Дистанційна робота стала новою об’єктивною реальністю у всьому світі. Через пандемію багато компаній перейшли на remote режим. За даними досліджень Центра Разумкова, 13,7% економічно активних громадян України повністю чи частково вийшли у режим віддаленої роботи.
Для сфери інформаційних технологій дистанційна робота не є новим явищем: у такому режимі ІТ-компанії працювали і до пандемії. Втім, зараз цей відсоток збільшився: за даними опитування Dou.ua, 71% опитаних айтішніків з приходом пандемії почали працювати із дому.
У такої роботи є чимало переваг. Так, ви можете працювати із будь-якої точки світу, де є хороший зв’язок та потужний wi-fi. Також тепер не потрібно витрачати час та гроші на поїздки дім-офіс-дім, немає потреби носити з собою щодня судочки з їжею, можна більше часу проводити з родиною. У ремоут режимі можна скласти екологічний графік роботи, який вам підходить.
Однак такий режим став серйозним викликом для тих, хто звик працювати у офісі. Продуктивність праці знижується, виникають проблеми із самоконтролем, якість домашнього wi-fi гірше, ніж у офісі, через нестачу соціалізації погіршується емоційний стан. Крім того, вас можуть відволікати домашні справи, домашні тварини, діти та інші члени родини, що теж знаходяться вдома.
Як адаптуватися до remote режиму? Ми зібрали для вас декілька лайфхаків, що допоможуть правильно організувати робочий простір вдома, віднайти баланс між роботою і особистим життям, правильно розставити пріоритети, побудувати стосунки із членами родини та колегами.
Як організувати робоче місце вдома
Мозку буває важко вмикати режим роботи, коли ми вдома. Тут ми звикли відпочивати, а не працювати, тож мозок чинить опір таким змінам. Щоб увійти у робочий ритм, треба облаштувати робоче місце.
Домашній офіс — це не обов’язково цілий кабінет зі шкіряним кріслом, дубовим столом, кипою полиць та оргтехнікою. Це може бути і окремий невеликий куточок. Щоб здоров’я та працездатність залишались на належному рівні, облаштуйте робоче місце.
1. Виділіть окремий робочій простір
Працюючи вдома, завжди виникає спокуса лягти на диван або ж розвалитися у кріслі. За таке тривале сидіння чи лежання у неправильній позі навряд чи ваш організм вам подякує. Запалення м’язів спини та шиї, біль у суглобах неминучі.
Незручне робоче місце може також вплинути і на продуктивність. Диван, ліжко чи кухонний стіл не дуже підходять для роботи. Для неї має бути саме окремий простір.
2. Встановіть зручний стілець
Офісне крісло, що регулюється — ідеальний варіант. Воно позбавить дискомфорту у шиї та спині. Важливо, щоб ноги діставали до підлоги (якщо крісло не регулюється, подбайте про підставку для ніг).
Деякі ІТ-компанії дозволяють співробітникам на період дистанційної роботи забрати додому офісні крісла. Якщо ж можливості встановити спеціальне крісло немає, можна просто підкласти тверду подушку чи рушник.
3. Не захаращуйте робоче місце
На робочому столі повинно знаходитись тільки те, що потрібно для роботи. Ніяких зайвих речей і — в жодному разі! — ніякої їжі (максимум — склянка води чи кава). Якщо вам зручно робити нотатки на папері, придбайте планер. На столі повинно бути достатньо місця для усього необхідного (телефон, ноутбук тощо).
4. Додайте девайси до ПК чи ноутбуку
Скажімо, вам потрібен додатковий монітор чи клавіатура. Деякі компанії дозволяють співробітникам взяти ці та інші пристрої додому. У будь якому разі, все, що вам потрібно для ефективної роботи, має бути поруч.
5. Зробіть правильне освітлення
Головне правило: якомога більше природного світла, воно завжди краще за найпотужніші лампи, бо фізіологічніше. Якщо у робочій зоні немає вікон, варто подбати про потужну систему штучного освітлення. Однієї настільної лампи буде замало. Варто встановити системи освітлення із регуляцією інтенсивності та температури.
Щоб не втрачати концентрацію під час роботи вдома, багато хто намагається ізолюватися (одягають навушники, зачиняють двері, вішають табличку Do not disturb, обладнують кабінет на балконі). Але парадокс в тім, що у повній тиші сконцентруватися інколи навіть складніше. Щоб почувати себе, «як у офісі», можна скористатися цікавими програмами відвідування офісу без фізичної присутності.
Наприклад, The Sound of Colleagues — тут можна увімкнути гомін, телефонні дзвінки, стук клавіатури і навіть шум вулиці. Або Calm Office — сайт та застосунок для IoS, що імітує звуки оргтехніки.
Ще один цікавий ресурс — I Miss the Office. На головній сторінці схематично зображено робоче приміщення, яким ходять «колеги». Натиснувши Play, ви почуєте гомін, клацання клавіатури, звуки принтера, можна імітувати тупіт та чавкання.
Організація робочого часу, відпочинку та підтримка work-life балансу
Поняття work-life balance — це не просто модний термін, яким усе частіше користуються бізнес-гуру та психологи. Це — ваш інструмент боротьби з робочим стресом та вигорянням.
Якщо ви за сніданком вже встигли перевірити пошту, запустили deploy нового функціоналу, а в обідню перерву прибрали, полагодили стілець, то це не work-life balance, бо ви змішали все до однієї купи. Радимо оптимізувати робочий час та час відпочинку:
1. Встановіть графік робочого дня і намагайтесь його дотримуватись
Якщо ви працювали в офісі з 9.00 до 18.00, то режим віддаленої роботи з дому має зберігатись так само.
2. Не перепрацьовуйте
Рекомендуємо ставити будильник на початок та кінець робочого дня. Коли він дзвонить, ви припиняєте роботу, вимикаєте комп’ютер, телефон тощо. Якщо будильник не допомагає, запишіть головні завдання на день і робіть тільки їх.
3. Плануйте тиждень та кожен день
Ведіть календар завдань. Складайте список справ на кожен день і ввечері порівнюйте, що з запланованого вдалося виконати, чи дотримались дедлайнів, скільки інтерв’ю з розробниками встигли провести тощо.
Так ви зможете оцінити ефективність роботи та поставити плани на наступний день. Користуйтесь інструментами тайм-менеджменту: Any.Do, Trello, Sectograph, Remember the Milk, Todoist, To Do Reminder.
4. Уникайте монотонності
Рутинна робота викликає розфокусування уваги, від чого падає продуктивність. Радимо розділити роботу, і між роботою займатися хобі чи відпочивати.
Наприклад, скористайтесь методом Pomodoro: 25 хвилин роботи чергуйте з 5 хвилинами перерви, і так 4 кола. Після кожного 4-го кола робіть тривалий відпочинок на 15-25 хвилин.
5. Відволікайтесь від комп’ютера
Походіть, подивіться у вікно, а не у монітор, інакше віддалена робота з дому може стати більш виснажливою, аніж робота в офісі. Визначте чіткі робочі години та час на відпочинок і поставте собі нагадування. Змінюйте статус у Skype чи Teams, коли відлучаєтесь або у вас обідня перерва.
6. Робіть фізичні вправи
Сидіти вдома — не означає в буквальному сенсі сидіти приклеєним до стільця. Вислів «Рух — це життя» на віддаленці як ніколи актуальний. Тож рухайтесь. Введіть у своє життя хоча б мінімальну зарядку на 15-20 хвилин у день — і ваша серцево-судинна система та м’язи завжди будуть у тонусі.
7. Слідкуйте за сном
Якщо ви носите фітнес-браслет, деякі виробники пропонують функцію аналізу якості сну та дають рекомендації, як її покращити, а саме:
- Намагайтесь лягати та вставати в один час.
- За 2 години до сну відмовтесь від будь-яких гаджетів.
- Зусиллям волі вимикайте улюблений серіал, інакше можна до ранку дивитись.
- Краще за будь-які серіали перед сном книга. Перегляд фільмів може сильно збуджувати нервову систему, а книга заспокоює.
Ваші щоденні робочі ритуали
Мабуть, у кожного програміста, хто працював раніше в офісі, були свої ритуали перед початком робочого дня: чашка кави, розмови з колегами за ранковим перекуром тощо. Тепер усе змінилось, треба створювати нові ритуали, як от такі:
1. Не прокидайтесь за пару хвилин до початку робочого дня
Вставайте хоча б за годину, щоб встигнути поснідати, прийняти душ, погуляти з собакою чи почитати книжку, або ж пройдіть рекомендовані ВОЗ 10000 кроків, зробіть зарядку.
2. Перевдягніться
Віддалена робота надає можливість працювати навіть у піжамі. Однак залиште “піжамний стиль” для відпочинку. Мозок думає, що ви зараз будете лягати спати, тож чинить супротив роботі у такому одязі. Режим work from home — це така сама робота, як і в офісі, тож зберігайте звичні ритуали підготовки.
Не обов’язково працювати у костюмі та краватці, звичайний кежуал цілком підійде й налаштує на робочий режим. Жінкам радимо нанести легкий макіяж. До того ж, кежуал стане у нагоді, коли терміново потрібно буде зв’язатися відеозвязком.
3. Не змішуйте роботу з прийомом їжі
Навіть якщо у вас термінова справа, не можна працювати і одночасно їсти. Ви не отримаєте задоволення від їжі, та й робота буде малопродуктивною. Психологи радять концентруватися саме на тому, що ви робите. Якщо ви їсте, треба думати саме про їжу: як вам смакує цей салат, а не про помилку у коді, яку терміново треба виправити.
4. Вимкніть соцмережі на час роботи
Деякі домашні звички можуть негативно позначитись на роботі. Наприклад, ви звикли вдома годинами «залипати» у ТікТоку чи Фейсбуці, а в офісі такого не дозволяєте. Скоріш за все, ці звички залишатимуться з вами і при роботі вдома. Тож не давайте їм знижувати вашу працездатність.
5. Дотримуйтесь графіку харчування
Під час роботи вдома, коли холодильник цілодобово доступний, є ризик втрати контролю за харчуванням. Їжте тоді, коли насправді голодні. Якщо ж вам хочеться смачненького, це просто психологічне бажання щось пожувати.
Ідеальним вважається 3 повноцінних прийоми їжі та два невеликі перекуси. Який саме графік встановити — справа індивідуальна. Головне, щоб ви не відчували голоду. Рекомендується між прийомами їжі робити перерви не більше 2-3 годин, останній прийом — не пізніше, ніж за 2 години до сну.
Як будувати стосунки з близькими на період роботи з дому
Часто родина сприймає дистанційну роботу на дому як щось несерйозне. Діти думають: якщо мама/тато вдома, то вони вільні і можна з ними будь-коли гратися. Домашні тварини теж дуже сильно зрадіють вашій компанії.
Найголовніше правило взаємодії з близькими: ви маєте донести думку, що дистанційна робота — це така ж саме робота, яка потребує зосередженості й відповідальності.
Складіть правила життя родини на період вашої роботи з дому. Розподіліть обов’язки та зони відповідальності, якщо треба — складіть розклад (хто й коли вигулює собаку, доглядає за дітьми, готує, прибирає тощо). Не треба заколочувати двері, але домовтеся, щоб у робочий час вас не відволікали (тільки у крайньому випадку).
Якщо у вас важлива нарада онлайн, діти та тварини мають бути максимально прилаштовані. Це, звичайно, дуже мило, коли малюк чи песик потрапляють на камеру, але це відволікає співрозмовників. Тож на цей час «підкупіть» дитину: дозвольте їй щось най-найзабороненіше (мультики чи цукерки). Тварин краще вивести в інше місце.
Уникайте постійного контакту із близькими, але й не ігноруйте їх, коли вони потребують вашої допомоги. Знаходьте час підбадьорити, сказати щось приємне, побалувати сюрпризом. Work from home — чудова можливість стати ближчими, налагодити спілкування.
Як комунікувати з колегами
Для ефективної робочої комунікації радимо скористатися наступними порадами:
- Домовтеся про щоденний ранковий відеоколл, де за кавою у неформальній обстановці ви зможете спілкуватися з колегами, як робили це раніше у офісі.
- Для нарад використовуйте відео: це створює відчуття присутності та залучення у робочий процес. Наче ви усі далеко, але поруч.
- Використовуйте навушники з мікрофоном та відключайте сповіщення, щоб не було зайвого фонового шуму під час мітапів.
- Тримайте колег у курсі того, що ви робите (електронною поштою чи у робочих чатах). Надсилайте follow-up листи після мітингів.
- Будьте відповідальними. Якщо вдома вам не зовсім комфортно працювати, це не привід для зриву дедлайнів та невиконання обіцянок. Як раз зобов’язання перед колективом, клієнтами і є стимулом, що не дає піддатися прокрастиниції.
Головні інструменти, які використовують розробники для роботи з домашнього офісу:
- Microsoft Teams — чати, відеодзвінки, конференції, робота з документами.
- Skype — версія для бізнесу дозволяє додавати до 250 осіб до нарад
- Zoom — найпопулярніший сервіс для відеоконференцій, що має можливість обміну інформації, запису, демонстрації екрану.
- Hangouts — користування сервісом доступне для тих, хто використовує Google Suite. Тут можна прямо з календаря приєднатися до відео зустрічі, користуватися вбудованим чатом під час дзвінка, є функція демонстрації екрану.
- TeamViewer, AnyDesk — програми для безпечного доступу до віддаленого робочого столу.
- Slack — корпоративний мессенджер з функцією голосових та відео зустрічей, має можливість демонстрації екрану та інтеграції з деякими сторонніми сервісами (G Suite, GitHub, Twitter, Trello тощо).
- Google Drive та Google Suite (для роботи з документами, у тому числі, спільної).
- Basecamp, Asana (для спільної роботи над проєктами, постановки завдань, контролю їх виконання).
Інженери та інші айтішніки, що перейшли на режим віддаленої роботи з дому, часто відмічають брак живого спілкування з колегами і навіть відчуття самотності. Дійсно, жодне онлайн-спілкування не здатне замінити живої бесіди. Для багатьох людей головним колом щоденного спілкування є колеги.
Тож радимо зустрічатись з колегами хоча б раз на тиждень. Підтримуйте спілкування не тільки на робочі теми. Поговоріть про новини, спільні інтереси тощо. Спробуйте інколи працювати у коворкінгах.
Кілька слів наостанок
Отже, якщо дотримуватись рекомендацій по роботі у дистанційному режимі, ви зможете скористатися усіма перевагами цього формату та підвищити ефективність і задоволення самим робочим процесом та результатами.
Звичайно, вам може знадобитись певний час. Хтось пристосовується до нових умов легше, комусь це вдається трохи складніше. Згодом ви самі зможете відчути, які правила підходитимуть вам більше за все й організувати робочий процес вдома так, як вам буде зручніше.
Якщо вам зручніше працювати у ліжку — то й працюйте! Якщо найкраще місце для роботи тільки на кухні — влаштовуйтесь там. Якщо є можливість міксувати віддалену роботу з дому та роботу в офісі й це дозволить підвищити продуктивність, — скористайтеся цією нагодою.
Ми у Eastern Peak намагаємось створювати комфортні умови праці для ІТ-спеціалістів, що дозволяють нашим співробітникам підтримувати необхідний баланс між роботою та особистим життям.
Наразі наша ІТ-компанія має декілька відкритих вакансій. Якщо ви бажаєте долучитись до нашої родини ентузіастів та разом змінювати світ діджитал, відправляйте резюме, ми залюбки розглянемо вашу кандидатуру.
Читайте також: