З тих пір, як ChatGPT став доступним для українців, він не полишає інтернет-заголовки. Аудиторія чат-боту лише за перші два місяці досягла 100 мільйонів (для порівняння: Instagram знадобилося 2.5 роки, щоб охопити аудиторію у 100 млн., ТікТок — 9 місяців).
Продукт компанії OpenAI пише книжки, захищає дипломи, складає іспити у медичний вуз, розробляє закони та спілкується із людьми доволі природною мовою. Чат-бот вміє писати простий, але робочий код, і навіть пройшов співбесіду в Google. Це викликає занепокоєння програмістів: а чи не залишить штучний інтелект їх без роботи?
У цій статті розповідаємо, як розвиток ChatGPT впливає на ІТ-індустрію, чи дійсно він зможе замінити розробників, і що робити, аби залишатися затребуваним.
Що таке і як працює ChatGPT
Нейромережа ChatGPT — це лінгвістична модель, яку навчили на сотнях мільйонів даних із мережі. До навчання були залучені люди-тренери, які виконували дві ролі: користувача та помічника зі ШІ. Відтак бот може відповідати на питання як людина, надавати логічну аргументацію і генерувати тексти майже на будь-яку тематику.
Штучний інтелект в ІТ може стати незамінним помічником, взявши на себе частину роботи ІТ-спеціаліста, а саме:
- генерація коду (бот швидко створює робочий код на відносно простих мовах типу Python)
- за допомогою нього можна зверстати простеньку веб сторінку та застосунок,
- бот може стати корисним, коли треба перевірити, наприклад, чи вже хтось робив якусь функцію раніше. Він швидко дасть типові відповіді на типові проблеми. Інструмент працює зі звичайними, простими, повторюваними завданнями. OpenAI навчив нейромережу на існуючому коді,
- за допомогою чат-боту можна створити просту версію Pong менш ніж за хвилину,
- здійснює пошук інформації про різні бібліотеки та фреймворки під ваш запит,
- допомога у прийнятті простих рішень (наприклад, «Як виправити помилку 404 у Django?»),
- текст, який нейромережа генерує в прототипі дизайну, набагато привабливіший за Lorem Ipsum,
- може підготувати звіт,
- згенерувати структуру розділів продукту,
- зробити конспект тексту,
- зробити текст із відеозапису,
- сформувати чек-лист для колег
- написати follow-up,
- чат-бот навіть почали використовувати кібершахраї для своїх злочинних цілей (наприклад, створення фішингових сайтів).
Чат-бот здатен виконувати прості, рутинні операції. Це механічна робота, яку досить якісно може виконати нейромережа, щоб програмісти могли зосередитися на основній роботі. Але якісно вона справлятиметься за умови, якщо так само якісно написати їй запит (promt). Нейронка навчається в мільйони разів швидше за людей, тож що більше таких завдань, то краще вона їх вирішуватиме.
Чи зможе ChatGPT замінити програмістів
ChatGPT та ІТ сильно змінилися за кілька місяців після глобального запуску чат-боту. Почалася справжня битва нейромереж та технологічних титанів. Вслід за OpenAI компанія Microsoft інвестувала більше 10 млрд. дол. у чат-бот Bing, який вона інтегрувала в свої офісні продукти.
Google створив власний стартап зі ШІ з інвестиціями 300 млн. дол. та запустив чат Bard AI (на момент написання статті він знаходиться на стадії бета-тестування). Baidu та BuzzFeed заявили, що також доєднуються до глобальної АІ-гонки.
GitHub має аналог ChatGPT — Copilot. Цей помічник пропонує розробнику варіанти реалізації коду. ШІ вивчає, які з них програміст затверджує, а які відхиляє, і відповідно до вподобань змінює свій стиль кодування.
Продукти на основі АІ з кожним роком все більше використовуються у різних сферах. Не дивно, що це викликає побоювання: а чи не «вб’є» нейронка професії? Адже вже за оцінками у найближчі 9 років близько 120 мільйонів працівників відчують вплив АІ на робочі місця, а саме втратять роботу або змушені будуть перекваліфікуватися.
Щодо діджитал професій можна сказати наступне. ChatGPT в ІТ-індустрії допомагає прискорити роботу інженерів, втім, він має багато обмежень.
1. ChatGPT сервіс не вміє розв’язувати проблеми
Розробник може побачити проблему та запропонувати декілька варіантів її рішення, а далі — використовує програмування для розв’язання проблеми. Штучний інтелект таких навичок не має. Він може впоратися лише з простими задачами. Звісно ж, використання ШІ корисне з точки зору прискорення введення коду, але він не зможе вирішити завдання за вас.
2. Нейромережа не має людського судження
АІ не має критичного мислення для того, щоб визначити: чи це хороший, чи поганий код. Для цього потрібно бути людиною, мати людський досвід та інтуїцію. Також машина не може проявляти ініціативу, впроваджувати зміни.
3. ChatGPT надає лише дані та факти до 2021 року
Якщо потрібно знайти щось на основі даних наступних років, чат-бот не зможе надати такої інформації. Або почне вигадувати, тож відповіді будуть мати помилки. Без людського судження та якісного ресерчу ви не зможете бути впевненим, що даний код, який згенерувала нейромережа ChatGPT, дійсно підходить для конкретної ситуації, і чи дійсно інформація правдива.
4. Ви не можете бути впевненими, що отримали правильну відповідь
ChatGPT надає вам тільки те, що алгоритм вважає найкращим на базі свого навчання. Тоді як розробник, якому потрібно мати багатовимірні дані, звертається на GitHub або StackOverflow. Там він може порадитися, підтвердити свої пропозиції, побачити роботи інших користувачів.
5. Бот не знає, чи говорить він правду
Він часто вигадує речі, яких немає. Так, бот може процитувати щось із книги відомого автора. Тільки от у самій книзі такого тексту немає. При цьому він пише дуже переконливо, наче студент, який не вчив, але намагається робити вигляд, що вчив. Інакше кажучи, він переконливо вдає з себе компетентного експерта, але не є ним.
6. Будь-яку інформацію, що генерує чат-бот, потрібно піддавати фактчекінгу
Інколи краще написати код з нуля, ніж витрачати час на перевірку результатів. Копіпаст у випадку ChatGPT не працює. StackOverflow взагалі заборонив використання боту на платформі.
7. Код, написаний за допомогою чат-бота, дуже ненадійний
Приблизно половина програм, створених за його допомогою, має потенційну вразливість системи.
8. Ви втрачаєте контроль над кодом
Звісно ж, чат-бот економить час. Але набагато важливіша якість коду. А її AI якраз не може забезпечити.
Поки що бот потребує ретельного тестування, але з часом ця технологія може стати такою ж популярною, як Google. Ймовірніше за все, помітного прориву в сфері Artificial Intelligence варто чекати не раніше 2040 року.
Чому розробникам не варто боятися штучного інтелекту
Чи зменшиться попит на розробників з розвитком ChatGPT? Давайте подивимося, що пишуть самі програмісти, які вже протестували чат-бот.
«Спеціально ввів у діалогове вікно код із помилкою. ChatGPT вказав мені на помилку, хоча я його не просив її шукати».
«Його можна використовувати як помічника, але точно не як заміну програміста. Навіть він сам зізнається, що не здатний поки що опанувати складні мови чи побудувати складні архітектури».
«Корисний інструмент для пет-проєктів, коли потрібно згенерувати пару-трійку примітивних HTML сторінок із CSS».
«Використовувати ChatGPT сервіс в роботі можна, але — дуже обережно. Він часто вводить в оману, а це позначається на безпеці».
«Він створює речі, які лише виглядають правдоподібними, але не є такими. Наприклад, вигадує функції, яких немає у мові сценаріїв у Second Life».
«ChatGPT створив код, що використовував атрибут «gridify» модуля «geopandas», якого не існує».
«Код спочатку запускається, але швидко згортається».
«Код, написаний штучним інтелектом, можна показувати хіба що студентам на курсах із програмування».
Чому не варто боятися штучного інтелекту?
1. Робота айтішника набагато ширше, ніж кодування
Програміст має soft та hard skills, вміє широко поглянути на проблему, створювати інноваційні рішення, чого не може машина. Інструмент — це лише інструмент.
Без сумніву, корисний: використання ChatGPT у роботі розробника може полегшити деякі ваші рутинні операції. Але відняти роботу у класного фахівця він не зможе. Принаймні, не у найближчі десятки років.
2. ChatGPT не замінить не тільки досвідчених спеціалістів, але навіть і джуніорів
Втім, роботу стажерів він все ж може замінити. Бот може згенерувати робоче рішення, але потрібен буде час на налаштування та контроль. Натомість результати людського рішення зазвичай кращі та надійніші.
3. Нейромережа не здатна підтримувати комунікацію
Основний час мідлів та сеніорів йде на комунікацію, роботу з документацією, тестування. Навряд чи нейронка зможе взяти участь у брейнштормінгах та годинами обговорювати продукт, перш ніж буде написаний хоча б рядок коду. І в неї точно немає інтуїції, щоб зрозуміти потреби клієнта. Автоматизувати комунікацію не під силу жодному, навіть найрозумнішому ШІ.
4. Штучний інтелект не має людської креативності та емпатії
Штучний інтелект може генерувати нові ідеї та рішення, але йому не вистачає здатності бути справді креативним, як люди. Він не вміє розпізнавати емоції, міміку, жести людей. Оскільки АІ не вміє проявляти емпатію, то і не зможе стати тімлідом, підтримати команду, мотивувати, допомогти знайти рішення.
Отже, засоби АІ — це лише додаткові інструменти автоматизації. Програмісти вже майже нічого не пишуть вручну. Для економії часу вони користуються різними інструментами для компіляції коду. Тож нейромережа ChatGPT — це ще один спосіб прискорити роботу. Айтівці зможуть делегувати рутинні обов’язки нейромережі, щоб сконцентруватися на якісному виконанні тієї роботи, яку ШІ замінити не зможе.
Які напрямки будуть мати попит попри розвиток штучного інтелекту
Цікаво, що на питання, яка професія матиме найбільший попит найближчим часом, ChatGPT назвав розробників програмного забезпечення.
Найбільш затребуваними навичками програмістів будуть:
1. Знання мови програмування за своїм стеком
ШІ не може писати складний код. Він вміє писати лише базові застосунки з використанням базових концепцій знання коду. Йому потрібно ще дуже багато розвиватися, аби займатися складним програмуванням.
2. Архітектура
Архітектура дозволяє створювати застосунки з високою масштабованістю. Без досвідчених інженерів неможливо обґрунтувати майбутнє життя системи.
3. Проєктування БД
Структура та дизайн баз даних відрізняються у залежності від програми. ШІ може полегшити аналіз обмежень. Лише інженери здатні керувати великими БД залежно від ситуації.
4. Кібербезпека
Кількість нових застосунків зростає, відтак зростають вимоги до безпеки ПЗ. Тому саме зараз зростає потреба у фахівцях, які здатні створювати безпечне програмне забезпечення, яке зменшує або унеможливлює кібератаки.
5. Аналіз ПЗ
Проаналізувати програмне забезпечення, визначити, звідки взялася проблема, усунути системні збої — це ті навички, які штучному інтелекту поки що не під силу. Хоча він може допомогти з рішеннями, які згодом будуть аналізувати розробники.
Чи замінять ChatGPT і AI кодерів? Точно не зараз. І не найближчим часом Але нас чекають деякі трансформації.
- Деякі робочі місця будуть оптимізовані за допомогою інструментів Artificial Intelligence. Він також знизить поріг входу в розробку та здешевить вартість проєктів.
- Комусь потрібно буде розробляти АІ та ML, навчати їх та контролювати. Отже, тут у працівників ІТ-сфери роботи буде достатньо.
- З’являться нові професії: зокрема такі, які будуть пов’язані з використанням ШІ (як от promt-інженер, фахівець, який вміє ставити правильні запити штучному інтелекту).
- Зараз знання нейромереж у багатьох вакансіях вказано як перевага. Але зовсім скоро це стане обов’язковою вимогою (на рівні з «впевненим володінням ПК»).
- З’явиться багато етичних та юридичних питань, пов’язаних зі ШІ. Наприклад, хто винен у ДТП, спричиненому безпілотним автомобілем? Хто має авторські права на картини, згенеровані Midjourney?
- Потрібен буде координатор співпраці людини та машини — експерт в області ШІ та робототехніки, до завдань якого належатиме використання новітніх технологій для автоматизації процесів, встановлення правил взаємодії людей та машин.
АІ розвивається. Розвивайтеся і ви. Інвестуйте у своє навчання, прокачуйте навички. Тоді жодні машини не зможуть вас замінити.
Кілька слів наостанок
Технології — це не ворог, не конкурент. Це — інструмент, помічник. Людство вже неодноразово переживало глобальні зміни в технологіях. Лудити були проти промислової революції. Але машини не витіснили їх працю, а полегшили, позбавили тяжкої монотонної роботи. Поява Інтернету теж викликала багато занепокоєння. Натомість він не «вбив» робочі місця, а створив мільйони нових.
Люди — це основа команди ІТ-компанії Eastern Peak. Ми покладаємося на них, а не алгоритми. Але не знецінюємо важливість Artificial Intelligence у роботі. Давайте разом створювати цифровий світ майбутнього вже зараз! Приєднуйтесь до нас — відправляйте резюме.
P.S. Ця стаття була написана без використання ChatGPT.
Читайте також: