Життя в умовах війни стало новою реальністю для українців. Ми й досі перебуваємо у стані стресу. Навіть ті, хто зараз знаходиться у безпечних місцях, відчувають тривогу за близьких, друзів, за країну в цілому. Багато людей намагається повернутися до звичного життя (працювати, будувати плани), що є надзвичайно позитивною тенденцією і величезним внеском у нашу перемогу. Але ментально ми ще не повністю адаптувалися до цього нового фрейму.
У таких умовах, як ніколи, важливою стає моральна підтримка під час війни. Найголовніше — робити це поступово, без різких рухів, пересвідчившись, що людина готова прийняти допомогу.
У цій статті розповідаємо, як менеджери можуть мотивувати, забезпечити war-work balance своєї команди, як продовжувати роботу під час війни, а також як кожен із співробітників ІТ-компаній може підтримати своїх колег.
Як менеджерам підняти дух команди під час війни
Війна в Україні продемонструвала важливість корпоративної культури: від того, як тім ліди, ПМ’и, HR’и, керівники відділів зможуть організувати команду, зберегти командний дух, трансформувати колектив, залежить, як у цілому компанія впорається із кризою.
У такі складні часи, як ніколи, керівникам важливо бути на зв’язку з командою. Колектив — це головний ресурс компанії, її механізм, який повинен продовжувати працювати. Підтримка під час війни, яку відчуватимуть ІТ-спеціалісти, здатна зберегти їх фізичне та ментальне здоров’я або навіть врятувати життя.
Тож, як підтримати команду?
1. Поверніть рутину
Коли людина виконує повсякденні справи, до яких відноситься і робота, вона відволікається та повертає контроль над власним життям. Наявність ритуалів «заземляє» психіку, врівноважує її. Тож якщо ваші співробітники знаходяться у безпеці, дізнайтеся, чи мають вони сили (фізичні та моральні) продовжувати роботу. Давайте такі завдання, які їм буде під силу виконати.
За можливості підтримуйте робочий графік. Якщо команда працює дистанційно, неодмінно проводьте щоденні відеодзвінки. Домовтеся про конкретний час виходу на зв’язок. Завжди починайте зустрічі із позитивних, мотивуючих звернень.
Такий зв’язок необхідний, щоб побачити один одного, поділитися не тільки робочими планами, але й упевнитися, що усі в безпеці, добре себе почувають (або ж дати комусь виплакатись), обговорити новини.
2. Регулюйте емоційний стан команди завданнями
Кожен співробітник зараз може відчувати різні емоції. Справа менеджера — давати завдання таким чином, щоб це дозволило згладити гострі кути, вирівняти емоційний стан підлеглих.
Коли людина дуже роздратована, агресивна, не треба її залучати до завдань, які передбачають комунікацію. Краще запропонуйте їй фізичну працю (щось принести, перебрати, навіть просто папірці перекласти). Через тіло людина зможе «випустити пар» — свої негативні емоції.
Якщо ж співробітник не може стримати сліз, завантажте його розумовою працею. При цьому обов’язково підкресліть важливість цієї роботи і те, що тільки ця людина впорається із нею краще за всіх. Таким чином вона заспокоїться та зможе відчувати власну значущість.
3. Ставте невеликі за обсягом завдання
Зараз усім фізично та психологічно важко віддаватися роботі так само, як було до війни, і це нормально за нинішніх обставин. Ставте перед командою невеликі чіткі завдання на день, тиждень тощо, перевіряйте проміжні результати.
Звертайте увагу працівників на важливість дисципліни, адже вона є сильною опорою у роботі. Але при цьому важливо не встановлювати жорстких дедлайнів і передбачити час на форс-мажори. Регулярно підтримуйте комунікацію: що було досягнуто, які проєкти вдалося запустити, які були проблеми, зауваження, пропозиції, які плани на наступний тиждень тощо.
4. Регулярно спілкуйтесь
Підтримка комунікації під час війни — річ життєво необхідна, тож контактуйте з командою. Коли менеджери постійно на зв’язку, вони власним прикладом показують, що все буде добре.
Головне правило — тримати на контролі ресурсний стан кожного співробітника. Коли комусь потрібно перепочити, зайнятися особистими справами, просто прогулятися, обов’язково надавайте таку можливість. Щоб робочий процес не зупинявся через те, що хтось взяв паузу, зробіть парну роботу, чергування.
Перейміть досвід очільників України: усі ми бачимо, яку потужну комунікацію щодо ситуації в країні щоденно тримають з українцями представники влади. Так само і ви можете щоденно інформувати команду про стан справ у компанії. Будьте чесними, розповідайте без прикрашань. Ваші звернення, навіть коли новини не дуже радісні, все одно дають команді відчуття безпеки. Розуміючи реальний стан справ, можливі сценарії розвитку подій, люди плануватимуть подальші кроки.
5. Хваліть та дякуйте
Подякуйте команді за те, що вона продовжує робити свою справу. Якщо можете, дякуйте персонально кожному за те, що він йде із вами пліч-о-пліч у такі часи. Хваліть навіть за невеликі досягнення. Щира подяка мотивує, допомагає людині відчувати себе у безпеці, зрозуміти, що її зусилля не марні.
6. Проявляйте турботу та емпатію
Через сильний стрес людина може закритися, усамітнитися, а це ще більше пригнічує емоційний стан. Тому важливо дізнатися, як себе почуває людина, чи все в порядку з нею або її близькими, чи потрібна їй допомога. Співробітник може не відразу розкритися, відповідати неемоційно, сухо. Це нормально: процес уже запущений, просто людині потрібно більше часу, щоб виговоритися та прийняти допомогу.
Є ще один чудовий метод, як підтримати корпоративний дух під час війни. Порадуйте команду невеликими подарунками, наприклад, патріотичними футболками, продуктовими кошиками чи знаменитою маркою від Укрпошти. Ви даруєте людям не просто щось матеріальне, а позитивні емоції та відчуття турботи. Це мотивує, формує лояльність і є символом фінансової стійкості компанії, яка, попри важкі часи, вкладає ресурси в людей.
7. Мотивуйте команду
У багатьох зараз виникає відчуття провини вцілілого через те, що вони у безпеці й не можуть допомогти тим, хто залишився на окупованих територіях. Через такі постійні негативні думки падає концентрація та мотивація працювати.
Як підтримати командний дух у цій ситуації? Розкажіть своїм підлеглим, що їх робота зараз має величезне значення та наповнена змістом. Працюючи, вони приносять користь країні і змінюють світ на краще. У воєнні часи немає неважливих справ. Тож працюючи, вони теж допомагають іншим і роблять свій внесок у нашу спільну перемогу. Це дуже підбадьорює та мотивує.
8. Урізноманітніть формальне спілкування тімбілдінгами
Запропонуйте команді відвідати онлайн-вистави, а згодом обговоріть побачене. Багато музеїв зараз проводять віртуальні тури, це дає дуже хорошу емоційну розрядку. Пограйте у якусь онлайн-гру типу офісного бінго. Якщо є можливість зібратися разом офлайн, це буде ще краще. Спілкуйтеся із командою не тільки у робочі, але й у вихідні дні (але ні в якому разі не про роботу)!
Продовжуйте святкування днів народження чи інших визначних дат: працівникам важливо відчувати, що про них пам’ятають. Святкуйте маленькі перемоги компанії, наприклад, коли вдалося отримати новий проєкт. Запровадьте нові традиції: відсвяткуйте ювілейну ракету, збиту ППО. Будь-які традиції (старі чи нові) дуже добре підіймають моральний дух.
Як підтримати колег під час війни
Кожна людина по-різному переживає події, що зараз відбуваються у нашій країні. Слабшає внутрішня опора, натомість значення набуває опора зовнішня. Нею може стати не тільки керівництво, але й сама команда, у якій працює ІТ-спеціаліст. Як у футболі, ви можете стати «лінією захисту» один для одного, тими людьми, на яких можна розраховувати.
Тож як ви можете допомогти своїм колегам?
1. Комунікуйте, дізнавайтеся про справи один в одного
Проста фраза «Як ти?» сьогодні, як ніколи, набула дійсно сакрального значення. Вона демонструє турботу, формує відчуття того, що людина не байдужа своїм колегам, її не кинули на самоті. Дізнавайтеся, як справи у колег, чи не потрібна їм або близьким допомога, чи вони у безпеці.
2. Обмінюйтесь корисною інформацією та допомагайте один одному
Поділіться корисними контактами та ресурсами. Якщо колегам потрібна допомога, дізнайтеся, як саме і чим ви зможете допомогти. Вона може бути фізичною (наприклад, із вивезенням у безпечне місце колеги або його родини), матеріальною чи моральною (знайти слова підтримки). Навіть якщо ви просто порадите, куди звернутися у критичній ситуації, — це вже допомагає.
3. Прийміть усі емоції
Якщо у людини гостра фаза емоційного стану, не треба цьому перешкоджати, просто будьте поруч, не засуджуйте. Людям важливо відчувати, що їхні почуття визнають. Не кажіть: «Комусь зараз ще гірше, у тебе все не так погано». Це знецінює почуття і ще більше погіршує емоційний стан. Натомість ви можете сказати: «Я розумію твої почуття і мені дуже шкода. Чим я можу допомогти»?
Але не забувайте й про себе: допомагати комусь, підтримувати, бути поруч можна лише тоді, коли ви маєте на це ресурси. Ви не зможете віддати свою «кисневу маску» іншій людині, якщо самі не можете дихати.
4. Поділіться своїм досвідом
Коли людина слухає розповідь іншої людини про те, як вона справлялася з емоціями, вона, по-перше, відволікається від власних негативних думок, і, по-друге, може побачити у цій історії реальні інструменти, як випірнути із кризового стану, допомогти собі опанувати емоції.
Розкажіть про те, як вам вдалося налагодити робочий ритм, повернутися до своїх звичок, зайнятися новими справами, тобто як ви повернулися до свого звичного життя.
5. Підтримуйте позитивний настрій у колективі
Діліться веселими історіями, позитивними новинами. І неодмінно жартуйте, бо саме гумор є, мабуть, найяскравішим променем сонця у ці темні часи. Скидайте колегам у чат свіжі меми чи забавні відео з ТікТоку — будь що, що зможе підняти настрій колег. І не думайте про те, що «пир під час чуми» не на часі: саме зараз, як ніколи, гумор здатен підтримати кожного.
6. Загартовуйтесь навколо справ, що важливі для перемоги
Долучіться разом із колегами до волонтерської діяльності. Завдань для волонтерів зараз вистачає: організовувати перевезення гуманітарної допомоги, збирати кошти на екіпірування для військових, допомагати біженцям із переїздом та розселенням, блокувати пропагандистські ресурси. Будь-яка спільна справа знімає напругу, загартовує колектив, допомагає відчути себе корисним, а ще наближає нашу перемогу.
7. Збирайтеся разом онлайн
Залишайтесь на зв’язку з колегами не тільки по робочих питаннях. Домовтесь про онлайн-зустрічі, щоб поспілкуватися на вільні теми, пожартувати. Поговоріть про те, що турбує колег (на формальних онлайн-зустрічах із керівниками вони, можливо, не захочуть ділитися своїми негативними емоціями). Поспілкуйтесь і про корисне, наприклад, порадьте книги, що мотивують, або ж цікаві виступи TED, які вам «зайшли».
Кілька слів наостанок
Бізнеси, які зараз продовжують працювати, є головною опорою української економіки. Працюючи, ми стаємо сильнішими, відправляємо російські військові кораблі туди, де їм місце, і, отже, наближаємо нашу спільну перемогу.
Попри війну в Україні, ІТ-компанія Eastern Peak продовжує працювати і створювати нові робочі місця. Наразі у нас відкрито ряд вакансій для програмістів, розробників та інших ІТ-спеціалістів.
Хочете разом із нами робити світ діджитал краще та допомагати підтримувати економіку України? Відправляйте резюме, залюбки його розглянемо.
Читайте також: