Сучасний розробник має бути наче якісний швейцарський ніж: мати багато функцій. Професіоналізм програміста складається не тільки з технічних знань, але й з набору особистих, так званих гнучких якостей. На них звертають увагу при працевлаштуванні, від них же залежить і кар’єра.
Про те, що таке soft skills, чому вони необхідні для ІТ-спеціалістів, які саме навички потрібні та як розвинути soft skills, розповідаємо у статті.
Що таке hard skills і soft skills
Hard skills — це технічні знання та навички, необхідні для виконання роботи програміста. Наприклад, вміння писати код, знання математики, бібліотек та фреймворків, UX та UI (для дизайнера), володіння англійською мовою.
Своєю чергою, софт скіли — це особисті якості, не пов’язані напряму зі спеціалізацією, але вони тісно переплітаються із твердими навичками. Soft skills для розробника — це вміння ефективно взаємодіяти з командою, знаходити нестандартні рішення. Отже, hard skills — це більше про роботу з машинами, а софт — про взаємодію із людьми.
Певні якості даються людині з народження та виховуються у родині (ввічливість, привітність). Але здебільшого міцні навички комунікації не є у «заводських налаштуваннях» ІТ-спеціаліста. Їх набувають із досвідом та навчанням.
Чому так важливі soft skills? Згідно з даними досліджень групи вчених із Гарварду, Стенфорду та Фонду Карнегі, саме soft skills дають 85% успіху у професії, і тільки 15% припадають на жорсткі навички. Факти красномовні. Світ змінюється, успіху досягне той, хто вміє адаптуватися під його виклики.
Тож soft skills прокачувати все ж доведеться, навіть якщо ви вважаєте їх зайвими та відстоюєте своє право бути такими, якими «мама народила». Важко працювати у команді без вміння слухати, ставити питання, спокійно доносити думку та відстоювати ідею.
Навіщо айтішнику soft skills
Є такий анекдотичний портрет програміста: інтроверт, відлюдник, що сидить у куточку, «нікого не чіпає, примус лагодить», мовчки пише свій код і намагається триматися осторонь будь-якого спілкування.
Сьогодні це більше виглядає як жарт. Коли професія тільки зароджувалась, про жодні м’які навички мови не йшлося. Головне було знати, як писати код. Якщо ти це вмів робити, то ти вже крутий.
Наразі ІТ-сфера значно змінилась. Розробники не тільки повинні чітко виконувати технічні завдання, вони мають постійно навчатись, адже мови, фреймворки, інструментарії змінюються доволі часто.
Але це ще не все: потрібен розвиток soft skills (навички спілкування, вміння знайти підхід до колег та клієнтів). Тобто просто сидіти у закуточку не вийде: від ІТ-фахівців вимагається вміння працювати у команді.
Деякі розробники скажуть: «Soft skills для програміста — це якась зайва філософія. Я знаю кипу мов та фреймворків, у мене англійська С2, не гірше за Ейнштейна знаю математику і взагалі вмію те, чого ніхто не вміє. Навіщо мені ще щось»? Ця думка є хибною, і ось чому.
1. Хороші гнучкі скіли допомагають при працевлаштуванні
Ви шукаєте роботу в ІТ-компанії. Ви — крутий спеціаліст. Під час співбесіди відмінно відповіли на технічні запитання та правильно розв’язали завдання. Вас точно мають обрати. Але після фінального інтерв’ю вам відмовили. Чому?
Ви можете ідеально підходити за своїми технічними компетенціями, однак забули про компетенції особистісні — ті самі м’які скіли.
Ми зібрали декілька причин відмови, де кандидатам не вистачило хороших soft skills:
- Не проявляв ентузіазму.
- Не продемонстрував лідерські якості (на позиції синіор та вище).
- Не вміє подати себе.
- Занадто швидко відповідає, але не може пояснити хід думок.
- Не вміє донести ідею.
- Грубий, постійно перебиває.
- Занадто самовпевнений.
При однаково міцних hard skills у декількох кандидатів роботодавець обиратиме того, хто вміє слухати, спілкуватися, брати відповідальність тощо.
2. Адаптація у новому колективі
Приход у новий проєкт — це як переїзд у нову країну. Тут інші правила, культура, навіть сленг інший. Нова робота — це стрес. І саме гнучкі навички допоможуть в адаптації. Вони дозволяють легше влитися та побудувати відносини у команді, не пасти духом у перший же день.
3. Ефективна взаємодія у щоденній роботі
Ісаку Ньютону, щоб винайти закон всесвітнього тяжіння, потрібно було лише яблуко та власна розумна голова. Однак сьогодні тільки декілька голів та яблук здатні зробити революцію.
Щодня вам доводитиметься взаємодіяти з колективом: зустрічі, переговори, дзвінки. Крім того, мало створити продукт, потрібно вміти його презентувати, відстоювати думку, пояснювати логіку. Десь йти на компроміс, десь залишатись непохитним. На допомогу знову приходять софт скіли.
4. Можливість виступати у якості спікера на івенті чи бути ментором
Співробітнику, що має сильні софт скіли, завжди дають цікаві завдання. Якщо у нього хороші навички презентації, доручать виступати на престижних ІТ-конференціях або презентаціях. Якщо вмієте ділитися досвідом, можете стати ментором.
5. Просування по кар’єрній драбині
Рано чи пізно ви захочете отримати надбавку чи підвищення. Принаймні, інженери у більшості своїй прагнуть розвиватись. І чим вище ви просуваєтесь, тим більше на перший план виходять м’які навички.
Так, hard skills теж потрібно прокачувати. Однак без лідерських навичок, сформованого емоційного інтелекту навряд чи можна розраховувати на посаду тімліда чи архітектора. Конкуренція зашкалює, тож до фінішу доходять тільки най-най в усьому.
Топ 10 soft skills для ІТ-спеціаліста
Що належить до м’яких навичок soft skills? Зазвичай їх асоціюють з комунікаційними навичками. Втім, вміння комунікувати — важливий, але не єдиний скіл. Усього виділяють 120 гнучких навичок.
Список soft skills включає соціальні (сюди і відноситься комунікація), інтелектуальні навички (наприклад, здатність до навчання або посидючість). До soft skills належать також лідерські якості (відповідальність, менторство тощо).
Ми підготували Топ-10 важливих навичок та рекомендації, як прокачати soft skills.
1. Розуміння цінності для клієнта
До soft skills (м’яких навичок) належить, перш за все, клієнтоорієнтованість. Продукт створюється для людей: замовника, користувачів тощо. Хороший розробник повинен розуміти: що він робить, яку проблему вирішує, яка цінність для клієнта.
Щоб зробити якісний продукт, у нього потрібно зануритись: понюхати, доторкнутись, спробувати, скуштувати тощо. Коли програміст розуміє, що і для чого він робить, він зможе обрати вірний підхід та вчасно вносити зміни.
Як прокачати
Намагайтесь дати клієнтові більше. Не просто робити «тільки те, що прописане у ТЗ», а докопуватись до потреб. Не «що мені потрібно зробити», а «яке рішення для споживача має бути».
Зрештою, ви маєте не просто «написати код», але надати клієнту рішення та цінність. Тому не починайте виконання завдання, доки не переконаєтесь, що правильно все зрозуміли. Ставте багато питань тому, хто ставить вам завдання:
- Яку мету ставимо?
- Хто цільова аудиторія?
- Яка цінність для кінцевого споживача (зменшуються помилки у застосунках, покращується функціонал, застосунок працює швидше, переводить у хмару, економить час та гроші тощо)
Найкращий спосіб формування soft skills — навчатись. Вивчати тематичну літературу, статті на Хабрі, DOU чи подібних ресурсах, проходити курси та тренінги. Це потребує часу, самоорганізованості, але без цього ніяк. Рекомендуємо такі книжки, відео та курси:
Література:
- «Виробнича система Toyota», Таїіті Оно
- «Клієнти на все життя», Карл С’юел,
- «Палкі прихильники. Революційний підхід до обслуговування клієнів», Кен Бланшар
- Курс «Customer Insights: New Product Development Orientation»
2. Навички комунікації та ведення переговорів
Маст хев для програміста — комунікація: вміння слухати та чути, підтримувати відносини, доносити думки, при цьому не обов’язково бути красномовним оратором.
Комунікаційні навички важливі й для обміну досвідом. Вміння ділитися знаннями — одна із рис профі. Якщо ви бажаєте розвиватися, вчитися у колег, потрібно комунікувати. І коли необхідно вести переговори чи знаходити компроміси, без комунікації ніяк.
Інша ситуація: складності в роботі. Ви можете бути суперпрофесіоналом і вважати, що вашого досвіду вистачить, аби впоратись. Повірте: обов’язково буде задача, яку самостійно ви не зможете розв’язати. Яким би інтровертом ви не були, проблеми легше долати разом з командою. Звалите усе на свої плечі — заробите емоційне вигоряння.
Якщо ви працюєте у міжнародних командах, то зустрінетесь з правилами корпоративної етики. Уявіть: ви знайшли помилки у коді іноземного колеги, пишете йому: «Fix these bugs». Але він неприємно здивований таким зверненням, бо ви не написали: «Could you please fix these bugs»? Зайве розшаркування? Аж ніяк: ввічливість є нормою у західному світі.
Що спільного між новим продуктом та співбесідою? І там, і там потрібні навички ведення переговорів. У першому випадку — донести ідею, щоб вас почули, обрали ваш продукт. На співбесіді ви теж ведете переговори — з роботодавцем (про умови, особливі потреби тощо). Якщо ви не вмієте продавати себе, оберуть когось, хто, може, і гірший, але більш переконливий.
Як прокачати
Спілкуватись, спілкуватись та ще раз спілкуватись! Завжди і всюди. Згодом це увійде у звичку. А ще допомагайте та просіть про допомогу. У команді всі працюють на єдину мету, тож не треба соромитися звертатись за допомогою.
Розвивайтесь, читайте книжки, дивіться фільми, слідкуйте за новинами, знайдіть хобі, вивчайте психологію — це зробить вас цікавим співрозмовником, додасть впевненості в собі.
Готуйтесь до переговорів, практикуйте у повсякденному житті. Наприклад, постачальник електроенергії нарахував у квитанції невірну суму. Оператори кол-центру таких структур дають шаблонні відповіді й не надто бажають вам допомогти. Вимагайте, щоб вас вислухали — тільки так можна досягти успіху у переговорах.
Література:
- «Повна залученість», Брайан Трейсі
- «Звичка працювати разом», Твайла Тарп
- «Як завойовувати друзів та впливати на людей», Дейл Карнегі,
- «Як розмовляти з ким завгодно, коли завгодно та де завгодно», Ларрі Кінг,
- «Спочатку скажіть: ні», Джим Кемп
- Курс «Управління комунікаціями в команді» (Edu4you)
- Курс «Working in Teams: A Practical Guide» (edX)
- Курс «Soft skills for hard times» (Skillbox)
- Курс від University of Michigan «Успішні переговори»
- Курс «Improving communicational skill»
- Курс «Успішне ведення переговорів»
- Відео «The walk from “no” to “yes”» (TED)
3. Відповідальність
Щодня розробники виконують певні завдання, і щодня у них виникають зобов’язання — перед командою, клієнтом. Вони відповідають за якість та дотримання строків виконання завдань. Тож, відповідальність — вкрай необхідний скіл ІТ-фахівця. Відповідальність — це надійність, і з таким фахівцем захочуть працювати, бо на нього завжди можна покластися.
Люди з розвиненим почуттям відповідальності швидше отримують цікаві проєкти та просуваються у кар’єрі. Не менше цінують робтодавці і самостійність, коли працівник здатен сам вирішити проблему, взявши на себе відповідальність.
Як прокачати
Ви маєте усвідомити важливість своєї роботи, те, що від ваших дій залежить результат команди, бути здатними брати на себе зобов’язання доводити справу до кінця, не підводити колег та клієнтів. І немає значення, чи ви trainee, чи обіймаєте керівну посаду, — почуття відповідальності повинно бути у всіх та кожного.
Будьте чесними: якщо ви відчуваєте, що не подужуєте завдання, попередьте про це, а не тягніть до самого дедлайну. У команді обов’язково знайдеться хтось, хто прийде на допомогу. Просіть про неї якомога швидше, у цьому нічого соромного немає. А вміння визнавати свої помилки — крутий скіл, що свідчить про зрілість особистості та фахівця.
І пам’ятайте про цінність власного слова: не беріть на себе те, що точно не зможете виконати. Команда сподівається, що якщо ви пообіцяли щось, ви доведете це до кінця та зробите якісно.
Література:
- «Respomsibility at work», Howard Gardner
- «Абсолютна віпповідальність: уроки лідерства від морських котиків»
- Відео «Personal responsibility» (TED)
4. Тайм-менеджемент та вміння розставляти пріоритети
Людина не здатна керувати часом, але в її силах ставити пріоритети, розподіляти завдання, знаходити вірний work-life balance. Допомагає в цьому скіл тайм-менеджменту.
Кожен день в ІТ-спеціалістів є певні таски. Однак поряд з основними задачами постійно виникають нові. До них додаються незаплановані мітинги, дзвінки, форс-мажори. Усе горить, усе терміново на вчора. За що хапатися?
Якщо неправильно спланувати роботу, вона стає малопродуктивною та виснажливою. Не розрахував сили — не виконав завдання. Тож потрібно розставляти пріоритети і мати простір для маневру, коли з’являються позапланові ситуації.
Як прокачати
Уміння грамотно розподіляти час важливе для будь-якого ІТ-фахівця, від дизайнера до менеджера, від офісного працівника до «дистанційника». Допомагає розвинути цей скіл структурування.
- Плануйте тиждень та кожен день.
- Тримайте усі завдання в одному місці. Записуйте в блокнот чи спеціальні програми. Інакше у потоці інформації легко загубитись.
- Мозок боїться братися за щось масштабне, бо не знає, з чого починати. Він вмикає режим прокрастинації: відкладати до самого дедлайну. Тож розбивайте великі завдання на більш дрібні.
- Після розбивки плануйте, що за чим виконувати.
- Як каже бізнес-тренер Брайан Трейсі, «з’їжте зранку жабу»: розпочинайте завжди із найскладнішої задачі. Це важко, але необхідно. Потім буде легше.
Література:
- «Getting Things Done, GTD», Девід Аллен
- «Deadline. Роман про управління проєктами», Том ДеМарко
- «Режим генія. Розпорядок дня великих людей», Мейсон Каррі
- Курс «Work Smarter, Not Harder: Time Management for Personal & Professional Productivity» (Coursera)
- Курс «Developing Effective Time Management Habits» (Udemy)
- Відео «Brian Christian: How to manage your time more effectively» (TED)
- Відео «The Philosophy of Time Management» (TED)
- Відео «How to manage your time more effectively» (TED)
5. Командна робота
Ще один важливий soft skills програміста — вміння працювати у команді. Навіть коли ви «дистанційник», й єдина людина, з якою ви комунікуєте, — це менеджер, ви теж команда.
Успіхи Facebook чи Google — це виключно результат командної роботи. Один у світі діджитал не воїн. На щастя, сьогодні з’являється усе більше розуміння того, що від взаємодії у команді залежить успіх проекту.
Як прокачати
Спільно вирішуйте будь-які завдання (не тільки робочі) з колегами. Скажімо, організуйте футбольний матч (футбол — найкомандніший вид спорту) або толоку. Немає значення, що це за справа, головне — не робити її одному.
Література:
- «Scrum. Революційний метод управління проектами», Джеф Сазерленд
- «5 пороків команди», «Чому люди не люблять ходити на роботу», Патрік Ленсіоні
- «Людський фактор. Успішні проєкти та команди», Тімоті Листер
- «Командний підхід. Створення високоефективної організації», Джон Катценбах
- «Розвиток лідерів», Іцхак Адізес
- Курс «Collaborating Effectively as a Team at Work» (Study.com)
- Курс «Teamwork skills»
- Відео «How to turn a group of strangers into a team» (TED)
6. Емоційний інтелект
Емоційний інтелект — це здатність опановувати емоції та виявляти емпатію. Якщо ви маєте розвинений емоційний інтелект, то ви:
- бачите приховані почуття людей (незадоволення, сумніви тощо),
- розумієте, чим викликані їх емоції,
- вмієте казати «ні» та пояснювати, чому саме «ні»,
- можете опанувати себе,
- вмієте визнавати помилки,
- не залежите від оцінкових суджень,
- адаптуєте власні дії під обставини,
- швидко відходите після конфліктів,
- розділяєте роботу та особисті стосунки.
Люди різні: хтось спокійний, інший агресор, хтось веселун, другий не любить жарти. Коли ви розумієте їх почуття, ви у змозі зрозуміти мотивацію колег і відповідно взаємодіяти з ними.
Інший бік емоційного інтелекту — опанування себе. Коли нас щось дратує, ми часто робимо імпульсивні дії, про які згодом шкодуємо. Коли ж усвідомлюємо емоції, то можемо приймати зважені рішення.
Як прокачати
Слухати. Дізнаватись більше про колег, ставити питання, бути залученим у розмову. Будьте уважними до міміки, жестів, інтонації. Проаналізуйте, чому вони так сказали чи вчинили. Чим швидше ви розпізнаєте незадоволення, тим менша ймовірність ескалації конфлікту.
Так само аналізуйте свої мотиви (чому розлютились або навпаки промовчали). Усвідомити свої емоції та розібратися у собі допоможе таблиця почуттів.
Не критикуйте колег прилюдно. Але й не вдавайтесь до пасивної агресії (образитись та мовчати). Токсичність тільки погіршить мікроклімат. Спокійно поговоріть віч-на-віч, скажіть, що вас турбує, запитайте, чим людині не сподобались ваші слова чи вчинки. Єдиний варіант розв’язати проблему — розмовляти про проблему.
Адекватно реагуйте на критику, адже конструктивна критика стимулює працювати краще. Якщо ж ви впевнені у своїй правоті, зберігайте вірність собі. Але не варто доводити її до піни з рота. Витримайте паузу, щоб не дати волю своїм поганим емоціям.
Література:
- «Емоційний інтелект. Чому він може означати більше, ніж IQ», Деніел Гоулман ,
- «Емоційна гнучкість», Сьюзен Девід
- «Як народжуються емоції», Ліза Фельдман Баррет,
- Курс «Inspiring Leadership through Emotional Intelligence”(Coursera)
- Курс «Empathy and Emotional Intelligence at Work» (edX)
- Курс «Емоційний інтелект» (Eduhub)
- Відео The Power of Emotional Intelligence by Travis Bradberry (TED)
7. Гнучкість та креативність
Сфера ІТ приваблює людей креативних, які вміють мислити поза шаблонами, знаходити нові нестандартні рішення. Тут важко буде тим, хто може працювати тільки за інструкцією. Принаймні, в умовах високої конкуренції.
Як прокачати
Запитуйте себе: чи не думаєте ви стереотипно, тому що «так заведено»? Якщо відповідь «так», знаходьте нові підходи до старих завдань. Те, що спрацювало один раз, не обов’язково призведе до успіху в іншій ситуації.
Беріться за нові завдання і не бійтесь невдач. Через страх люди не хочуть робити незнайомі речі. Але як розвиватися, якщо не спробувати? Навіть якщо щось не вийде, ви отримаєте неоціненний досвід.
Література:
- «Рисовий штурм», Майкл Микалко
- «Геніальність на замовлення», Марк Леві
- «Дизайн-мислення у бізнесі», Тім Браун
- «Зміните свій мозок — зміниться життя», Деніел Дж.Амен
- Відео «What creativity is trying to tell you: Jonathan Tilley» (TED)
- Відео «3 tools to become more creative: Balder Onarheim» (TED)
- Відео «Adaptability creates opportunities» (TED)
- Курс «The Creative Thinking Course» (Udemy)
- Курс «Креативне мислення» (Eduhub)
- Подкасти з креативного мислення
8. Навички презентації та публічних виступів
Вперше вміння презентувати себе знадобляться вам при працевлаштуванні. Проходження співбесіди можна вважати публічним виступом. Згодом ці навички будуть потрібні для демонстрації результатів роботи, навчання інших, обміну досвідом.
Як прокачати
Щоб круто презентувати себе, потрібно вірити у себе. Людину, яка впевнена в своїй ідеї, слухають із захопленням. Подивіться, як подавав себе Стів Джобс. Він не був технічним генієм, але був великим майстром виступів. Ось його поради, як зробити найкращу презентацію.
Практикуйте презентацію будь-де: на Днях народження — промовляючи тости, на тренінгах — ставлячи запитання спікеру. Вимовляйте спічі членам родини і навіть домашнім тваринам. І обов’язково знімайте виступи на камеру, щоб згодом проаналізувати помилки. Досвід і тільки досвід допоможе прокачати цей скіл.
Література:
- «Виступ у стилі TED. Секрети кращих презентацій», Джеремі Донован;
- «Хвилинку уваги», Сем Хорн
- «Майстер слова», Джеррі Вайсман
- Курс «Public Speaking»(edX)
- Курс «Ораторське мистецтво» (Eduhub)
- Курс «Speeches and speech making» (OpenLearn)
- Відео «Секрет створення сильного виступу» (TED)
9. Менторство
Щоб стати класним спеціалістом, недостатньо розвивати тільки власні знання та навички. Треба вміти передавати їх іншим, бути наставником (ментором). Ви обмінюєтесь досвідом з колегами, допомагаєте новачкам і одночасно глибше занурюєтесь у суть своєї роботи, систематизуєте знання.
Як прокачати
Спробуйте себе в ролі репетитора у справі, яку ви добре знаєте. Проведіть майстер-клас з того, що ви добре вмієте. Хай навіть це буде приготування борщу — поділіться секретами на майстер-класі. Так ви потренуєте терпіння та навички наставництва.
Література:
- «The Complete Guide to Mentoring: How to Design, Implement and Evaluate Effective Mentoring Programmes», Hilarie Owen;
- «Наставництво 101», Джон Максвел
- «Мистецтво пояснювати”, Лі Лефевер.
- Відео «Managing as a Coach» (Coursera)
- Відео «How to be a great mentor» (TED)
10. Вміння розслаблятися
Розробників інколи за вуха не відтягнеш від компа. Коли вони працюють дистанційно, часто змішується дім-робота і втрачається почуття часу. Так можна засидітися за тасками і взагалі забути про відпочинок. А щоб добре працювати, треба вміти добре розслаблятися. І це — один із важливих soft skills для програміста.
Як прокачати
Робота не повинна бути єдиним джерелом радості. Вам потрібні хобі та захоплення, і бажано, щоб вони не були пов’язанні з комп’ютерами. Спорт, активні прогулянки, походи у гори та навіть творчість — підійде усе, що допомагає переключитись та розслабитись.
Література:
- «Прощавай, стрес», Роланд Гайсельхарт
- Курс «Психологія стресу»
- Відео «All it takes is 10 mindfull minutes» (TED)
- Відео «Live to relax» (TED)
Кілька слів наостанок
Отже, щоб стати затребуваним спеціалістом, розвивайте одночасно й наполегливо свої hard та soft skills. Гармонійне поєднання цих навичок і робить професіонала професіоналом.
Ми в Eastern Peak намагаємося створити команду, в якій круті технарі володіють не менш крутими навичками комунікації, готові навчатись та розвиватись, здатні працювати у команді, знаходити креативні рішення й адекватно ставитись до викликів.
Якщо ви позитивні, прагнете до самовдосконалення — професійного та особистісного, тоді ласкаво просимо до нашої команди. Відправляйте резюме, ми залюбки їх переглянемо!
Читайте також: