Мобільні додатки стали невід’ємною частиною повсякденного життя. Вони використовуються для покупок, спілкування, ігор, розваг, роботи та ін. 87% користувачів смартфонів проводять час у мобільних застосунках. Кількість завантажень у 2022 році складала більше 200 млрд. і ця цифра, вочевидь, зростатиме.
Частка мобільного трафіку у 2022 році становить більше 60% проти 10% у 2011. Дохід на ринку мобільних додатків сягне 420 млрд. дол у 2023 році, і до 2026 очікується його збільшення до 542 млрд.
Оскільки ринок мобільних додатків продовжує розвиватися, і запити користувачів постійно змінюються, знання останніх тенденцій та можливостей мобільної розробки допоможе розробникам підлаштовуватися під нові потреби клієнтів та залишатися конкурентноздатними на ринку, що постійно змінюється, та створювати круті сучасні рішення.
Тренди мобільної розробки у 2023
1. Технологія 5G
За даними дослідницької компанії eMarketer кількість підключень смартфонів до 5G подвоюється і навіть потроюється щорічно, починаючи з 2019, і до 2024 становитиме приблизно 1,5 млн. користувачів. Зовсім скоро можна очікувати на справжню революцію у сфері послуг зв’язку.
Переваги цієї технології:
- прискорення завантаження на 10 мілісекунд, що у 100 разів швидше від 4G,
- затримка зменшується з 50 мілісекунд, дозволених технологією 4G, до 1 мілісекунди,
- вища роздільна здатність та продуктивність, завдяки чому покращуються програми потокового відео,
- швидша та більш плавна передача даних між пристроями,
- підтримує більшу кількість користувачів, пристроїв та служб,
- завдяки швидкій обробці біометричних даних при ідентифікації мобільні платежі стають більш надійними та швидкими.
Що це дає розробникам? Вони зможуть наповнювати програми додатковими можливостями, запроваджувати більше функціоналу без втрати продуктивності. Наприклад, створення ефекту занурення у доповнену реальність (AR) і віртуальну реальність (VR), покращення прямих трансляцій та інше.
2. IoT та хмарні сервіси
IoT (Internet of Things, Інтернет речей) — це пристрої, які підключені до мережі та обмінюються даними один з одним. Інтернет речей дозволяє значно покращити життя користувачів.
Так, за допомогою мобільного додатку можна віддалено налаштувати кондиціонер чи термостат у будинку, увімкнути чи вимкнути сигналізацію. До IoT також відносяться системи «розумний будинок», робот-пилосос, тощо, тобто все те, що запускається та програмується за допомогою мобільних застосунків.
Розробка мобільної програми для інтеграції IoT у різні типи пристроїв є дуже затребуваною у охороні здоров’я, роздрібній торгівлі та інших сферах. Бізнеси використовують мобільні додатки IoT для контролю продуктивності обладнання або віддалених робочих місць. Тому попит на послуги розробки застосунків зростає, адже компанії прагнуть створити надійний, безперебійний зв’язок між розумними пристроями та додатками.
IoT та хмара тісно пов’язані між собою. Якщо IoT генерує велику кількість даних, то хмарний сервіс є способом переміщення, зберігання та віддаленого керування ними. При чому при зберіганні інформації у хмарі компанії мають швидкий доступ до великих масивів даних у будь-який час, на будь-якому пристрої.
IoT — це затребувана технологія веб-розробки, що розвивається стрімкими темпами. IТ спеціалістам варто зосередитися на вивченні нюансів розробки застосунків з використанням даної технології, аби тримати руку на пульсі останніх тенденцій.
3. Носимі пристрої
Розумні годинники, трекери, ремінці для фітнесу дедалі більше набувають популярності. І це не дивно, адже потенціал їх дуже великий. За допомогою носимих пристроїв сьогодні вже можна приймати дзвінки та повідомлення, відслідковувати тиск, пульс, рівень сатурації та емоційний стан, налаштовувати нагадування про події, здійснювати безконтактні платежі та навіть виявляти ДТП. І це далеко не всі можливості цих пристроїв.
Технології wearable продовжуватимуть широко застосовуватися у 2023 році і, без сумніву, наступні роки стануть справді прогресивними у цій сфері. Не в останню чергу завдяки інтеграції з передовими технологіями (AR/VR, NFC, 5G). Це потребуватиме створення мобільних додатків для носимих пристроїв.
Це відкриває багато можливостей для програмістів, які слідкують за трендами мобільної розробки. При розробці застосунків їм необхідно зосередитися на створенні зручних, інтерактивних, адаптивних продуктів, які задовольнятимуть очікування й вимоги користувачів, що постійно зростають.
4. Штучний інтелект (AI) і машинне навчання (ML)
Штучний інтелект робить застосунки «розумнішими», що у підсумку підвищує їх продуктивність та покращує досвід користувачів. Найрозповсюдженіші функції АІ (artificial intelligence) — розпізнавання облич, зображень, голосу, класифікація текстів та створення фільтрів.
Чат-боти, роботи-радники, безпілотні автомобілі та дрони, антиспам фільтри у електронній пошті, розумний пошук Google, створення цифрових зображень з текстових описів природньою мовою — далеко не повний перелік сфер, у яких застосовується ШІ.
За допомогою машинного навчання (ML, machine learning) удосконалюється робота віртуальних помічників, алгоритмів прогнозування результатів та інших інтелектуальних технологій. ПЗ аналізує дані, визначає закономірності та приймає рішення із подальшим покращенням власної роботи.
Так, наприклад, інженери Netflix розробили просунуті алгоритми на базі ML, що допомогло краще покривати запити користувачів платформи. Відтепер кожен споживач отримує індивідуальну ідентифікацію, і ПЗ забезпечує його контентом та результатами пошуку відповідно до його намірів, а не попередніх запитів (як це відбувається у звичайному таргетингу).
Оскільки ШІ надає майже безмежні можливості будь-якій програмі, використання цієї технології і надалі буде тільки зростати. Своєю чергою ML допомагає розробникам та інженерам вдосконалювати системи AI, тож технологія машинного навчання також не скоро зникне.
У 2023-му варто зосередитися на таких аспектах, як застосування природної мови (зокрема, у чат-ботах), розпізнавання картинок задля покращення контакту з користувачами, налаштування стрічки новин, створення чат-ботів, які знають історію та уподобання клієнтів, а також виявляють потенційні загрози (шахрайство, витік даних).
5. Mobile commerce
Мобільна комерція (mobile commerce) — це сервіси онлайн-покупок через мобільний застосунок. Її впровадження дозволило зменшити витрати часу споживачів на купівлю товарів порівняно з придбанням товарів через веб-сторінку, а компаніям та брендам, що застосовують мобільні додатки, підвищити прибуток (так, за даними Statista, у 2021 році понад 70% продажів у сфері e-commerce припадало на мобільні пристрої).
Одночасно зростає популярність мобільних гаманців та функції оплати покупок безпосередньо у застосунку, без введення даних картки кожного разу. Це робить онлайн-платежі простішими, швидшими та зручнішими. З часом інтеграція з гаманцем стане стандартною функцією додатку, який обробляє транзакції.
Отже, m-commerce у 2023 році стане популярним трендом мобільної розробки, оскільки все більше людей користуються застосунками для здійснення покупок.
6. Beacon технологія
Технологія маяків (beacon) була вперше представлена у 2013 і безумовно стане одним із найгарячіших трендів мобільної розробки у 2023. Beacon використовує портативні передавачі (маяки) для надсилання радіосигналу на суміжні пристрої (мобільні телефони споживачів, в яких встановлений додаток) через Bluetooth.
Такі пристрої облаштовуються у магазинах, аеропортах, лікарнях та інших закладах. Коли телефон покупця потрапляє у зону досяжності маяка, пристрій надсилає push-повідомлення про теперішні або майбутні розпродажі, персоналізовані пропозиції, карту для навігації в приміщенні тощо.
Щодо підприємств, технологія маяків дозволяє дослідити уподобання, моделі поведінки покупців (наприклад, як багато часу споживач проводить у певному відділі магазину). По суті, це безконтактний маркетинг, мета якого — покращення обслуговування споживачів та стимулювання продажів.
7. AR/VR
Адаптація до віртуальної (VR) та доповненої (AR) реальності — один із головних трендів розробки мобільних додатків у 2023 році. Ці технології значно розширюють можливості гаджетів для повсякденного життя, скорочуючи розрив між реальним та цифровим світами.
Так, косметична компанія L’Oreal Paris дозволяє користувачам «приміряти» різні зачіски, зробити макіяж, змінити колір волосся прямо на екрані телефону. Google пропонує функцію Live View у Google Maps, де за допомогою стрілок чи інших індикаторів можна бачити напрямок руху в реальному світі.
Відома українська компанія FFFACE, яка спеціалізується на розробці мобільного додатку для бізнесу, співпрацює з модними брендами щодо створення цифрового одягу. IKEA та Amazon розробили застосунки, що дозволяють розставити меблі і побачити, як вони будуть виглядати на 3D-моделі квартири. А Shopify створила рішення, що дає можливість зробити реалістичну 3D-модель товару. Такий функціонал дозволяє покупцям ознайомитися з реалістичною версією до моменту оформлення замовлення.
За допомогою доповненої реальності можна створювати різноманітні фільтри для обличчя (як, наприклад, у Instagram та ТікТок), вирізати та переміщати об’єкти на фотографії, створювати роліки. AR також допомагає компаніям проводити навчання співробітників за допомогою спеціально створених застосунків. Отже, спектр застосування технології augmented reality майже безмежний.
Віртуальна реальність (VR) також змінює світ мобільної розробки. За допомогою неї покращується ігровий процес, стає можливим впровадити у світ діджитал всі 5 почуттів задля більш глибокого занурення у досвід віртуальної реальності, отримання захоплюючих вражень.
8. Безпека
Як показало опитування користувачів мобільних пристроїв, що проводила Statista, більше 40% користувачів iOS та Android припинили б використовувати мобільний додаток, якби вважали, що він може нести небезпеку. Дійсно, мобільні застосунки часто стають мішенями для кіберзлочинців. Наслідками атаки можуть бути крадіжка і злив особистих даних, викрадення даних кредитної карти, несанкціонований доступ до бізнес-мереж та ін.
Тож безпека користувачів та бізнесу має стати пріоритетом №1 при розробці мобільного додатку. Які сучасні рішення можуть допомогти захистити застосунки від кібератак?
- двофакторна ідентифікація (введення паролю та одноразового коду, який надходить на пошту чи телефон),
- додавання біометричного входу (відбиток пальця, сканування обличчя тощо для підтвердження користувача),
- застосування технології шифрування конфіденційної інформації,
- обов’язкове проведення тестування безпеки у ході розробки задля виявлення вразливості системи.
9. Голосові технології
Голосові технології розвиваються дуже стрімко на ринку мобільних додатків. Це пов’язано з тим, що дедалі все більше Інтернет-користувачів (щонайменше 38%) надають перевагу використанню аудіо для швидкого пошуку інформації, здійснення замовлень, дзвінків та інших операцій. За допомогою штучного інтелекту пристрій інтерпретує голосові команди для виконання відповідних функцій.
Voice technologies почали застосовувати і фінансові та банківські установи. Так, клієнти можуть переказувати гроші за допомогою мобільного банкінгу з функцією розпізнавання голосу. Для цього необхідно лише вказати голосовому помічнику ім’я людини чи назву компанії.
Тож не дивно, що голосові технології стануть найближчим часом одним із найпопулярніших трендів мобільної розробки. Незабаром кожен мобільний додаток буде мати voice technology, адже це — майбутнє Інтернету.
10. Додатки для складаних девайсів
Поява гаджетів із розкладними екранами (як от у Samsung, Huawei та LG) відкриває чималі можливості для програмістів. Адже такі пристрої потребують створення мобільних додатків, адаптованих за розмірами та макетами до унікальних складаних дисплеїв. Власне, ця технологія має бути включена у будь-який застосунок.
11. Застосунки для відео
Поштовхом до розвитку мобільних застосунків для відео стала пандемія і пов’язаний із нею перехід багатьох компаній на віддалену роботу. Все частіше здійснюються відеодзвінки у Zoom, Google Meet, Skype.
Не відстають від них і YouTube, Facebook та Instagram, які активно використовують тренд розробки сamera focused mobile apps. Тож розробникам мобільних додатків варто підхопити хвилю, адже ця тенденція, вочевидь, і надалі зростатиме.
І наостанок
Індустрія розробки мобільних додатків на iOS та Android активно зростатиме у 2023 році. Діджиталізація — це гнучкий процес, який розвивається відповідно до нових запитів клієнтів, розвитку технологій та інших факторів. Тож аби досягти успіху в ІТ, кожен айтішник має бути в курсі останніх світових трендів мобільної розробки.
Готові до технологічних змін у сфері розробки застосунків? Бажаєте змінювати цифровий світ на краще? ІТ компанія Eastern Peak має кілька вакансій для іт спеціалістів. Відправляйте нам резюме, залюбки його розглянемо.
Читайте також: