Програміст — це людина, яка знає не тільки мови програмування, але й англійську мову. Сьогодні англійська для програміста має стати мало що не рідною (як клінгонська для Спока із «Стар Треку»). І це не гучні слова, а реалії ІТ. Книги, інформаційні ресурси, інструкції, іноземні інноваційні рішення — майже все зараз створене англійською мовою.
Крутий розробник — це той, хто володіє технічною англійською мовою (тобто специфічною технічною термінологією), бізнес-англійською (для комунікації з іноземними замовниками й менеджерами) та розмовною — для звичайного спілкування у робочих чатах, під час мітапів, конференцій тощо.
Хтось приходить у ІТ-компанії з англійською С2 (Profeciency), хтось ніяк не може піднятися вище В1 (Intermediate), хтось взагалі «застряг» на базовому рівні (А1).
Навіщо айтішник має вивчати англійську, поради, як вивчити англійську мову та прокачувати знання, якими ресурсами скористатися у навчальному процесі, — читайте далі у статті.
Навіщо розробники повинні знати англійську?
Англійська є найбільш вживаною мовою для спілкування у всіх сферах бізнесу й офіційною мовою 53 країн світу. У сфері інформаційних технологій чи не ¾ замовлень щодо розробки програмного забезпечення надходить вітчизняним ІТ-спеціалістам від іноземців, що надають перевагу спілкуванню англійською.
Але, природно, що це не єдина причина вивчення англійської мови, якщо ви працюєте або збираєтесь пов’язати своє життя зі світом технологій.
До мовних курсів та шкіл усе частіше звертаються інженери, програмісти, бо знання дають їм наступне.
Співробітництво з іноземними колегами
ІТ — сфера інтернаціональна, в українському офісі можуть працювати іноземні програмісти. А якщо у компанії є представництва за кордоном, то англійська буде обов’язковою навіть для бухгалтерії.
Замовники нерідко бувають іноземцями, тож листування, мітапи тощо будуть йти виключно англійською мовою. І от тільки уявіть: вам телефонує іноземний колега чи клієнт, і вам не треба кликати когось на допомогу. Ви самі здатні достойно відповісти, не червоніти за свою погану англійську і вразити співрозмовника знаннями.
Кар’єрні можливості
Чим краще ваші знання з іноземної мови, тим вище шанси отримати круту роботу у великій компанії чи класні міжнародні проєкти. Топ-менеджерам англійська взагалі потрібна, наче повітря. Маєте амбітні плани? Хочете зростати? Вчіть англійську!
Розуміння специфічної термінології
Так уже склалося історично, що мови програмування тісно пов’язані з мовою Шекспіра. Англіцизми також застосовують і під час обговорення робочих тем. Звичайно ж, можна і завчити специфічні терміни. Та хіба не легше, коли ви розумієте семантику слів типу ендпоінт, бекапити, дебажити, референси, таски тощо?
Вільне вивчення технічної документації
Більша частина професійної літератури, мануалів, технічної документації тощо написана саме технічною англійською. Чекати, поки вийде перекладений україно- чи російськомовний варіант, може або дуже терпляча, або ледача людина.
До того ж, за цей час, доки виходитиме переклад, інформація може просто морально застаріти. Деякі матеріали взагалі ніколи не будуть перекладені.
Спілкування у міжнародному ком’юніті
Де найчастіше спілкуються розробники з усього світу? Звичайно ж, на Reddit. Де програмісти викладають свої коди? На GitHub. Де шукати відповіді на складні питання чи вирішувати хитромудрі завдання? Зрозуміло, що на Stackoverflow. Що об’єднує всі ці ресурси? Англійська мова спілкування учасників.
Йти у ногу з часом
Сфера ІТ розвивається надзвичайно стрімкими темпами. Тут постійно створюються нові програми, пристрої, застосунки. Усі мови програмування містять англійську лексику.
Саморозвиток
Зі знанням англійської легше мандрувати, знаходити спільну мову з місцевими мешканцями, навіть просто забронювати проживання та авіаквитки. Люди, що розвиваються професійно, завжди прагнуть і до особистісного розвитку. І якраз вивчення мов і є одним із таких елементів зростання.
Покращення роботи мозку
Хороша пам’ять — дуже необхідна річ для програміста. А вивчення іноземних мов як раз допомагає її покращити, захищає клітини мозку від старіння.
Можна наводити ще з десяток причин, чому англійська мова для it спеціалістів так важлива. Сподіваємося, ви згодні: сьогодні без неї у цій сфері важко.
Поради, як вивчити англійську мову та прокачати знання
Як свідчать дані опитування DOU, в українському ІТ англійська на рівні Advanced (С1) та вище — рідкісний «звір» (лише 13% з опитаних ІТ-спеціалістів володіють нею). Такий рівень мають здебільшого Senior PM.
Більшість фахівців (близько 34%) знають англійську на рівнях Intermediate (В1) та Upper-Intermediate (В2). Сисадміни володіють англійською взагалі здебільшого на базовому (12%) чи середньому (55%) рівні.
То як покращити цю статистику, тобто як розпочати навчання або ж прокачати наявні знання?
1. Визначте свій рівень
Загальноприйнятими є 6 рівнів знання іноземної мови:
- Beginner, Elementary (A1)
- Pre-Intermediate (A2)
- Intermediate (B1)
- Upper-Intermediate (B2)
- Advanced (C1)
- Proficiency (C2)
Вам може здаватися, що ви знаєте англійську значно краще, ніж це є насправді. Щоб перевірити ваші реальні знання, пройдіть спеціальні безкоштовні тести. Вони оцінюють такі параметри, як сприйняття на слух, читання, граматика.
Рекомендуємо наступні ресурси:
Пройдіть різні тести, бо кожен може надавати результат, що відмінний від іншого тесту. І не дивуйтесь, якщо у вас читання може бути на рівні А2, а розмовна англійська на рівні В1. Усе це виправляється під час навчання.
Також радимо перевірити свій рівень під час ввідного (зазвичай, безкоштовного) заняття у будь-якій мовній школі. Часто працедавці проводять заняття для співробітників. Викладач не тільки оцінить ваші навички, але й підкаже, з чого розпочати, у чому ваші сильні та слабкі сторони.
2. Поставте цілі
Визначте вашу загальну мету та проміжні цілі навчання. Ваша загальна ціль, наприклад, підкачати мову до С1. А може ви більш амбітні: хочете знати англійську на рівні розвідників спецслужб чи native-speaker? Далі ви маєте відповісти собі: для чого вам це потрібно? Щоб отримати підвищення? Переїхати за кордон?
Кінцеву мету розбийте на дрібні, більш досяжні. Скільки слів ви вивчите за тиждень (приміром, 200 нових слів)? Як ви хотіли б розмовляти через 90 днів? Перейти з В1 у В2? А через рік? Поступово, сходинка за сходинкою, йдіть до мети. І подумайте про те, що зробите, коли досягнете своєї кінцевої мети.
3. Оберіть спосіб навчання
Варіанти: самостійно, на курсах, з репетиторами, у власній компанії, або ж заміксувати способи вивчення мови.
Чи реально вивчити англійську в ІТ самостійно? Звичайно ж: в Інтернеті є багато матеріалів у відкритому доступі. Але без викладача, який допоможе структурувати знання, це буде зробити набагато важче. Тож радимо звернутися на спеціальні курси чи у мовні школи.
Комусь більше підійде працювати віч-на-віч з репетитором, а хтось краще займатиметься у міні-групах. Багато ІТ-компаній влаштовують корпоративні курси для співробітників. Пам’ятайте одне: жодні бездоганні програми не принесуть результатів, якщо ви самі не будете докладати зусиль.
4. Вивчайте лексику англійської мови по темах
Вивчайте не тільки загальну лексику, але й спеціалізовану за тематиками. Англійська мова для ІТ-спеціалістів включає приблизно 1000-1500 слів із тематики програмування (базовий словниковий запас для більш-менш комфортного спілкування англійською містить 4-5 тисяч слів).
У пріоритеті для вас мають бути такі професійні теми:
- проходження співбесіди, складання резюме,
- ділове листування англійською,
- спілкування у команді, networking,
- постановка технічних завдань,
- звітність,
- проведення презентацій,
- тайм-менеджмент.
Більш досвідченим фахівцям радимо вивчати лексику, що пов’язана зі стартапами, побудовою бізнесу, фрілансом тощо.
У залежності від спеціалізації вам необхідно буде вивчити специфічну лексику вашої сфери (наприклад, те, що стосується веб-дизайну, project management, seo, кібербезпеки тощо).
5. Прокачуйте одночасно усі навички
Якщо ви добре читаєте технічну чи художню літературу, це ще не означає, що ви так само вільно можете розмовляти. Якщо ви дивитесь фільми без субтитрів, це ще не гарантія того, що ви легко зможете викладати свої думки на папері.
Якщо ви дуже добре володієте усною англійською, граматику теж потрібно прокачувати. Розвивайтесь різнобічно!
6. Регулярно займайтесь
Системність, системність і ще раз системність — ось запорука успіху. Навчайтесь постійно. Виділіть спеціальні години (setting time). Це буде 2-3 рази на тиждень по годині? Чи півгодини кожен день? Ефективніше займатись щодня хоча б по 30 хвилин.
Але найважливіше — не лінуватись, не пропускати заняття через неповажні причини. У цьому аспекті платні курси стимулюють краще: за все сплачено, тож бажаєте ви цього чи ні, а займатись доведеться))
7. Виконуйте домашні завдання
І краще це робити «по гарячих слідах», тобто відразу після уроку або на наступний день, доки знання ще свіжі.
Не виконуйте «домашку» перед самим заняттям: поспіхом, у стресі навряд чи вдасться зробити усе добре. Знання, які отримуються ось так, відкладаються лише у короткостроковій пам’яті.
8. Оточіть себе англійською
Вона має бути присутня усюди, де б ви не були, чим би не займалися.
- Переключіть пристрої на англійську
Телефон, планшет, ноутбук — усе, з чим ви працюєте, має бути ввімкнено у режим англійського інтерфейсу. Навіть у такому пасивному режимі ви добре зможете запам’ятовувати терміни.
- Тренуйте сприйняття на слух
Виходите вранці на прогулянку з собакою? Чудово, слухайте «Гаррі Поттера» в аудіокнижці.
Їдете на роботу? Увімкніть радіо з англомовними піснями й намагайтесь прислуховуватись до слів. Якщо у вас є музичні кумири, вам, мабуть, буде цікаво дізнатися, про що вони співають?
Добре тренує аудіювання прослуховування подкастів, виступи TED Talks.
- Відвідуйте англомовні вебінари, онлайн-конференції
Тут ви зможете потренувати навички сприйняття живої мови на слух, до того ж, вивчити кілька професійних жаргонних слів.
- Читайте якомога більше
Краще за все підійдуть професійні книги з ІТ-тематики. Ви можете виписувати незнайомі слова або ж надписувати зверху переклад. Важко даються технічні книжки? Почніть із легеньких оповідань, наприклад, на short-stories.co.uk.
Читайте цікаві матеріали, новини англійською. Наприклад, на Reddit.com чи Thenextweb.com. Не забувайте про професійні форуми та блоги (далі у статті дамо рекомендації). Побачили незнайоме слово? Спробуйте спочатку зрозуміти його у контексті. Якщо важко, тільки тоді звертайтеся до словника.
- Дивіться серіали та фільми англійською мовою
Якщо важко сприймати на слух, увімкніть субтитри. Згодом намагайтеся обходитись без них. Рекомендуємо поєднувати корисне зі ще кориснішим, переглядаючи серіали про технології.
Ось тут ми зібрали добірку кращих серіалів від Netflix та HBO на тему діджитал. Важко вибрати? Рекомендуємо розпочати з захопливих “Black Mirror”, “Silicon Valley” та“Love, death and robots”.
- Вивчайте англомовний гумор
Так легше зрозуміти, як будуються мовні конструкції, не кажучи вже про те, що у будь-якій компанії ви станете бажаним гостем через вміння розрядити обстановку хорошим жартом.
- Думайте та пишіть англійською
Заведіть собі щоденник. Сюди ви можете записувати свої думки, ідеї англійською мовою. А ще просто почніть думати англійською. Йдете, думаєте про щось — перекладіть цю думку англійською.
9. Практикуйтесь
Розмовляйте із носіями або з тими, хто добре володіє мовою, спілкуйтесь із колегами. Попросіть родину хоча б кілька хвилин на день виділити на спілкування. Можете навіть із домашніми тваринами попрактикуватись: розповідайте їм щось (і байдуже, що вони не зможуть відповісти).
Але краще практикуватись, все ж, із співрозмовниками. Відвідуйте speaking clubs — їх багато у кожному великому місті, бувають й онлайн-зустрічі. Це корисне і приємне проведення часу.
Практика — єдиний шлях заговорити. Те, що вивчили, використовуйте якомога швидше. Є такий вислів: «використовуй або втрачай». Якщо не качати м’язу, вона почне атрофуватися. Так і з мовою. Постійно повторюйте матеріал. Якщо навчаєтесь на курсах чи з репетитором, просіть про зворотній зв’язок: чи є у вас успіхи, що ще треба підтягнути тощо.
10. Не бійтеся помилок
Багато людей через страх помилитися так і не починають вивчати мову або ж не можуть зсунутися з певної точки чи досягнутого рівня. Та нічого страшного в помилках немає. Не знаєте точну назву слова? Спробуйте замінити його іншим або описати предмет (this is something that we use for…)
Єдине рішення подолати страх помилок — практикуватися у ситуаціях із невеликим рівнем ризику. Згодом, коли ви підтягнете лексику, ви зможете перейти і до більш складних тем.
Корисні ресурси для прокачування мовних скіллів
Ми зібрали для вас підбірку корисних навчальних ресурсів: онлайн-словників, сайтів, подкастів, каналів, застосунків та інших матеріалів для вивчення або поглиблення знань.
Технічна англійська для програмістів: словники
Хороший словник, де можна перекладати не тільки окремі слова, але й речення. Тут також є окремий розділ «Комп’ютерні терміни».
Зручний спеціалізований для ІТ-сфери англомовний словник. Тут можна послухати звучання слів та навіть цілих речень.
Просто вводите у поле пошуку незнайомий термін (словник спеціалізується саме на ІТ-тематиці) і дізнаєтесь його значення. Тут також є візуалізації для покращення розуміння. Просто знахідка для розробника!
Усі слова відсортовані за категоріями, можна знайти не тільки значення, але й докладне роз’яснення для кожного терміну (через систему пошуку або у конкретному розділі). У розділі “Quizzes” можна пройти тести для перевірки знань.
Вже з назви зрозуміло, що цей ресурс «дає надію» на детальне роз’яснення значення слова, і на додаток ви отримаєте корисну статтю, пов’язану з цим терміном.
Професійний перекладач технічної англійської для програмістів. Усі роз’ясненням та приклади тут подані англійською.
Ресурси для вдосконалення вимови
- Spell Up від Google. Матеріал поданий у вигляді гри.
- Duolingo — вивчаєте нові слова та їх вимову за допомогою карток.
- BBC Learning English містить короткі ролики з поясненнями, як правильно вимовляти звуки, яких помилок припускаються учні та як їх виправити.
- Канал Марини Могилко. Авторка живе у США, розповідає, як поставити правильний акцент та розмовляти, як носій без остраху.
Лексичні вправи, тести
- http://businessenglishsite.com/ — окрім загальної лексики, є багато вправ для запам’ятовування вживання ІТ-лексики.
- http://www.blairenglish.com/. Лексика тут згрупована за темами: символи, коди, проблеми, веб-сторінки. Також містяться вправи та тести для кращого запам’ятовування.
Застосунки
- Hello Talk, Memrise — ви зможете вивчати нові слова і навіть складати власні словники термінів. Зверніть увагу на групи слів Networking, It slang, English for devs, English for system admins тощо.
- Learn English Grammar. Тут є граматичні правила та вправи із загальної граматики.
- Johnny Grammar’s English Quiz — застосунок із граматичними тестами на різні теми.
Браузерні плагіни
- Grammarly — програмне забезпечення щодо перевірки граматики №1 у світі. Окремий предмет гордості — цей стартап має українське походження.
- Google-перекладач — найбільш розповсюджений ресурс, але тексти у його перекладі часто містять неточності, тож варто звертати увагу на контекст.
Подкасти англійською для розробників
Подкасти — це просто клондайк корисної інформації:
- Esl-lab.com — подкаст на загальні теми.
- Learn To Code With Me — подкаст для новачків, його ведуча засвоїла професію з нуля і зараз простою, зрозумілою мовою ділиться досвідом.
- Full Stack Radio — обговорюють, як писати ПЗ чи застосунки, тестувати продукти та кодити.
- Herdingcode.com — подкаст для програмістів, обговорюються різні теми.
- Ruby Rogues — подкаст для програмістів Ruby.
- Talkpythontome.com —для Python-програмістів.
- Javascript Jabber —для програмістів Javascript.
- Cppcast.com — для C ++ фахівців.
- Dotnetrocks.com — для розробників .NET.
- iPhreaks, iosbytes.codeschool.com — для програмістів iOS.
- Androidbackstage.blogspot.com —для Android-спеціалістів.
ІТ-форуми англійською мовою
Форуми — чудовий спосіб тренування навичок читання та писання. А тематичні ІТ-форуми — це просто бездонний колодязь знань. Тут можна отримати консультацію у гуру програмування абсолютно безкоштовно.
Зверніть увагу на наступні форуми:
- Stackoverflow.com — це найбільший та найвідоміший у світі ІТ-форум, де можна не тільки знаходити відповіді, але й просто спілкуватися на вільні теми.
- Forums.devshed.com — популярний форум англомовних спеціалістів з усього світу.
- Forum.xda-developers.com — тут в основному спілкуються розробники мобільних додатків.
- Programmers.stackexchange.com — ще один відомий та популярний серед програмістів форум.
Відеоролики
Відео дуже добре дозволяє навчитися сприймати розмовну англійську на слух. Це стосується як загальних розмовних фраз, так і професійної лексики.
Радимо переглядати відео на таких ресурсах:
- Ted.com — це не просто джерело цікавих ідей айтішників, це вже ціла філософія. Обирайте улюблені теми, вмикайте за необхідності субтитри та насолоджуйтесь!
- Englishcentral.com —хороший навчальний матеріал загальної тематики, короткі ролики на 2-3 хвилини, що супроводжуються субтитрами (зручно для тих, хто погано сприймає англійську на слух)
YouTube-канали для програмістів
- ProgrammingKnowledge — відеоролики для програмістів-початківців.
- Sentdex — канал для програмістів на Python
- Cave of Programming — хороший ресурс для джавістів та С++ кодерів. Розрахований на новачків та на більш просунутий рівень.
- The Go Programming Language — канал для тих, хто вивчає мову Go.
- The PC Security Channel — канал для фахівців із кібербезпеки.
Англійська для програмістів: навчальні курси
Існує безліч навчальних програм, курсів, вебінарів, у т.ч., з англійської мови для ІТ-спеціалістів. Деякі є безкоштовними, інші надають можливість пройти безкоштовне пробне заняття чи протестувати рівень володіння мовою.
- Codecademy.com — один із найбільш популярних сайтів щодо навчання англійської в ІТ. Є платний та безплатний контент.
- Udacity.com — освітній портал, що, у тому числі, пропонує курси англійської для ІТ-спеціалістів.
- Coursera.org — відомий освітній портал, де представлені курси (у т.ч., безплатні) від 120+ університетів та освітніх закладів. Широкий вибір курсів англійської в ІТ.
- Edx.org — сайт із великим вибором курсів, у тому числі, англомовних за напрямом програмування.
- Udemy.com — величезна база курсів, у т.ч., для ІТ-сфери.
Кілька слів наостанок
Серед навичок ІТ-спеціаліста англійська мова була, є та буде однією з найважливіших. Технічна англійська, розмовна, бізнес-англійська — важко уявити, як без цих знань можна отримати роботу мрії у міжнародній компанії чи просування по кар’єрних сходах. Тож, не ігноруйте цей важливий скілл.
Ну, а ми, ІТ-компанія Eastern Peak, бажаємо успіхів у подоланні мовного бар’єру та запрошуємо приєднатися до нашої дружньої спільноти однодумців.
Багато уваги у компанії ми надаємо навчанню співробітників англійській мові, допомагаємо прокачувати знання, щоб разом рухатись уперед, у новий цифровий світ.
Зараз маємо кілька вакансій для інженерів, програмістів та інших ІТ-спеціалістів. Обирайте на сайті посаду та надсилайте резюме.
Читайте також: