Працювати в ІТ-компанії — мрія багатьох. Ця сфера пропонує цікаві проєкти, високу заробітну плату, величезні можливості для кар’єрного зростання, зазвичай, гнучкий графік роботи. Попит на фахівців перевищує пропозицію і зростає в середньому на 30% на рік.
Втім, далеко не кожному ІТ-спеціалісту вдається дістатися вершини цього Олімпу. Що ж заважає?
Великі компанії завжди шукають най-най працівника. Допомагає їм у пошуках співбесіда програміста. Але якщо при розгляді резюме кандидат може здаватися ідеальним, то саме на етапі технічного інтерв’ю більшість відсіюються.
У цій статті ми підготували для вас гайд із підготовки до технічної співбесіди. Розповідаємо про те, чого очікувати під час інтерв’ю в ІТ-компаніях, яких типових помилок припускаються розробники, даємо поради з успішного проходження інтерв’ю.
Навіщо потрібна технічна співбесіда?
Технічна співбесіда — це найважливіший етап відбору, бо саме тут вирішується, наскільки програмісти підійдуть для того чи іншого проекту у компанії.
Мета технічного інтерв’ю — з’ясувати рівень знань та компетенцій ІТ-фахівця, його сильні та слабкі сторони у технічних знаннях та soft skills. Останнє є не менш важливим за «тверді навички»: фахівцю згодом доведеться комунікувати з колегами та — інколи — з клієнтами.
Технічний експерт оцінює й професійний бекграунд. Не всі навички, задачі можна вмістити у резюме. А от на інтерв’ю про них розпитують більш детально.
Технічне інтерв’ю корисне і для кандидата: він зможе дізнатися, які в нього сильні сторони, а що потрібно прокачати.
Як проходить співбесіда в IT-компанію?
Відразу ж зазначимо: співбесіда в ІТ не має якихось сценаріїв — у кожної компанії вони свої. Кількість етапів відбору теж не є константою. Кожна IT-компанія вирішує, як довго триватиме процес відбору: може бути й один, і два й усі сім етапів. Втім, зараз ІТ-компанії все ж намагаються скоротити кількість етапів або час між ними.
У більшості роботодавців відбір виглядає приблизно так:
- Розгляд резюме.
- Інтерв’ю телефоном або через Інтернет.
- Технічне інтерв’ю.
На останньому зупинимось більш детально.
У багатьох великих компаніях співбесіду з ІТ-спеціалістом проводять рекрутер та технічний інтерв’юер. Тривалість її — 1-1,5 години чи більше.
Технічна співбесіда починається зазвичай з невеликого (хвилин на 20) Initial HR interview з рекрутером. Він ставить загальні питання: де кандидат навчався, стажувався, який досвід роботи має, якими технологіями володіє та на якому рівні тощо.
Далі вступає технічний експерт — людина, яка має відповідні технічні знання та може визначити професійний рівень кандидата. Зазвичай це член команди (техлід, Project Manager).
Технічна частина складається з технічних питань (теоретичних й практичних) та тестового завдання. У першій частині кандидатів запитують теорію щодо структури баз даних, знання мов програмування, алгоритмів та стандартної бібліотеки тощо.
Практичні ж питання стосуються попереднього досвіду. Як розробник оцінює свою роль у останньому проекті, розподіл команди, взаємодія, як оцінювалась тривалість задач, які рішення виявились помилковими, як їх можна було змінити.
Для перевірки досвіду можуть запропонувати пройти тестове завдання на 10-20 хвилин. Цей етап не є обов’язковою константою для усіх компаній та кожної позиції технічних спеціалістів. Усе залежить від рекрутингових процедур ІТ-компанії.
Технічне завдання може бути виконане безпосередньо під час інтерв’ю (на листочку, дошці чи у ноутбуці) або ж як «домашнє завдання». Тут будуть оцінювати не тільки рівень знань, але хід думок, здатність побачити помилку та відкоригувати її, відкритість (бо замовчування проблем у реальних умовах згодом вийде боком для всієї команди).
У деяких компаніях просять надати приклад існуючого коду. На цей випадок варто мати посилання на github, gitlab чи аналогічний сервіс. Але пам’ятайте: одного лише профілю замало (бо вони часто бувають не заповнені), потрібно мати приклади актуальних робіт.
Практичні завдання залежать від посади та напрямку. Так, наприклад, для DevOps пропонують написати функцію, що бере певний рядок за вхідні дані, та відповідний сценарій, який виводить результат. Розробникам програмного забезпечення Java запропонують написати програму, яка дозволить дізнатися, чи є число простим.
Але технічне інтерв’ю — це не тільки про hard skills. Не менш важливим для кандидата є продемонструвати свої м’які навички. Сильні soft skills у Middle та Senior означають комфорт для усієї команди.
Middle та Senior-спеціаліст повинен мати стійкі комунікаційні навички: вміти вести переговори із замовником, доводити команді завдання і вимагати виконання. Розробник повинен бути переконливим у відстоюванні своїх ідей, критично мислити, вміти розв’язувати проблеми та конфліктні ситуації.
Варто пам’ятати, що перевірка м’яких навичок не завжди проходить як окремий етап співбесіди. Так, під час виконання тестового таску інтерв’юер може попросити внести певні зміни до початкового завдання, щоб перевірити, чи готові ви адаптуватися та переробити.
Помилки на співбесіді
Хтось надто нервується і не може опанувати себе. Інші обманюють чи поводяться некоректно під час співбесіди.
Всі ми люди і всі помиляємось. Шкода, що через якусь дрібницю класний спеціаліст не отримує роботу мрії. Тож краще знати типові помилки на співбесіді та не припускатися їх. Як можуть схибити кандидати?
1. Обманювати у резюме та на інтерв’ю
HR та технічний експерт — не шкільні екзаменатори, що намагаються вас «завалити». Їх завдання — перевірити відповідність ваших знань та навичок. Вони обов’язково запитають, де ви використовували Python, якщо вказали володіння цією мовою. Якщо написане в резюме чи сказане вами не відповідає дійсності, обман швидко розкриється.
2. Запізнитися на співбесіду
Немає значення, чи це онлайн-співбесіда, чи вона проходить очно — ваше запізнення або неявка без попередження та поважних причин означає неповагу. Можливо, вам дадуть другий шанс (але це не точно).
3. Не перевірити обладнання
Не дуже чемно під час співбесіди поспіхом налаштовувати звук, відео. Зазвичай рекрутери заздалегідь надсилають запрошення у zoom, google meet тощо. Тож розробники мають час, щоб усе перевірити.
4. Не підготуватись до співбесіди
Кандидат «плаває» або ж тараторить, наче завчив резюме на пам’ять, а розкрити ширше свої навички не може. На прямі питання розробник не дає прямої відповіді, розповідає про сторонні речі.
5. Поводитись неадекватно
Власниця IT recruitment agency VP Team Віка Придатко зібрала колекцію курйозних ситуацій. Найчастіше зустрічалися «алкогольні» та «наркотичні» історії, коли кандидати були напідпитку або випивали «для хоробрості» безпосередньо на співбесіді. Годі й казати, що на роботу їх не взяли.
6. Гуглити під час інтерв’ю
Технічний експерт такі речі дуже добре вловлює. Хоча бувають аси, що за лічені секунди непомітно знаходять інформацію в Інтернеті. Це зазвичай стосується дрібних деталей, які програміст міг забути. Відсутність глибоких знань розкриється дуже швидко.
7. Намагатися справити враження на інтерв’юера, ускладнюючи рішення або відповідь
Те, що ви маєте великий багаж знань та широкий кругозір — це плюс. Але не треба демонструвати більше, аніж те, про що вас запитують. Є чітке завдання — на нього треба давати таку ж чітку відповідь. Від вас очікують оптимальне рішення. Намагання ж вирішити задачу складним шляхом («ось, дивіться, як я вмію») може й вас заплутати, і забрати відведений час.
8. Не ставити питання
Багато талановитих спеціалістів починають поспіхом вирішувати завдання і не ставлять питання, якщо щось не зрозуміли. У результаті вони виконують тестовий таск неправильно. Тож помилка вартує омріяної посади.
Поради як успішно пройти співбесіду в ІТ-компанію
Як же зробити так, щоб замість «Ми вам перетелефонуємо», після якого зазвичай йде відмова, ви почули жадане «Вітаємо у нашій команді»? Це не так складно: холодний розум, гаряче серце та ретельна підготовка до співбесіди.
Ось що радять HR-фахівці Eastern Peak у питанні, як успішно пройти співбесіду.
1. Кажіть правду, тільки правду і нічого крім правди. Розкажіть про фреймворки, бази даних, бібліотеки, з якими працювали саме ви, а не в цілому використовувались у проєкті. Не помітять брехню під час відбору — випливе на роботі. Навіщо вам зіпсована репутація?
2. Для когось співбесіда — стрес. Важко зберігати спокій, коли вас вивчають наче під мікроскопом. Радимо попередити інтерв’юера про хвилювання та попросити надавати паузу перед відповідями.
3. Почитайте типові питання технічної співбесіди, наприклад:
- Співбесіда з Python. 100+ запитань для Junior, Middle, Senior,
- Співбесіда з JavaScript. 300+ запитань для Junior, Middle, Senior
4. Потренуйтеся у написанні однієї мови кодування від руки, наприклад у Java чи Python. Виписування вручну дозволяє мозку легше запам’ятовувати.
5. Ставте запитання. Це абсолютно нормально. Запитайте про майбутні завдання, деталі проекту та технології, про команду, корпоративну культуру, оплату праці, переробки та performance review. Коли ви ставите питання, ви демонструєте свою зацікавленість у цій роботі.
6. Не кажіть «я не знаю»
Ніхто й не очікує від вас ідеальних знань. Але не відповідайте відразу «я не знаю», не спробувавши розв’язати задачу. Краще скажіть: “Я ще з таким не стикався, але я б зробив наступним чином…». Хід ваших думок — ось що цікавить рекрутера. Як ви робите висновки, пропонуєте рішення — ось це найважливіше.
7. Не бійтеся бути неідеальними, адже ідеалу не існує. Будьте чесними, вихованими, пунктуальними, правдивими і будьте собою.
Тепер ви визнаєте, як правильно підготуватися до співбесіди. У всеозброєнні ви готові штурмувати роботодавців. Наприклад, нас. Хочете приєднатися до крутої міжнародної компанії? Відправляйте нам свої резюме.
Читайте також: