Стрімкий розвиток галузі ІТ вимагає від фахівців йти у ногу з часом. Це актуально й для тестування, яке вже давно не зводиться до простого пошуку багів. Вимоги до забезпечення якості продуктів змінюються, і зараз можна спостерігати великий попит на автоматизацію тестування (за прогнозами MarketsAndMarkets до 2024-го ринок автоматизації зросте вдвічі порівняно з 2019-м і становитиме 28 млрд. дол.).
Автоматизація дозволяє компаніям економити ресурси, оптимізувати час розробки продукту, швидко досягати бізнес-цілі. Вона потрібна й тестувальникам, оскільки вони можуть бачити готовність продукту до запуску на ринок.
Тому у цій статті розповідаємо про новітні тренди QA Automation для фахівців у цій сфері.
Хто такий QA Automation Engineer
QA Automation інженер — це фахівець, який залучається на усіх стадіях девелопменту (від розробки до релізу). Він постійно тримає руку на пульсі: розуміє, що, де та як відбувається, контролює правильність усіх етапів розробки, правильність роботи продукту, доповідає про проблеми та слідкує за їх швидким усуненням.
Автотестестування використовується для виконання повторюваних та регресійних тестів, які вимагають постійних ітерацій через впровадження частих змін коду. Автоматичні тести також застосовуються для тестування навантаження, допомагаючи перевірити продуктивність системи в умовах навантаження.
Хоч автоматизовані тести потребують значних інвестицій, але вони швидко окупаються, адже значно прискорюють процес тестування. Крім того, їх можна багаторазово використовувати і легко запускати на різних машинах.
Головна задача QA автоматизаторів — написання сценаріїв і створення автоматизованого середовища для повторюваних тестів. За допомогою різних засобів автоматизації вони розробляють, тестують та впроваджують ефективні рішення з автоматизації тестування. Їх мета — автоматизувати якомога більше зусиль з тестування за допомогою мінімального набору коду. Таким чином вони оптимізують процес тестування.
Інженери з автоматизації тестування використовують різноманітні фреймворки для ефективного створення та проєктування тест-кейсів. Як результат — зменшення витрат на технічне обслуговування та зусиль із тестування, що дозволяє повторно використовувати код і робить його більш стабільним.
Які обов’язки має QA тестувальник?
До кола завдань QA Automation інженера входять:
- деталізація вимог до продукту разом із замовником,
- розробка та затвердження тест-стратегії,
- написання автотестів, тестових скриптів, що перевіряють роботу програми на базі тест-кейсів, складених мануальниками,
- розробка позитивних та негативних сценаріїв,
- прогін автоматичних тестів,
- аналіз результатів тестування, виявлення багів,
- відстежування виправлення дефектів,
- повторне тестування,
- баг-репортінг,
- верифікація виправлених помилок,
- загальний звіт про тестування,
- code review.
Яка відмінність між автоматичним та мануальним тестуванням?
Manual tester не пише автоматичні тести, а вручну перебирає елементи програми, один за одним і до певного функціоналу, що може бути слабкою ланкою. Навіть якщо він знає проблемні місця продукту, йому щоразу потрібно перевіряти їх з нуля.
Коли необхідно часто проводити прогін тестів, у нагоді стає автоматизація, адже навіть найменші патчі можуть призвести до появи багів. Автотестувальник створює автоматичні тест-сценарії, які неможливо виконати вручну або безпомилково порівняти мільйони даних. Вони запускаються за необхідності, в будь-який момент. Автотестування проходить практично без втручання людини.
Втім варто зазначити, що автоматизоване тестування не є кращим чи гіршим за мануальне, це просто інший вид тестування. Повна автоматизація практично неможлива, адже перед початком автотестування необхідно вручну виконати серію тестів.
На реальних проєктах часто використовується комбінація цих видів тестування, також вони можуть застосовуватися на різних рівнях та бути частиною інших видів тестування. Рівень автоматизації залежить від особливостей постановки виробничих процесів та від типу проєкту.
Що найчастіше автоматизують та коли потрібна автоматизація?
Автоматизації підлягають такі види тестування, які засновані на повторюваних діях.
Автоматизація необхідна:
- щоб замінити рутинний та трудомісткий процес тестування,
- для скорочення витрат на сценарії завдяки їх багаторазовому використанню,
- якщо сценарії не підходять для мануального тестування,
- щоб отримати більш якісні результати,
- для покращення процесу розробки,
- задля мінімізації впливу «людського фактора» (втома, помилки тощо),
- щоб скоротити час релізу готового продукту,
- на великих проєктах із кількома сотнями тест-кейсів,
- у великих командах розробників, щоб прискорити виявлення дефектів.
Автоматизувати можна:
- роботу БД,
- бек-енд,
- API,
- перевірку введених даних,
- запис логів,
- часто вживані інструменти (форми реєстрації, заповнення полів, системи онлайн-оплати тощо)
Тренди автоматизації тестування у 2022-му
Автоматизація тестування щороку вдосконалюється, оскільки зростають вимоги до якості випуску продуктів. З’являються нові технології, які дозволяють автоматизувати, прискорити та покращити процес тестування різних продуктів.
Серед надійних засобів тестування у 2022 році найбільший потенціал мають наступні:
1. QAOps-розробка
Назва QAOps походить від поєднання процесів DevOps та QA, тобто розробки ПЗ та безперервного тестування. QA інженери працюють у тісній зв’язці з програмістами весь час, доки програмне забезпечення знаходиться у розробці. Тестування інтегрується у DevOps з пайплайном CI/CD, і відбувається безперервно, а не через невизначені проміжки часу.
Головна перевага QAOps — виявлення багів перед фінальним випуском програмного забезпечення, що покращує досвід споживачів. Також Quality Assurance гарантує, що ПЗ матиме високу якість, адже розробники зможуть швидше випускати ретельно протестовані та якісні продукти.
Також за допомогою QAOps ІТ-компанії зможуть автоматизувати більше процесів та покращити операції між окремими відділами.
2. Artificial Intelligence and Machine learning-based testing
Штучний інтелект дозволяє прискорити процес тестування, що досягається завдяки скороченню часу на перевірку функціоналу (він обробляється за допомогою AI). Штучний інтелект допомагає спроєктувати весь процес розробки з нуля і з мінімальним втручанням людини.
Машинне навчання використовує відомості про поведінку користувачів, що допомагає спрогнозувати потенційні проблеми, складнощі й дозволяє тестувальникам вчасно їх усувати. Разом із AI, ML допомагає полегшити написання тестових сценаріїв, покращити прогнози поведінки застосунків, що, врешті решт, дозволяє швидше випускати якісний продукт.
3. IoT automation testing
Інтернет речей перетворює звичні речі, підключені до Інтернету та об’єднані у мережу, у нові пристрої, які полегшують життя. Серед них: розумні годинники, безпілотні автомобілі, системи охорони, розумні будинки та навіть розумні міста.
Запровадження IoT потребує продуманої стратегії розробки та тестування, адже Інтернет речей має справу з конфіденційними даними користувачів, що може загрожувати витоком даних. До того ж тестувальник має сфокусуватися на різних, навіть неймовірних сценаріях використання продукту. Акцент при цьому робиться на автоматизованому тестуванні.
Автоматизація тестування Інтернету речей перевіряє пристрої на предмет надійності, корисності, функціональності, сумісності, продуктивності, безпеки та юзабіліті.
4. JavaScript-based automated test tools
Одним із найбільш помітних трендів 2022-го року є автоматичні засоби тестування на базі JavaScript. Оскільки JS протягом кількох останніх років стала однією із найпопулярніших мов програмування, з’явилося багато фреймворків, що допомагають інженерам тестувати застосунки, які працюють на JavaScript.
Найбільш вживаними є такі фреймворки: Cypress, Jest, Puppeteer та Playwright.
Коли обираєте інструменти для автоматизації тестування на базі JavaScript, ви повинні враховувати специфіку проєкту, тип програми, що тестується, кількість конфігурацій, які потребують підтримки, необхідність фронт-енд та бекенд тестування, переваги та недоліки кожного фреймвору та інші фактори.
5. Cloud-based cross-browser testing
Сьогодні програмісти не пишуть уже різні коди для різних браузерів та пристроїв. Нові технології, що підтримують міжбраузерну розробку, дозволяють автоматизувати тестування одночасно у декількох середовищах та браузерах, тобто перевіряється, чи працює сайт в різних браузерах та операційних системах.
Компанії використовують хмарне крос-браузерне тестування з метою підвищення ефективності та зручності користування, що дозволяє отримувати високоякісні продукти.
6. Codeless automation
Безкодова автоматизація тестування дозволяє QA інженерам заощадити багато часу, автоматизувати написання та запуск тестових сценаріїв, підвищити ефективність тестування, а компаніям — зекономити гроші, адже зникає необхідність писати тисячі рядків коду незалежно від типу та розміру застосунку. Замість кодування для формування тест-кейсів використовуються алгоритми штучного інтелекту.
Одним із найбільш популярних інструментів для безкодової автоматизації є Selenium, який дозволяє розробникам більше зосередитися на створенні інноваційних продуктів.
7. Mobile automation testing
З огляду на широке використання мобільних пристроїв та Інтернету, що постійно зростає, автоматизація тестування мобільних пристроїв і надалі залишатиметься у топ трендів автоматизованого тестування у 2022 році.
Замість трудомістких рутинних процедур тестування мобільних застосунків QA-фахівці можуть делегувати значну їх частину фреймворкам. Автоматизація спрощує та прискорює перевірку й дозволяє забезпечити вихід на ринок мобільних додатків (навіть складних) без затримок.
Кілька слів наостанок
Автоматизоване тестування допомагає ІТ-компаніям скоротити витрати та час на запуск продуктів, покращити їх якість, отримати конкурентні переваги. Автоматизація — це майбутнє тестування.
Щоб досягти успіхів у роботі, QA Automation Engineer варто слідкувати за останніми тенденціями у цій сфері, адже автоматизація — захопливий та складний процес, що постійно змінюється. Якщо ви добре розумієтесь на технологіях і прагнете до саморозвитку у сфері QA Automation, ви завжди будете затребуваними на ринку.
Наразі ІТ-компанія Eastern Peak має вакансії для QA Automation Engineer. Бажаєте змінювати світ технологій разом із командою однодумців? Відправляйте резюме, ми залюбки його розглянемо.
Читайте також: