За даними впливової консалтингової компанії Ernst & Young, до 2025-го року мілленіали (так зване покоління Y — люди, народжені з 1981 по 1996 роки) становитимуть близько 75% світової робочої сили.
Втім, близько 21% міленіалів змінюють роботу вже у перший рік (для порівняння: представники інших поколінь змінюють робоче місце в три рази менше). Чому покоління Y таке мінливе? Чому вони так швидко вдаються до зміни компанії? Можливо, їм просто подобається переходити у нові проєкти? Це не зовсім так.
Для програміста перехід на нове місце — великий стрес: потрібно шукати нову роботу, проходити співбесіду (інколи й десятки), прощатися із колишніми та знайомитися з новими колегами, звикати до процедур, умов тощо.
Водночас, існує чимало ІТ-компаній, у яких розробники залишаються на багато років і вважають це нормою. Таких фахівців не переманити жодними «плюшками», бонусами. Вони інколи здатні працювати в одній компанії, навіть якщо в іншій пропонують кращу зарплатню.
То чому ж одні швидко втікають, а інші залишаються надовго? Що цінують співробітники ІТ-компаній у своєму роботодавцеві, що спонукає їх працювати довгий час в одному місці, та що мають робити українські ІТ-компанії, аби працівники не хотіли їх залишати? Про це читайте у статті.
Чому ІТ-спеціалісти довгий час залишаються в одній компанії
Часи, коли тільки гроші були вирішальним фактором для робітників, уже давно позаду. Чимало фахівців працюють в одному місці роками (5, 8, 10 і навіть більше) далеко не через гроші. Сьогодні людям важливі не тільки матеріальні цінності.
Тож, що саме цінують співробітники у своїй компанії, що спонукає їх продовжувати працювати на одного роботодавця?
1. Розуміння своєї ролі в компанії та на конкретному проєкті
Це ще можна назвати почуттям значущості: коли програміст чи інженер усвідомлює, що він не просто «гвинтик у великій системі», що його робота — важлива, вона впливає на успіх усієї команди та компанії загалом.
Що саме це означає? Що розробник усвідомлює наслідки своїх дій та власну відповідальність. Він чітко знає, чого від нього потребує компанія, розуміє свої перспективи та перспективи колег у команді. Коли людина не розуміє свою роль у проєкті, вона зазвичай у компанії довго не затримується.
2. Наявність однодумців серед колег
Колектив — ось що часто є важливішим за будь-які винагороди, які можуть запропонувати в іншому місці. Команда однодумців, що розділяють цінності співробітника. Ті, з ким цікаво не просто працювати, вирішувати складні та не дуже завдання, та й проводити час поза роботою.
На новому місці все довелося б починати з нуля, і не факт, що зміна роботи дозволить увійти у команду, з якою так само можна бути, як то кажуть, «на одній хвилі». Тож колектив справді є вагомою причиною, чому працівники хочуть залишитись у компанії.
3. Можливість безпосереднього спілкування з клієнтом
Як не дивно, цей фактор — безпосереднє спілкування з клієнтом — теж є важливим чинником, що впливає на рішення працювати в одній компанії. Розробник розуміє клієнта, а клієнт розуміє розробника.
Коли між ними немає зайвих ланок (кількох менеджерів), розв’язувати проблеми та питання стає набагато легше та швидше. Не треба витрачати півдня на узгодження — усе робиться максимально швидко. Не буде «зіпсованого телефону» (коли хтось щось не так дочув та не так передав інформацію). Програміст відчуває, що його цінують та йому довіряють.
4. Розуміння розвитку кар’єри
Компанії, які хочуть, щоб програмісти чи інші фахівці залишались у них надовго, багато уваги приділяють створенню умов для довготривалої співпраці. Так, складається план розвитку та кар’єрного зростання, проводиться регулярний performance review.
Також ІТ-компанії запроваджують систему мотивації, вводять вилку оплати та регулярно її переглядають, аби не було розриву «ринкова вартість — поточна оплата».
Крім того, проводиться своєчасний перегляд сеньйорності співробітників. У кожній компанії завжди є талановиті спеціалісти, які демонструють високу продуктивність та потенціал (так звані A-гравці). Тож менеджери сприяють їхньому розвитку, переходу на рівень сеньйора.
Коли компанія заохочує ініціативи працівника, йому немає сенсу шукати іншу роботу в ІТ-компаніях. Та й навіщо, коли тут є стабільність і підтримка ініціативи?
5. Професійний прогрес, можливість мігрувати між проєктами
Ротація кадрів — цілком нормальна й здорова практика. Власне, неможливість зміни проєкту чи напрямку в межах однієї компанії і змушує айтішників шукати інше місце роботи через 1,5-2 роки. До цього часу вони вже досягли найвищого рівня розуміння технології, продукту і (зазвичай) хочуть змін.
Тривалий час займаючись одним і тим самим, навіть найулюбленішим, можна легко вигоріти. Одноманітна робота втомлює фізично та емоційно. ІТ-спеціалісти, особливо міленіали, хочуть, щоб робота їх надихала, а не набридала.
І ось тут на допомогу приходить можливість змінити проєкт всередині компанії. Міграція між проєктами дає людині можливість розкритися: в одних завданнях вона могла проявити себе середньо, а в інших стає «зіркою». А коли розробники змінюють задачі, вони підвищують свій рівень, зростають професійно.
Цікаво, що міленіали вподоблюють брати участь у проєктах «з нуля». Саме там вони можуть себе проявити якнайкраще, застосувати свої ідеї, які не могли б використати на довготривалих проєктах з усталеними підходами.
Складні таски, челенджі у вигляді нових технологій, зміна функцій, цікаві проєкти (наприклад, ті що мають екологічну чи соціальну значущість) — це мотивує і додає цінності співробітнику.
«Довгожителі» з часом можуть набувати управлінських функцій: ставати тімлідами, продактами чи навіть СЕО. У будь-якій компанії, навіть у невеликій, завжди є куди зростати. Співробітники ж не тільки посилюють свій досвід, а й отримують підвищення зарплати.
6. Рівномірний розподіл навантаження у команді
Яка команда працює ефективно? Та, у якій рівномірно розподіляється навантаження на кожного учасника. Тобто усі мають достатній рівень завдань і при цьому немає перевантажених членів команди.
Не повинно бути такого, що хтось “педалить” по 16 годин. Коли персоналу достатньо, обов’язки чітко розподілені, то всі й встигають робити усе вчасно.
7. Забезпечення необхідного “work-life balance”
Дедлайни, овертайми — зараз це стало нормою у деяких ІТ-компаніях. І це не дуже хороша тенденція; у багатьох співробітників є родини, діти, з якими вони хочуть проводить час, а не сидіти щоденно допізна на роботі.
А от коли компанія допомагає підтримувати необхідний баланс між роботою та особистим життям, інженери скоріше тут залишатимуться, аніж підуть шукати інше місце. Так, овертайми можуть мати місце, але вони не мають бути стандартом. Коли фірма поважає особистий час працівника, у нього не виникає потреби змінити роботу.
Чудовий тренд, що якраз дозволяє зберегти необхідний баланс між роботою та особистим життям, — гнучкий, або екологічний графік, або «smart working». Це коли співробітники самі обирають комфортний режим роботи, а не працюють за традиційним графіком «з 9 до 18.00». У 2020-му Міністерство праці навіть розробило та затвердило рекомендації щодо запровадження гнучкого режиму роботи.
Коли роботодавець дозволяє працівнику обирати ті часи, у які він є найбільш продуктивним (совам реально важко не те що працювати, а й просто піднятися вранці), враховує особисті потреби (заняття спортом, наявність маленьких дітей), це створює дуже високу лояльність до компанії. Коли ви продовжуєте жити у комфортному ритмі, то хіба захочете покинути свого роботодавця?
8. Можливість працювати віддалено або гібридний графік
За даними опитування DOU, станом на червень 2021 року, близько 70% вітчизняних програмістів, інженерів та інших фахівців працюють віддалено або у гібридному форматі (частково віддалено, кілька днів — в офісі). Повернутися до офісної роботи, як свідчать результати того ж дослідження, хотіли б лише 3% респондентів.
Запит на віддалений формат роботи в ІТ є загальносвітовою тенденцією. Ще до пандемії багато ІТ-кампаній працювали у ремоут режимі. Скоріше за все, цей тренд зберігатиметься і надалі. Для когось можливість працювати дистанційно взагалі є принциповою вимогою до роботодавця.
9. Відкритий діалог із керівництвом
Як свідчать нещодавні дослідження Gallup, близько 75% працівників йдуть із компаній через керівництво. Токсична атмосфера, суворий графік, штрафи за запізнення, непрозора система бонусів, сумнів у компетентності керівника — це далеко не вичерпний список, чому айтішники залишали свою роботу.
У якій компанії люди залишатимуться довше? У тій, де працівники бачать експертність керівництва. Куди йдете без думки «коли вже цей день скінчиться». Де керівник надихає, з ним можна відверто поговорити не тільки про роботу, але й, наприклад, про свої хвилювання щодо ковіду. Там, де менеджмент не припускає вигоряння, вчасно відправляючи у відпустку.
Для працівників важливо, коли керівництво цінує їх роботу та надає можливість просування ідей. І обов’язково присутній фідбек, адже як інакше людина зрозуміє, чи вона все вірно робить, чи не потрібно їй підкачати якісь скілли.
10. Суцільна підтримка компанією
Факапи, помилки, проблеми бувають у всіх. Інше питання — як компанія, її менеджмент, колеги допомагають у такій ситуації. Якщо співробітників не кидають напризволяще з їх проблемами, це цінується, створює дуже велику лояльність до компанії.
Програміст розуміє: замість стусанів (фігурально, звісно) він може розраховувати на підтримку та захист, спільний вихід із ситуації разом з тімлідом, колегами та навіть клієнтом. Коли людина точно знає, що може розраховувати на допомогу, їй немає сенсу шукати інше місце для роботи у сфері ІТ.
11. Благодійні ініціативи у компанії
Дослідження, що проводила компанія Deloitte у 2021 році, продемонструвало, що мілленіали (та й представники покоління Z) зараз займають дуже активну політичну, соціальну, екологічну позиції, а тому вибір кар’єри узгоджують зі своїми цінностями.
Який це має стосунок до роботи у сфері ІТ? Безпосередній: спеціалісти зважають на соціальну відповідальність ІТ-компанії. Перш за все — що в ній робиться для збереження довкілля: чи здійснюється роздільний збір сміття, чи використовується в офісі багаторазовий посуд тощо.
Так само працівники мають більшу прихильність до роботодавців, які запроваджують благодійні ініціативи: співпрацюють із будинками для людей похилого віку чи фондами із захисту безпритульних тварин, відраховують частину прибутку на допомогу армії чи онкохворих дітей. Мілленіали дуже горді бути причетними до таких ініціатив.
12. Сприяння навчанню та розвитку спеціалістів
Розробники та інші ІТ-спеціалісти (особливо представники покоління Y) високо цінують, коли компанія інвестує у їх розвиток. А саме сплачує різноманітні курси (професійні, мовні тощо), проводить корпоративне вивчення англійської або ж на запит співробітників запрошує викладачів. Приміром, для тестувальників проводиться навчання з автоматизації.
Ідеально, якщо для кожного співробітника складається план розвитку, де прописується перелік курсів та тренінгів, що він має пройти. І найкраще за все, якщо компанія компенсує повністю (або, принаймні, 50%) вартість навчання.
13. Відмінне почуття гумору у колег
Неочікувана причина? Так. Але це те, чому багатьом людям приємно працювати в одній компанії. Гумор полюбляють якщо не всі, то майже всі. Хороший жарт завжди розряджає обстановку, відволікає від складних тасків.
Уявіть, що ви працюєте над цікавим проєктом, але вся команда занадто серйозна, занурена у справи. Ви намагаєтесь жартувати, але у колег навіть посмішка у кутках рота не промайнула. Сумно? Так. Важко у такій атмосфері працювати? Скоріш за все. Коли ж у роботі (та після неї) є місце для доброго гумору, такий колектив не хочеться залишати.
Отже, для міленіалів робота — це не просто інструмент заробляння грошей. Сьогодні праця є способом набуття цінностей та досвіду, досягнення чогось більшого, що складно виміряти матеріально.
Команди хочуть відкритості й прозорості, підтримки, комфортних умов праці та балансу між роботою й особистим життям. Кожен працівник прагне до зростання, і не тільки по кар’єрній драбині, але й особистісного.
Тож українські ІТ-компанії, які налаштовані на тривалу співпрацю, мають створити таке середовище. І тоді жодний конкурент не перетягне до себе крутого фахівця жодними «плюшками».
І наостанок
Коли робота у компанії приносить матеріальне та моральне задоволення, коли є перспективи зростання, певна зона комфорту, чудовий колектив, відмінні взаємовідносини з керівництвом та клієнтом, чи варто її змінювати?
Ми в ІТ-компанії Eastern Peak намагаємось дослухатись до кожного. Комусь приносить задоволення поглиблення власної експертності у певній технології, а хтось бажає розвиватись у нових технологіях. Вважаємо, що ефективніше розвиватися разом, аніж постійно змінювати місце роботи.
До речі, маємо ряд вакансій для ІТ-спеціалістів із різних напрямків. Якщо ваше прагнення — стабільність, постійний розвиток, якщо вас цікавить світ технологій та діджитал, ви хочете разом з нашою дружньою командою ще довгі роки розвивати його, не вагайтесь, відправляйте резюме — залюбки його розглянемо.
Читайте також: