Багато людей час від часу відчувають нудьгу на роботі. Не оминає ця проблема навіть ІТ-спеціалістів. Здавалося: як можна нудьгувати в такий творчій сфері, де багато цікавих проєктів та задач?
Але монотонні завдання, відсутність можливостей для розвитку, виснаження тощо можуть затягнути у тенета нудьги. І для айтівців це особливо проблематично, адже їх робота вимагає постійної концентрації та креативу.
Чому улюблена робота може більше не надихати? Як подолати монотонність роботи та повернути інтерес до справи життя? Про це читайте у нашій статті.
Причини, чому айтішник може занудьгувати на роботі
Чому нам буває нудно на роботі? Цьому може бути декілька пояснень:
1. Рутина в роботі
Щодня розробники виконують схожі завдання. І коли вони монотонно повторюються знову й знову, коли немає змін, виникає відчуття «дня сурка». Це призводить до втоми, скуки та втрати інтересу до роботи.
2. Відсутність челенджів
Звикати до роботи, ставати все більш компетентним у своїх обов’язках — так і має бути. Але коли немає викликів, нових цікавих завдань, нових обов’язків, що розвивають вас як професіонала, не дають «заіржавіти» мозку, тоді легко занудьгувати, втратити інтерес, навіть якщо вам дуже подобається ваша професія.
3. Робота без відпочинку
Постійні овертайми, робота без відпочинку, перевантаження можуть призвести до вигорання та надмірного напруження, як наслідок — втрата мотивації до роботи.
4. Замало завдань
Недостатня кількість роботи впливає на мотивацію так само негативно, як і перевантаженість. Мозок починає застоюватись, і з’являється відчуття нудьги.
5. Брак мотивації до роботи
Мотивація — це той внутрішній стрижень, який допомагає досягати цілей. І коли вона перестає працювати, закономірно ІТ-спеціаліст починає втрачати інтерес до роботи.
6. Зміна цінностей
Те, що ви вчора вважали своїм покликанням, завтра може стати нецікавим чи неактуальним. Переосмислювати свої цінності, втрачати інтерес до справи, яку ви вважали роботою мрії і яка раніше приносила вам неймовірне задоволення, — це ОК.
7. Страх невдачі
І от нарешті вам дали нове завдання. Але раптом зацікавленість змінюється страхом: «А що, якщо я не впораюсь», «я усіх підведу». Страх викликає ступор, а за ним і зникає бажання щось робити. Спрацював патерн: «У мене точно не вийде, значить, я не буду навіть починати».
8. Невідповідність навичок
Людина, кваліфікація якої набагато вище, ніж вимагається на поточній роботі, рано чи пізно починає сумувати. Або вона вже переросла рівень завдань, з якого починала, і більшість із них тепер здаються нудними і монотонними.
9. Відсутність можливостей для розвитку
Прокачувати навички та ставати профі у своєму напрямку, виконуючи одні й ті самі дії — це дуже добре. Але для програмістів природним є бажання розвиватися далі, набувати нових знань. І коли таких можливостей для розвитку з якихось причин немає, задоволеність роботою може падати, а за нею приходить і нудьга.
10. Відсутність кар’єрного зростання
Люди ходять на роботу не тільки заради задоволення. Будь-яка улюблена робота може стати нестерпною, коли ми не отримуємо достойної винагороди за свої старання: підвищення зарплати, визнання колег, кар’єрного зростання та інших мотиваторів.
11. Відсутність чітких цілей
Цілі, пріоритети на роботі — це наша «провідна зірка». Без неї, тобто без чітких цілей, легко розгубитися і втратити мотивацію та продуктивність.
12. Не збігаються життєві та кар’єрні цілі
Можливо, ваш спосіб життя просто не підходить для цієї роботи. Наприклад, ви абсолютно не можете працювати в офісі. Або мрієте створити сім’ю, але робота забирає забагато часу. Якщо не буде забезпечено необхідний work-life balance, ви довго не втримаєтесь на цій роботі.
Нудьга на роботі не завжди може викликатися однією причиною: це може бути і поєднання кількох факторів, де з одного випливає інше. Приміром, монотонна робота, рутина можуть стати причиною втрати мотивації, що зрештою приводить до вигорання на роботі. Якщо вам важко знайти першопричину нудьги самостійно, варто звернутися по допомогу до психолога або психотерапевта.
До чого можуть призвести наслідки такого стану
Нудьгу на роботі можна порівняти з синдромом жаби в окропі. Спочатку людина взагалі не відчуває небезпеки, адже сплін вражає не відразу. Розробник продовжує проводити дні, тижні, місяці на роботі навіть не усвідомлюючи, що вариться живцем рутина його робить все більше і більше нещасливим.
І от вже з’являються симптоми емоційного вигорання:
- Зниження енергії і на фоні цього погіршення продуктивності
- Роздратування
- Прокрастинація (навіть якщо потрібно виконувати завдання, що не потребують особливих зусиль)
- Зниження дисципліни, прогули
- Збільшення помилок, зменшення старанності
- Тривога та пригнічення
- Апатія, відчуженість
- Відчуття самотності
- Екзистенційна криза, втрата інтересу та задоволення від роботи, професії
- Погіршення фізичного здоров’я
Такі симптоми зазвичай характерні для людей, що відчувають виснаження від постійного стресу, перевантаженості роботою. Втім, вони можуть з’явитися й у тих, хто просто нудьгує на роботі. Довготривала хандра може призвести навіть до депресії. Тож це явище є небезпечним і, значить, з ним потрібно працювати.
Поради з продуктивності на роботі
Найбільш радикальний спосіб, як подолати нудьгу на роботі, — просто взяти і змінити її (компанію чи навіть професію). Але не поспішайте кидатись у крайнощі. Спочатку спробуйте з’ясувати, що не так з вашою роботою.
Для цього поставте собі питання:
- Чи дійсно я прийшов у цю професію, тому ще це був мій свідомий вибір? Якщо виявиться, що ви обрали цю сферу, тому що так хотіли/рекомендували батьки, причина нудьги може критися у тому, що ви займаєтесь не тим, чого хочете. Тоді дійсно кращим варіантом може стати зміна професії.
- Чому я обрав поточну роботу? Вас привабила зарплата? Чи ім’я компанії? Чи дійсно вам хотілося працювати тут? Може, ви прийшли сюди, бо не було підхожої вакансії, і ви вирішили не витрачати час на пошуки достойної роботи? Чи закриває ця робота ваші потреби?
Втім, якшо ви відчуваєте втому від рутинної роботи, і вже ладні змінити місце роботи, а то й професію, не поспішайте робити радикальні кроки. В більшості випадків інженерам достатньо буде внести корективи у поточну роботу, а не шукати нову. При правильному підході можна подолати стан нудьги та знову стати продуктивним.
Ось що можна зробити:
1. Попрацюйте над мотивацією
Подумайте та запишіть (або зафіксуйте подумки): які факти свідчать про те, що ви втратили мотивацію? Чи траплялися у вас моменти, коли все ж мотивація була? І що саме вас у цей момент надихало? Авжеж, воно точно було!
Чи є факти, які свідчать про те, що ви зможете знову знайти мотивацію? Виділіть те, що вам подобалося робити найбільше. Подумайте про те, як зробити так, щоб цієї приємної роботи стало більше.
2. Впроваджуйте творчий підхід
Набридлі рутинні завдання? Спробуйте розв’язувати їх із нетривіальних точок зору або автоматизуйте їх (чи принаймні знайдіть рішення, які дозволять виконувати рутинні задачі швидше).
Скажімо, можна створити шаблон чи команду для стандартних завдань, а потім залишається тільки Ctrl+C — Ctrl+V, адаптуючи написаний код під конкретний проєкт. Поділіться своїм наробком із колегами по ІТ-команді: можливо, ви зможете полегшити і їх роботу.
3. Переключіться на інші види діяльності
Якщо робота в цілому приносить задоволення, але інколи трапляються напади нудьги, переключіться на іншу діяльність. Наприклад, прогуляйтесь, займіться хобі, виконайте фізичні вправи, прочитайте новини галузі, намалюйте картину за допомогою Midjourney чи DALL-Е або зробіть щось геть незвичне для себе.
Будь-яка зміна буде корисною, «освіжить» ваш мозок та допоможе з новими силами зосередитися на обов’язках. Робіть протягом дня короткі перерви на 10-15 хвилин, щоб розбити вашу рутину на окремі блоки.
4. Відпочиньте
Жодна ІТ-компанія не зацікавлена в тому, щоб у співробітників через втому погіршувалася якість роботи. Тому спочатку сплануйте відпочинок, а вже потім роботу (як би дивно це не звучало).
Не забувайте про хоча б один повноцінний вихідний на тиждень. У цей день жодних думок про роботу, жодних робочих чатів та дзвінків. Це може бути на початку дивно і навіть складно. Але звикайте: цей час ви маєте присвятити собі. Якщо ви вже «не вивозите» і просто не уявляєте, як бути продуктивним, попросіть керівництво про додатковий вихідний або навіть міні-відпустку.
5. Пройдіть мікронавчання
Microlearning — це новий освітній тренд, коли замість узагальненого навчання використовується інтервальне повторення, тобто теми розбиваються на маленькі частини за принципом «1 модуль — 1 думка — 1 навичка». При цьому на вивчення кожного інформаційного блоку припадає не більше 15 хвилин.
Таким чином, крок за кроком ви будете розвивати нові навички, і зробити це можна просто під час перерви або в момент, коли ви занудьгували.
6. Виконайте завдання, що виходить за рамки ваших поточних обов’язків
Виконали поточну роботу і маєте вільний час? Присвятіть його дослідженню нової для вас складної проблеми або продумайте, як можна вдосконалити поточний проєкт. Можливо, це стане вашим першим кроком до нових захопливих завдань у майбутньому.
7. Спробуйте попрацювати у новому місці
Якщо ви працюєте віддалено, можливо, вам просто треба змінити обстановку. Спробуйте попрацювати у кафе або коворкінгу хоча б раз на тиждень.
8. Внесіть зміни у робочий простір
Інколи допомогти впоратися із робочою нудьгою може елементарна зміна робочого простору: перефарбувати стіни, купити новий стілець, поставити на столі рослини, одним словом — додати творчості, зробити робоче місце більш комфортним та персоналізованим.
9. Більше спілкуйтеся із колегами
Обговорення ідей з членами ІТ-команди може допомогти знайти нові способи розв’язання завдань і тим самим подолати нудьгу. І навіть просто відпочинок разом під час обідньої перерви може розрядити вашу нудьгу. А ще ви можете навчити їх деяким своїм навичкам. Згодом, можливо, вам сподобається менторство. Why not?
10. Розвивайте свої навички
Немає межі досконалості навіть для профі. Читайте новини галузі, статті або відео з вашого домену чи роботи, беріть участь у конференціях та мітапах, пройдіть курси чи сертифікацію, вивчайте нові мови програмування та інші інструменти, і ви самі не помітите, як вивчення нового викликає сплеск ентузіазму.
11. Займайтеся саморозвитком
Вчитесь новому не тільки в сфері ІТ. Наприклад, прокачуйте англійську та солов’їну.
12. Залучайтеся до цікавих проєктів
Проявіть ініціативу — це завжди добре і для мотивації, і для кар’єрного зростання. Просіть керівництво приєднати вас до нових складних проєктів чи завдань з більш високою відповідальністю. Шукайте завдання, які стимулюють вас та розвивають навички.
13. Перейдіть в іншій відділ або змініть профіль роботи
Можливо, вам просто захочеться спробувати щось нове у межах своєї ІТ-компанії? Наприклад, якщо вам набридло писати код для SaaS, спробуйте розробляти онлайн-ігри. Перейти буде не так складно, адже цей вид діяльності не вимагає нових навичок.
14. Попрацюйте над пет проєктами
Якщо у вас є ідея для особистих проєктів, чом би не зайнятися ними у вільний час?
15. Не бійтеся невдач, коли беретеся за щось нове
Так, зміни завжди виштовхують нас із зони комфорту. Наш мозок часто чинить спротив будь-яким новим діям. Але ж зміни роблять нас щасливішими. Зрештою, страх — це просто емоція.
Наша психіка пластична, тож будь-які емоції ніколи не тривають вічність. Подумайте: чи дійсно страх того, що щось може піти не так, вартий того, щоб відмовитися від нового? Навіть якщо у вас і не вийде, ви просто отримаєте досвід і підете далі.
Відчуття нудьги — явище неприємне, але воно має і позитивні моменти. Так, нудьгування допомагає нам краще пізнати себе, розвиває творчість, коли ми намагаємося знайти шляхи побороти скуку. Одночасно вона діє як попереджувальний сигнал: ось тут є речі, які вам можуть нашкодити. Тож своєчасна профілактика завжди краща, ніж лікування спліну, який переріс в емоційне вигорання.
Кілька слів наостанок
Якщо ви періодично відчуваєте нудьгу, знайте: це нормально, ви не одні. Так буває навіть на улюбленій роботі, коли закінчується період «медового місяцю» на робочому місці й починаються звичайні будні.
Але в більшості випадків це не привід змінювати роботу чи навіть професію: не факт, що цей радикальний крок врятує вас від нової нудьги. Не йдіть, доки не розкопаєте реальну причину своєї хандри.
Тепер, коли ви знаєте, як зберегти продуктивність та мотивацію, спробуйте кинути собі новий виклик, поставити нову мету, подивитися на рутинні завдання під іншим кутом зору. Не дозволяйте своїй нудьзі дати вам згоріти на роботі.
Ну а якщо ви перебуваєте у пошуку вакансії до душі — в ІТ-компанії Eastern Peak є з чого обрати. Відправляйте нам резюме — залюбки розглянемо!
Читайте також: