Обираючи роботу в IT-компанії, ви зіткнулись з вибором: можна піти працювати в продуктові компанії чи обрати все ж аутсорс. Перший варіант здається вам більш привабливим. Вас там ще не було, а ті, хто були, розповідають прекрасне: тиша, благодать, гідна оплата праці й відношення.
Ваша ж колишня робота в аутсорсингу залишила всередині пустку, випалену жорсткими дедлайнами, маленькою зарплатнею та неадекватними вказівками керівництва.
З іншого боку, знайомі розробники говорять про хороші умови праці в певних аутсорсингових компаніях.
Які ж вакансії IT вам варто розглядати? Поговоримо про це й почнемо з азів.
Напрямки діяльності в ІТ-сфері
IT-бізнес має основний розподіл: компанії або продукують та продають щось своє, або розробляють продукти для клієнтів.
Що таке продуктова компанія
Це компанія, що розробляє власний продукт (один чи декілька). Команда займається його реалізацією, вдосконаленням та просуванням на ринку.
Прибуток ІТ-компанії забезпечують кінцеві споживачі її продукції.
Ця бізнес-модель передбачає залучення інвестицій в авторську розробку, володіння компанією значної частини майнових прав та орієнтування на ринковий попит.
Що таке аутсорсингова компанія
Це сервісна IT-компанія, яка виконує роботи на замовлення. Фахівці реалізують різнопланові проєкти по узгодженим з клієнтами ТЗ.
Аутсорс працює на умовах субпідряду. Прибуток компанії залежить від об’єму та якості виконаних робіт.
Відповідно, діяльність аутсорсингової компанії спрямована на збільшення своєї клієнтської бази та взаємовигідну співпрацю із замовниками.
Ці визначення є базовими та дещо спрощеними. Наприклад, до продуктових компаній також відносяться численні стартапи, а велика аутсорсингова організація може мати свою лінійку продуктів. Також не є рідкістю, коли продуктові компанії віддають частину роботи на аутсорс. Тож, здоровий симбіоз в ІТ-бізнесі присутній і доволі успішно.
Що не так з аутсорсом?
Аутсорсинг в Україні доволі часто демонізують. Пов’язано це з репутацією деяких компаній, які зазвичай наймають на роботу фахівців з нульовим або незначним практичним досвідом. Платять тут дуже мало, а віддачі вимагають на мільйон. Поширеним явищем є текучка, хаотичність робочих процесів та некомпетентність управлінців.
Разом з тим, продуктові компанії виглядають на цьому тлі як оаза стабільності та вищий ступінь розвитку IT-спеціаліста.
Внесемо ясність. Дійсно, існують сервісні ІТ-компанії, в яких фаховість та розвиток співробітників не є пріоритетом.
Причини можуть бути різні. Наприклад, компанія молода та не має великих бюджетів. Або організація працює в певній ніші — недорогі проєкти, які не потребують залучення вагомих ресурсів, в тому числі й людських.
В кожному разі, такі компанії можуть стати непоганим стартовим майданчиком для початківців в ІТ-сфері.
Але для більш вдалої кар’єри варто розглядати вакансії в професійно-зрілих ІТ-компаніях. І напрямок їх діяльності — питання часто другорядне. Адже робота як в аутсорсі, так і в продукті може мати багато спільного.
Схожі риси успішних аутсорсингових та продуктових компаній:
Великий штат працівників
Компанії, що мають чисельний штат, наразі притаманні як аутсорсу, так і продуктовій ІТ-сфері. Міжнародні аутсорсингові компанії налічують сотні та тисячі співробітників і ця кількість повсякчас зростає.
Клієнтоорієнтованість
Продуктові компанії від початку націлені на потреби кінцевого споживача, тому може здаватися, що співробітники більш залучені в робочі процеси.
Але й аутсорсинг не пасе задніх, адже розробка ПЗ вимагає його подальшого обслуговування та модернізації.
До того ж середні та великі ІТ-компанії часто створюють масштабні проєкти на замовлення. І відчуття залученості розробників до створення крутого продукту тотожне — адже все це, зрештою, робиться не тільки для клієнта, а й для користувачів загалом.
Тож і замовники, і аутсорсингові компанії розуміють, що довгострокова співпраця є взаємовигідною.
Ефективний менеджмент
Провідна управлінська методологія Agile використовується в ІТ-сфері повсюдно. В залежності від задач компанії обираються лише різновиди її підходів: kanban або scrum.
Високий рівень заробітної плати
Фаховість спеціалістів є цінним ресурсом для розвинених ІТ-компаній. І гідна оплата праці таких співробітників є закономірною як для аутсорсингу, так і для продуктових компаній.
Так само, наразі скрізь присутні й мотиваційні “плюшки”, якими славиться ІТ-бізнес: матеріальні бонуси, медичне страхування, компенсації витрат на навчання та заняття спортом, безкоштовне викладання англійської мови й багато чого ще. Це ж ІТ!
А тепер давайте розглянемо відмінності роботи в ІТ-напрямках та спростуємо найбільш поширені міфи, що їм притаманні.
Об’єктивно про можливості в продуктових та аутсорсингових компаніях
Глибокі знання
Продуктова IT-компанія пропонує спеціалістам роботу в обмеженій галузі. Продукт може мати декілька векторів втілення, але сфера його використання залишається незмінною.
Тут ви зможете зануритись в тонкощі одного проєкту й набути вузькопрофільні знання. Ви будете наочно бачити результати своєї роботи та мати можливість вдосконалювати їх без зайвого поспіху та відволікань.
Але будьте готові до можливої одноманітності та відсутності професійних викликів. Адже в продуктових компаніях зазвичай використовується сталий набір технологічних інструментів. Вони можуть бути як провідними, так і доволі застарілими. І пересічному програмісту доведеться приймати встановлені умови гри.
Крім того, в компаніях такого типу дуже важко змінити проєкт. По-перше, він може бути там єдиним! Але якщо існує й декілька проєктних команд, то всі вони сформовані керівниками відділів під певні задачі. Тому при вигорянні й втомі часто єдиним виходом для розробника є пошук нової роботи.
Аутсорсинг надає можливість отримати багатогранний досвід. Тут завжди різноманітні проєкти, реалізація яких передбачає використання різних стеків технологій. І зазвичай, компанії обирають передові та новітні інструменти, необхідні для успіху проєкту.
Також в аутсорсинговій компанії набагато більша ймовірність розпочати розробку проєкту “з нуля”, й це логічно, еге ж? Для ІТ-спеціалістів такий досвід є надзвичайно корисним, особливо це стосується мідлів та сеньйорів.
В аутсорсі ви завжди маєте змогу перемикатися між задачами й навіть змінити команду й напрямок розвитку, якщо відчуваєте таку потребу.
Якщо ж багатозадачність — не про вас, то обирайте довгострокові аутсорсингові проєкти. Обслуговування одного значного клієнта 5 років і більше вже давно не є рідкістю для цієї IT-галузі.
Швидке кар’єрне зростання
В продуктових компаніях доволі високі стандарти підбору співробітників. Якщо ви маєте невеликий професійний досвід, то навряд чи на вас тут чекають. Але й при успішному ході подій варто знати, в яку компанію ви влаштовуєтесь. Якщо вона знаходиться в активній фазі розвитку — так, вас може очікувати стрімка кар’єра. Якщо ж ви потрапите в фазу стабільного існування, то вас зустріне усталена команда, де провідні посади зайняті всерйоз і надовго.
Міжнародні аутсорсингові компанії зазвичай надають спеціалістам прозору схему зростання вже на старті. Можливостей тут набагато більше, адже сервісні IT-компанії невпинно розвиваються та збільшуються. Відповідно й нові проєктні команди в аутсорсингу постійно необхідні. Фахівець чітко знає, що не сьогодні, так завтра в нього буде можливість зайняти вищу посаду й показати свій потенціал.
Провідні аутсорсингові компанії, так само як і продуктові, сприяють розвитку своїх співробітників. Вже традиційним в аутсорсі стало менторство та наявність власних тренінг-центрів.
Також в цих ІТ-компаніях розвинене потужне технічне ком’юніті, адже сфера діяльності диктує використання різних технологій.
Гідна оплата праці
Високі зарплати, опціони та щедрі бонуси — ще один важіль впливу в продуктових компаніях. Все це дійсно так, але далеко не для всіх.
Прибутковість компанії напряму залежить від успішності власного продукту. Якщо він має попит на ринку — то всім буде щастя.
Якщо ж бізнес-ідея виявилася недосконалою, продукт не витримує конкуренції та IT-компанія має збитки — то й ви постраждаєте, як це не прикро.
Зауважимо також, що умови оплати праці в продуктових компаніях можуть різнитися. Адже саме роботодавець вирішує, який розмір заробітної плати та бонусів будуть отримувати програмісти, чи будуть вони мати опціони та на яких умовах.
Аутсорсингова компанія — це місце, де робота є завжди. Закрився один проєкт — ще три зайшло. Окрім того, в таких компаніях цінують фахових спеціалістів та регулярно підвищують їх оклади. Премії за вдалу здачу проєкту, успішне впровадження інновації та професійне зростання — грошові мотивації наразі дуже поширені в цій галузі ІТ в Україні.
Цінність ідей
Вважається, що в компаніях, де займаються розробкою продукту, до рішень та пропозицій ключових спеціалістів відносяться уважно та з повагою. Натомість в аутсорсі треба робити все суто на догоду клієнтові, попри доцільність та ефективність інших методів.
Це твердження не є правдивим для ІТ-компаній, що мають вагому професійну репутацію.
Проєктні команди в аутсорсингу формуються якраз з фахівців, які здатні на креатив та новаторство й можуть знайти оптимальні рішення для задач клієнтів.
Комфорт та спокій
Все залежить від керівного складу компанії, а не напрямку її діяльності.
У вас може бути прекрасний офіс та чудова команда в будь-якій IT-компанії. А може “пощастити” з токсичним керівником, тотальною бюрократією та ірраціональним менеджментом.
Окремо варто сказати й про овертайми.
Не рідкістю є ненормований робочий день програміста в період форс-мажорів. І якщо аутсорсингова компанія платить за відпрацьований час, то фіксована ставка в продуктовій компанії аж ніяк не сприяє працездатності.
Наприкінець ще кілька переваг, які притаманні саме сфері аутсорсу:
Відрядження за кордон
В аутсорсингу тісний взаємозв’язок з клієнтами є важливою складовою успіху проєкту. Тому компанії часто відправляють співробітників познайомитися з замовниками та їх бізнесом наочно. Ну а про геолокацію клієнтів міжнародних аутсорсингових компаній додумайте самі)
Прокачка англійської
Співробітники багато комунікують з представниками компаній з усього світу. Це включає в себе і спілкування наживо, і листування. Тож, ваш рівень англійської покращиться в рази.
Робота з глобальними корпораціями
Українські розробники мають гарну репутацію на світовому ІТ-ринку. Тому все частіше крупні міжнародні компанії користуються послугами аутсорсингу саме в Україні.
До того ж, багато фахівців обирають крупні аутсорсингові компанії саме тому, щоб мати дотичність до створення грандіозних ІТ-проєктів, якими варто пишатися.
Як вибрати майбутнього роботодавця
При виборі IT-вакансії ми радимо перш за все оцінювати саме компанію, а вже потім — модель її роботи. І пам’ятати про те, що попередній досвід не завжди є релевантним. Навіть якщо ви мали негативний досвід роботи в ІТ-компанії, незалежно від її напрямку, це не означає, що треба ставити хрест на всій галузі. Адже будь-яку компанію формують певні люди, й цей фактор є основоположним.
А упереджене ставлення до всіх зашкодить вам знайти пропозицію, яка може стати для вас ідеальною!
Отже, при пошуку зверніть увагу на такі критерії:
- діяльність компанії;
- складові корпоративної культури;
- проєкти та кейси;
- позиції в провідних ІТ-рейтингах;
- відгуки співробітників.
Ще одна порада: не треба ніяковіти на співбесідах. Сміливо питайте все, що вас цікавить: умови роботи, перспективи росту, розмір зарплати, діючі проєкти. Це допоможе вам скласти уявлення про компанію, а також покаже роботодавцям, що ви, як претендент, маєте серйозні й ґрунтовні наміри.
Обирайте майбутнє місце роботи, користуючись основною навичкою IT-спеціалістів — критичним мисленням. І тоді ваша посада в dreamteam стане омріяною реальністю.
Якщо ви зараз знаходитеся у пошуку роботи, в нашій компанії Eastern Peak є завжди багато відкритих цікавих вакансій з різних напрямків та сфер. Відправляйте своє резюме та долучайтеся до проєктів, що мають значення!