжня творчість.
Також тестувальники активно залучаються і до Agile-активностей (аналіз, грумінг, мітинги, ретроспектива). Тож таку роботу навряд чи можна назвати одноманітною. І хоч вона здебільшого сидяча, це чудово компенсується динамічністю завдань та комунікацією.
7. Тестувальники та розробники ворогують одні з одними
Робота QA-фахівця виглядає так, наче його завдання — поламати програму та розкритикувати колег-розробників. Про це навіть є купа мемів. У реальності ж тестувальники та програмісти є частиною іт команди, які працюють задля досягнення спільної мети — випуску якісного продукту.
Неможливо створити такий продукт, якщо не працювати як єдине ціле. І навіть якщо й трапляються конфлікти, коли розраби вважають, що QA-інженери їх занадто контролюють, це більше питання внутрішньої комунікації. Справжній професіонал не оцінює та не критикує самого розробника, а допомагає йому зробити продукт кращим, корисним для користувача.
8. Тестувальники ніколи не стають керівниками проєктів
Вважається, що QA Engineer не має перспектив зростання до менеджерських посад. Насправді ж не існує жодних перешкод рухатися далі, якщо є таке бажання. Щоб стати керівником, необхідно не тільки знатися на технологіях, але й набути знання та навички управління людьми, часом тощо. Управління проєктами — незалежна сфера, яка під силу будь-кому.
9. Автоматизація невдовзі замінить ручне тестування
Це, мабуть, один із найпоширеніших міфів про тестування, яке є частиною іншого великого міфу: буцімто машини скоро залишать людей без роботи. Дійсно, штучний інтелект все більше розповсюджується у повсякденному житті та ІТ-секторі. Але говорити про те, що автоматизація витіснить мануальне тестування, неправомірно, і ось чому.
Manual QA Engineer ставить себе на місце користувача, щоб зрозуміти, чи зручною у використанні буде програма, наскільки вона якісна, має привабливий зовнішній вигляд тощо. Саме люди можуть знайти помилки у складних системах, машина ж не може зробити подібну оцінку так, як це зробить мануальний тестувальник, хоча й допомагає контролю якості ПЗ.
В той же час, без автоматизації зараз неможливо уявити великі проєкти. Певний час існувала думка, що манульники краще за тестувальників-автоматизаторів, оскільки час Manual QA Engineer коштує дешевше. Зараз усе змінилося. Проєкти постійно ростуть. При цьому час QA automation engineer особливо не збільшується, на відміну від роботи мануального тестувальника, у якій кожна фіча додає часу його роботи. У таких випадках автоматизований тестувальник обійдеться ІТ-компанії дешевше.
Але в будь-якому випадку повна автоматизація неможлива: за manual testing та automation testing завжди стоять люди, які працюють головою. Штучний інтелект, звісно, допомагає людині, дозволяє зняти частину рутинної роботи, але навряд чи колись повністю зможе замінити людину. Більшість дій, що виконуються машинами, все одно контролюють ІТ-спеціалісти. За допомогою автоматизації можна перевірити значення, але неможливо дослідити продукт.
10. Зарплата тестувальника ПЗ є найменшою у ІТ-секторі
Якщо це ваша перша робота в ІТ, ви, скоріш за все, не будете на початку заробляти великі гроші. Але якщо будете розвиватися, доволі швидко — за рік — зможете отримати підвищення заробітної плати та нові, цікаві завдання. До того ж, тестувальнику легше зростати, аніж розробнику, адже у програмуванні складніше навчання і довший професійний шлях.
Багато чого залежить і від компанії, з якою ви працюєте. І, як свідчать дані ресурсу з працевлаштування work.ua, тестувальники заробляють зазвичай більше, ніж маркетологи, ейчари та представники інших нетехнічних професій.
Кілька слів наостанок
Міфи про професію тестувальника та страх вводять людей в оману, позбавляють впевненості. Але насправді в цій професії немає нічого «страшного». Значення мають лише ваші знання, набуті навички і бажання розвиватися далі.
Тестування — один із найпопулярніших напрямків у ІТ, що користується значним попитом та швидко розвивається. Якщо ви маєте сильні скілли, впевненість у собі, палаючі очі та бажання розвиватися, — ви обов’язково знайдете роботу мрії. А ми у іт-компанії Eastern Peak завжди підтримаємо вас на цьому шляху.
Тестування — чудовий челлендж, і з ним приємно працювати. Тож давайте разом спростовувати міфи про професію тестувальника. Будемо раді бачити вас у своїй команді — чекаємо на резюме.
Читайте також: