Перехід на нове місце роботи, до нової команди — це одночасно і шанс, і великий виклик. З одного боку, будь-які зміни — це завжди цікаво. З іншого — це стрес. «Чи зможу я зав’язати хороші стосунки та адаптуватися у новій команді»? «Чи впораюся я»? Такі питання цілком природні, адже людина виходить із зони комфорту, часто круто змінює життя. Та тільки так, отримуючи виклики, ІТ-спеціаліст і може зростати над собою.
Як впоратися із челенджами, що викликає зміна проєкту, як легко увійти у нову команду, відчути себе «своїм» і як ІТ-команда може допомогти в адаптації новачків? Про це розповідаємо у статті.
Поради як розробнику адаптуватися до роботи у новій компанії
Бути новачком важко: незнайомі правила, невідома корпоративна культура, а якщо робота офлайн — як дістатися до офісу і т.п. Та й з віком буває складно заводити нових друзів.
Тому ми розробили декілька порад, як зробити так, щоб перехід на інший проєкт відбувався органічно.
1. Познайомтеся з командою
Під час онбордингу HR обов’язково знайомить новачка з командою, із суміжними відділами. Але зробіть так, щоб ваше знайомство не було простою формальністю: «Привіт, я Іван і я новий програміст на Python».
Розкажіть про себе: де ви працювали, з якими проєктами мали справу. Тільки не перетворюйте розповідь у переказ резюме. Дайте новій ІТ-команді більше інформації про себе, щоб ваші колеги змогли зрозуміти, що ви за людина, чим ви живете (окрім роботи). Розкажіть про свої хобі, наявність родини, домашніх улюбленців.
Якщо є якісь речі, у яких ви профі, розкажіть і про них (скажімо: «Я добре розуміюсь на автомобілях, тож, якщо вам знадобиться порада у виборі нового авто чи у ремонті, сміливо можете звертатися до мене».
2. Посміхайтеся
Як казав Дейл Карнегі: «Посмішка нічого не коштує, але багато дає». Посмішкою ви даєте зрозуміти, що вам приємно перебувати у команді, і це дозволяє відчувати себе комфортніше.
3. Будьте собою
Не треба у новій команді намагатися одягати якісь маски, грати ролі. Щирість, відвертість — ось що допомагає швидшій адаптації в команді. Не поводьтеся занадто стримано, але й не будьте дуже фамільярними. Просто дотримуйтесь дружнього тону, щиро цікавтеся колегами, і тоді ви легко зможете влитися у ІТ-команду.
Виражайте свої справжні емоції. Емоції — це теж про щирість. Комфортно може бути тільки тоді, коли люди діляться емоціями, а не приховують їх у собі (особливо якщо це злість, роздратування тощо).
4. Комунікуйте із командою
Коли ви приходите у нову команду, там вже є сформований колектив, де кожен знає один одного. Нерідко до «фрешменів» на початку ставляться прохолодно. Але це мине, якщо ви будете шукати спільну мову з колегами. Можливо, вам не вдасться ладнати з усіма, але ви точно знайдете коло спілкування і в майбутньому зможете створити позитивні відносини.
Новачок — це загадка для команди. Тож допоможіть розгадати її. Не тільки презентуйте себе, але й проявляйте інтерес до колег: вивчіть імена, запитайте, хто чим займається, скільки працює, запитуйте про традиції компанії. Слухайте та спостерігайте за іншими. Обережно ставтеся до жартів, адже вони можуть когось зачепити. І намагайтеся уникати конфліктів та будьте коректними.
5. Будьте впевненими в успіху
Вас уже обрали серед десятків або навіть сотень кандидатів, тож ви того варті. Тепер залишилося показати себе у справі. Не дозволяйте собі сумніватися: впевненість в успіху — вже половина успіху. Скажіть собі: «Так, я на початку буду почувати себе не у своїй тарілці. Та це нормально, і в мене все вийде».
6. Проявляйте ініціативу
Не бійтеся запропонувати нову ідею (навіть якщо вона на початку здаватиметься дивною), знаходьте слабкі місця у процесах і пропонуйте рішення. Ви як новачок можете мати свіжий погляд, тож діліться своїми думками.
7. Вчіться
Що відрізняє хорошого спеціаліста від просто спеціаліста? Відсутність страху перед готовністю вчитися. Не знати усього — нормально, тим більше, що ви тільки-но почали співпрацю із новою ІТ-командою. Змінювати проєкт означає вивчати його специфіку, особливості комунікації, і помилки тут неминучі. Не кидайте проєкт лише через те, що ви помилилися, але вчиться на помилках та прислухайтесь до колег.
Коли розробник фокусується на тій самій цілі, що й команда, усвідомлює і розділяє мету проєкту та бізнесу, йому легше стати «своїм».
Для цього необхідно:
- Уважно прочитати внутрішні гайди, мануали: як правило, там є відповідь на більшість питань, що виникають у перші тижні роботи.
- Вивчіть проєктні завдання та покажіть, що ви готові виконувати як прості таски, так і складні завдання.
- Покличте на допомогу вашу здатність до швидкого навчання, про яку писали у резюме: слухайте досвідчених колег та ставте питання. Якісь проєктні аспекти вам можуть бути не знайомі, тож без допомоги не обійтись. Так ви швидко опануєте необхідні навички та продемонструєте зацікавленість у результаті.
- Не бійтеся критики, адже вона не є показником того, що ви поганий фахівець або особистість. Просто аналізуйте помилки та рухайтесь далі.
- Просіть про зворотній зв’язок. У багатьох командах дуже цінується, коли новачок відразу просить надати фідбек, тому що це справді нормально. Так можна швидко коригувати недоліки, а ще це є інструментом вашого розвитку.
- Запасайтеся знаннями. Якщо компанія готова інвестувати у ваше навчання (вивчення англійської, нових мов програмування тощо), варто цією можливістю скористатися, адже зайвих знань у сфері ІТ не буває.
8. Давайте власний зворотній зв’язок команді
Якщо вам некомфортно, або ж ви з чимось не згодні й знаєте, як виправити це, — сміливо діліться своїм баченням.
9. Не бійтеся факапів
Провали, кризові ситуації можуть статися із будь-ким, але люди по-різному ставляться до стресів, адже мають різний рівень стресостійкості. Когось із стану рівноваги можуть вивести навіть дрібниці, а хтось зберігає холодну голову навіть у найкризовіших ситуаціях.
Хороша новина: стресостійкість можна виховати. Перше, що вам потрібно усвідомити, — не треба впадати у паніку. Прийміть ситуацію й намагайтеся її виправити (самостійно чи за допомогою колег).
Для цього проведіть всебічний аналіз:
- Перш за все, визнайте помилки самому собі. Розуміння слабких сторін дає опору.
- Запишіть факапи як lessons learnt. Це буде ваш чек-лист, де ви зможете побачити помилки і згодом не припускатися їх.
- Проведіть детальний аналіз. Можливо, проблема була не тільки вашою, а комплексною.
- Порадьтеся з колегами. Можливо, з ними теж траплялося подібне у минулому. Тоді ви не тільки отримаєте пораду, але й ще більше налагодите контакт.
10. Не змінюйте проєкти занадто часто
Хтось не бажає змінювати команду десятки років, а хтось залишає проєкт через 2-3 роки. Важливо усвідомити: якщо ви вже переросли, досягли максимуму, відчуваєте, що починаєте нудьгувати чи деградувати і хочете змін, ось тоді дійсно варто подумати про перехід на інший проєкт.
Зміна команди чи проєкту — це особиста справа кожного розробника. Тут також потрібно усвідомлювати власні потреби. Для когось головним мотиватором є висока зарплатня, і заради неї людина залишатиметься довго. А для когось важливо мати справу, яка цікава, якою хочеться займатися. Ідеально, якщо фінансові інтереси співпадають із захопленням проєктом. Тоді такий фахівець захоче залишитися надовго.
Отже, змінювати проєкт — це приймати неабиякий виклик. Це, звичайно ж, стрес, але й одночасно можливість прокачати себе і як професіонала, і як людину, тож будьте сміливішими, відкритими, і тоді адаптація в новій ІТ-команді пройде легко.
Як ІТ-команда може допомогти в адаптації співробітників
Згідно даних OC Tanner, 20% новачків йдуть у перші 45 днів роботи. Головною причиною такої швидкої плинності кадрів є не те, що співробітник не може впоратися із новими завданнями, а тому, що він не може пристосуватися до нового колективу, знайти друзів на робочому місці.
У стані стресу, в якому ми усі зараз перебуваємо, адаптація до нового колективу відбувається ще складніше. Важливо, щоб новачок якомога комфортніше влився в колектив. Адаптація має відбуватися всебічно: про нового співробітника має подбати не тільки ейчар під час онбордингу, але й команда проєкту.
Як колектив може підтримати новачка?
1. Будьте доброзичливими
Кожен з нас сам колись був новачком і, мабуть, добре пам’ятає свої перші дні, хвилювання, невпевненість. Коли людину зустрічають із похмурими обличчями, і так відбувається щодня, навряд чи у неї виникне бажання надовго залишитися у колективі, де йому не раді. Тож універсальна порада і для колективу, і для новачків — посміхайтеся.
2. Допоможіть новачку
Якщо людина під час самопрезентації почуває себе трохи розгубленою, не може розкритися, розповідає про себе лише у кількох словах, допоможіть їй. Ставте питання, які розкриють фрешмена не тільки як фахівця, але й як особистість. Розповідайте про себе. Розрядити обстановку допоможуть якісь веселі кейси, що траплялися на роботі.
3. Підготуйтеся до прийому колеги
У багатьох компаніях практикується привітальний welcome pack, куди входять невеличкі подарунки (брендовані чашки, блокноти, солодощі тощо). Зазвичай цим займається людина, відповідальна за онбординг.
Команда також може зробити невеличкий подарунок ньюкамеру: влаштувати привітальний коктейль або спільний похід на обід чи вечерю. Дуже цінується, коли ще до першого робочого дня команда запрошує новачка познайомитись у неформальній обстановці, скажімо, за чашкою кави чи келихом пива.
4. Розподіліть ролі
Визначте, хто як допомагатиме: хто зустрічає, хто налаштовує техніку, хто займається оформленням доступів, хто підключає до корпоративних чатів тощо.
5. Не перевантажуйте колегу
Якщо у перший же робочий день занурити нового фахівця у весь робочий процес, це може бути неабияким шок-контентом. Перехід до справ має бути планомірним, дозованим. Здебільшого він має базуватися на знайомстві з командою та основними бізнес процесами. Вже з другого дня можна говорити про конкретні таски.
6. Призначте бадді
Щоб новачок не пішов першого ж дня у «вільне плавання», допоможе баддінг. Бадді — це свого роду опікуни над новачками. Зазвичай на цю роль обирається досвідчений співробітник команди, що давно працює в компанії, добре знається на робочих процесах та корпоративній культурі.
На відміну від ментора, бадді не займається розвитком співробітника. Його завдання — допомогти увійти у новий колектив, проконсультувати здебільшого з побутових питань (де можна випити найкращу каву, як оформити лікарняний, які цінності несе компанія і навіть які жарти тут розповсюджені). Баддінг може тривати від 3-х місяців (звичайний випробовуваний термін).
По суті, бадді — це друг, який завжди на зв’язку, якому можна поставити будь-які, навіть найбезглуздіші питання, і який робить усе, щоб новачок не розгубився та почував себе комфортно.
Отже, лише завдяки сапорту у будь-яких питаннях, складнощах, що новачок отримує від команди та бадді, він може почуватися ментально спокійним, легше стати «своїм», побудувати стосунки із командою. За наявності добре побудованої комунікації новачок зможе швидше пройти випробувальний термін та показувати результати.
Але адаптація — це двосторонній і тривалий процес не на один чи два дні. При взаємній зацікавленості адаптація проходить швидко, і страх перед невідомістю зникає у новачка вже через кілька днів. Але якщо новий розробник замкнеться у собі, а команда та керівництво покинуть його напризволяще, адаптація або затягнеться на тижні, або людина взагалі піде з команди.
Кілька слів наостанок
Вихід на нове місце — це величезний стрес навіть для досвідчених ІТ-фахівців, що працювали з різними проєктами. Після знайомства з командою переконайтеся, що ви підтримуєте відносини з її членами. Адже хороші стосунки стануть корисними у багатьох сенсах: полегшать трудове життя та підвищать продуктивність.
ІТ-компанія Eastern Peak завжди намагається зробити період адаптації нових співробітників приємним, надати позитивні емоції, турботу та увагу до кожного новачка. Для нас важливо, щоб новий колега швидко та комфортно влився у роботу, а команда підтримувала новачка в усьому.
Бажаєте доєднатися до нас? Відправляйте резюме, залюбки розглянемо!
Читайте також: