Посада тімліда є однією із найбільш популярних у ІТ-індустрії, і попит на таких фахівців буде завжди, адже хороших тімлідів менше, ніж хороших розробників. Ця посада є актуальною для різних видів інженерних команд у сфері Software (програмістів, девопсів, тестувальників та інших).
Стаття стане у нагоді ІТ-спеціалістам, які відчувають лідерський потенціал, але не знають, як втілити власні амбіції. Розповідаємо про те, хто такий тімлід, чим він займається і за що відповідає, як влаштована його робота, які навички та якості повинен мати лідер ІТ-команди та як їм стати.
Хто такий тімлід?
Потреба в об’єднанні людей під керівництвом лідера завжди була невіддільною частиною виживання та розвитку людської цивілізації. І сьогодні ця позиція необхідна всюди, навіть у високоосвіченій ІТ-індустрії. Про це свідчать дані експерименту компанії Google. чого команди припинили перформити. Виявилося, що команди без «капітанів» не можуть працювати ефективно.
Тож, хто такий тімлід? Це лідер команди, її «локомотив». ІТ-команди складаються із різнопрофільних фахівців, які мають різні здібності, різні риси характеру, різні обов’язки. Без координації дій кожного співробітника з іншими членами команди важко досягти високих результатів.
Тімлід — це керівник команди. Володіючи технічними знаннями, він організовує та координує дії команди, мотивує та контролює всі етапи розробки продукту. Саме на нього лягає відповідальність за відсутність багів і саме він створює ефективні практики, що поліпшують роботу команди.
Інколи плутають посади тімліда та техліда. Техлід є технічним керівником, що володіє стеком технологій, архітектурою коду, може оцінити якість коду та запропонувати варіанти поліпшення, тоді як зусилля лідера команди спрямовані на ефективне керування командою. У деяких компаніях тімлід може керувати техлідом, але зазвичай вони працюють паралельно й на рівних.
Можна сказати, що тімлід — це дещо середнє між проджект менеджером та техлідом, але фокус обов’язків тімліда націлений на менеджмент. Найчастіше лідером ІТ-команди стає досвідчений розробник, який виконує менеджерські функції із фокусом на технічну частину.
Чим займається Team Lead в IT-індустрії
Вочевидь, обов’язки тімліда та його посадова інструкція буде відрізнятися від компанії до компанії. Однак сталим залишається те, що роль тімліда — здебільшого менеджерська, і лише другою чергою технічна. Він займається командою, відповідає за її продуктивність, мотивацію та результати роботи.
Менеджерські функції тімліда
Планування
Тімлід має здійснювати оцінку часу на виконання кожного завдання, розподіл задач за ступенем пріоритетності, складання плану. Для реалізації цієї функції він повинен мати навички системного, стратегічного мислення, бачити проєкт цілком і визначати ризики.
Організація
Лідер організовує роботу команди із урахуванням пріоритетів замовника та бізнес-завдань ІТ-компанії: розподіляє таски між учасниками команди, складає робочий графік, оцінює ефективність роботи, проводить мітинги, а також тренінги для навчання команди новим технологіям, співпрацює з іншими підрозділами компанії, забезпечує вирішення складних завдань.
Мотивація
Сильний керівник може з будь-якої команди зробити зірок розробки, а от поганий тімлід може розвалити чудовий колектив. Тож завдання лідера команди — турбота про колектив, підтримка морального духу та інтересу підлеглих до роботи й розвитку.
Контроль
Team Lead забезпечує вчасне виконання проєкту: аналізує виконані завдання, контролює відповідність результатів технічним вимогам, надає необхідні рекомендації. Для цього він проводить щоденні стендапи із командою, за потреби — перерозподіляє завдання, вносить коригування у процесі роботи над проєктом.
Координація
Тімлідер координує діяльність команди: на кожному проєкті є різні спеціалісти із різним досвідом та кваліфікацією, тож Team Lead розподіляє завдання між членами команди із урахуванням їх скіллів. Оскільки він бачить завдання комплексно, він може вчасно помітити проблему та попередити про неї проєктного менеджера.
Технічні обов’язки та завдання тімліда полягають у наступному:
- участь у написанні проєктної документації,
- обговорення вибору технології,
- розробка архітектури,
- research and development,
- code review,
- менторство джуніорів,
- проведення технічних співбесід,
- набір нових членів команди до проєкту,
- написання коду,
- керівництво ходом дизайну та тестування.
Чи потрібно тімліду писати код? Так, це необхідно, перш за все, щоб не втратити навички, інакше буде важко зробити код рев’ю та вчасно помітити помилки (та й у цілому заслужити довіру команди).
Team Lead залишається розробником, але працювати «руками» він відтепер буде менше, ніж читати та перевіряти код. Щоб не втратити навички кодінгу, тімлідові варто декілька годин на день писати код та додатково вивчати нові технології.
Типовий робочий день тімлід-спеціаліста виглядає так:
- аналітика поточних завдань, їх розподіл між членами команди,
- бриф із командою,
- мітинги із керівництвом та клієнтами,
- кодинг,
- розв’язання архітектурних питань,
- рев’ю коду.
Отже, більшу частину (близько 70%) робочого часу лідер ІТ-команди витрачає на адміністративну роботу, решту — на технічні питання. Він забезпечує координацію усіх членів команди, розподіляє завдання та делегує повноваження, допомагає розв’язувати задачі, інколи сам бере участь у розробці, контролює стан проєкту.
Кому не підходить посада тімліда?
Майбутніх тімлід-спеціалістів видно неозброєним оком: це завжди відкриті, комунікабельні люди.
Не підійде кар’єра тімліда тим, хто має наступні характеристики:
- Відсутність емпатії.
- Уникнення конфліктів замість їх розв’язання.
- Низький рівень стресостійкості.
- Невміння слухати, визнавати свої помилки.
- Небажання вивчати потреби клієнта.
- Невміння давати конструктивний зворотний зв’язок.
- Несамостійність.
- Невміння працювати у команді.
- Небажання делікатно пояснювати помилки та слабкі сторони підлеглому так, щоб це було корисно, призводило до зростання.
- Відсутність почуття відповідальності (на цю людину неможливо покластися)
- Авторитарний стиль керівництва.
Коли командою керує поганий лідер, це гальмує продуктивність щонайменше на 5-10%, що може коштувати компанії чималу суму. Тож якщо ви бажаєте не просто стати тімлідом, а стати справжнім лідером команди, доведеться багато вчитися та прокачувати лідерські скілли.
Якщо ви не впевнені, що вам підходить ця професія, для початку візьміть на поточній посаді більше відповідальності, наприклад, запропонуйте провести технічну співбесіду чи спробуйте виконати код рев’ю. Якщо виявиться, що це не ваше, ви просто отримаєте цінний досвід та нічого не втратите.
Що необхідно, щоб стати успішним тімлідом?
Team Lead — це голос команди, місток між командою та керівництвом, клієнтом. Він розподіляє завдання, стежить за навантаженням кожного працівника, а також створює комфортне середовище для роботи, відповідає за досягнення мети командою.
На посаду тімліда в українських ІТ-комапаніях залучають найбільш досвідченого програміста, зазвичай — сеніора. Втім, часто буває так, що роль лідера у команді виконує мідл девелопер за наявності лідерських якостей і відповідного досвіду.
Як прокачатися від міддла до посади тімліда? Майбутній лідер повинен:
1. Мати релевантні особисті якості
Посада тімлід-спеціаліста знаходиться на стику управління та розробки, тож кандидат або тімлід-новачок повинен не тільки мати сильну технічну експертність, бути хорошим програмістом, але й мати софт скіли тімліда, необхідні для керування командою.
Комунікаційні навички
Тімлідові не обов’язково бути оратором, але життєво необхідно вміти налагоджувати комунікацію: регулярно спілкуватися із усіма учасниками проєкту, пояснювати кожному члену команди мету проєкту та зону відповідальності, бути на одній хвилі та підтримувати високий рівень продуктивності команди.
Для цього Team Lead в ІТ-індустрії повинен прокачувати емоційний інтелект та емпатію.
Самостійність та відповідальність
Тімлідер має сам вирішувати дрібні проблеми, збирати дані, робити запити тощо. Він же повинен нести відповідальність (особисту та всієї команди) за невдачі, зриви дедлайнів тощо.
Уміння слухати
Коли лідер прислуховується до команди, це створює у неї відчуття комфорту, безпеки та підтримки. А це, своєю чергою, може стати основою для розробки проривних продуктів, як от у компанії Amazon, яка виділяє спеціальний бюджет на інновації та щорічно реєструє патенти на винаходи. І усе це завдяки тому, що керівники вміють слухати свою команду.
Пристрасть
Лідер повинен горіти своєю роботою і бути готовим пожертвувати власним часом та комфортом на її користь.
Стресостійкість
Через високу відповідальність стреси неминучі. Тож тімлід повинен знати, як впоратися із ними або обирати більш спокійну професію.
Вміння надавати зворотний зв’язок
Часто через відсутність фідбеку виникають конфлікти та непорозуміння. Згідно даних Harvard Business Review, близько 60% працівників хочуть мати фідбек про свою роботу. Негативний зворотний зв’язок завжди краще, ніж його відсутність (про це свідчать дослідження Gallup).
Навички управління конфліктами
Коли ви працюєте у команді, конфлікти неминучі, адже усі люди різні. Задача лідера — не тікати від конфліктів, а розібратися у проблемі.
Системне мислення
Керівник повинен мислити широко: визначити стратегію бізнесу, розуміти проєкт у комплексі, знаходити вузькі місця та ризики (у подальшому це допоможе приймати оперативні рішення).
2. Скласти план дій, як стати тімлідом
Як стати тімлідом в ІТ? Почніть з малого: беріть на себе більше складних завдань та відповідальності, допомагайте колегам та пропонуйте удосконалення у робочому процесі. Беріть на себе відповідальність за свої дії, дотримуйтесь дедлайнів.
Щоб отримати у майбутньому лідерські позиції, будуйте добрі стосунки з колегами та керівництвом, спробуйте менторить джуніора. Важливо також стати сильним розробником, постійно навчатися, слідкувати за трендами в ІТ-індустрії.
Радимо також скласти покроковий план дій (дорожню мапу): оцініть, у якому стані зараз знаходяться ваші управлінські навички (пункт А) та до яких показників ви хочете їх покращити, щоб отримати посаду лідера команди (пункт В). Сплануйте на рік розвиток за цією мапою, записуйте досягнення.
Дорожня карта може виглядати так:
Далі деталізуйте рух за цією мапою з дедлайнами та способами прокачування кожної навички і позначенням досягнень. Наприклад:
Якщо ви дотримуєтесь методу цілепокладання за SMART, вписуйте також результат у балах.
3. Навчатись
Як вирости у тімлід-спеціаліста? Окрім прокачування хард та софт скілів, потрібно проходити навчання на спеціалізованих курсах (наприклад, IAM.Leader), підвищувати кваліфікацію (відвідувати тренінги із people-management, conflict-management, time-management) і, звичайно ж, регулярно читати спеціальну літературу.
Ось що рекомендують досвідчені тімліди:
- Патрік Ленсіоні. 5 вад команди
- Деніел Гоулман. Емоційний інтелект
- Кріс Бейлі. Рік продуктивності
- Стівен Кові. 7 звичок високоефективних людей
- Джеф Сазерленд. Scrum. Навчись робити вдвічі більше за менший час
- Том Демарко. Deadline. Роман про керування проєктами
- Дж. Ханс Рейвоттер. Як пасти котів
Тімлідери радять також читати книги із психології та НЛП. Неочікуваний лайфхак: читайте книги про виховання дітей.
Поради для тімлідів-початківців
Щоб стати успішним тім-лідом, радимо скористатися нашими лайфхаками, які допоможуть на старті кар’єри не набити шишки.
Отже, що варто знати лідеру ІТ-команди:
1. Деякі навички не підходять для управлінської роботи
Ваші сильні скілли розробника можуть стати на заваді кар’єри тімліда. Більшість проблем, з якими стикається лідер команд, стосуються взаємодії з людьми і не пов’язані із технічними аспектами. Що зазвичай робить хороший розраб, коли знаходить баг? Інстинктивно кидається цю проблему розв’язувати. Але коли тімлід кидається виправляти помилку в коді, це означає, що він, як менеджер, не є хорошим командним гравцем.
Порада: не будьте суперменом
Не намагайтеся самотужки врятувати світ розв’язати технічну проблему. Ваше завдання на посаді тімліда — надати вашій команді можливість вирішити її (навіть якщо ви краще знаєте, як впоратись, і навіть коли так буде довше й інші розробники будуть припускатися помилок).
Коли ви делегуєте розв’язання проблеми команді й допомагаєте розібратися, це створює відчуття довіри до вас як до керівника, люди вчаться, у тому числі допомагати одне одному, що дуже зближує команду. Важливо при цьому не критикувати. Обов’язково пояснюйте хід своїх думок: коли ви навчаєте команду, ви одночасно «масштабуєтесь».
Порада: позбавтеся фокусу на проблемі
Концентрувати усі зусилля на розв’язанні проблеми — це дуже хороша навичка, але для розробника. Тімлід, який занурюється у технічну проблему на декілька годин, насправді не вміє делегувати повноваження. Тож перемикайте контекст, коли ви відчуваєте, що зав’язли по вуха у вирішенні якоїсь помилки. Наприклад, подумайте про те, як найняти ще розробників.
2. Довіряйте своїм інстинктам
У вас є досвід, знання та інтуїція. Ви розумієте процеси та відчуваєте, що відбувається: де помилка у коді, коли ітерація виходить із графіку тощо. Тож продовжуйте прислуховуватись до своїх інстинктів, але трохи іншим чином, ніж ви звикли, працюючи інженером.
Відтепер ваша інтуїція стане в пригоді, коли, наприклад, хтось не може знайти причину проблеми у продакшені, або коли під час стендапу почуєте щось, що вам здаватиметься неправильним, або коли будете допомагати із code review.
Тут важливо діяти не швидко, а помірковано: вміти слухати, ставити питання, дати собі час на обробку інформації. Інколи сама постановка питань дозволяє вашому розробнику самостійно знайти рішення, поглянувши на проблему під іншим кутом.
3. Концентруйтеся на питанні «чому»
Team Lead, на відміну від розрабів, тримає фокус на «чому», а не на «хто» та «як», і для цього є кілька причин:
Рівняння на користувача
Розробники далеко не завжди можуть побачити проблеми користувачів. Тож якщо тімлід буде постійно говорити про досвід користувачів, надавати додаткову інформацію (наприклад, коли розробник не може описати, що робитиме користувач до, під час та після використання певної функції), то на виході частіше буде високоякісний продукт. Заохочуйте розробників до саппорту, наприклад, відповідати на два дзвінки користувачів на місяць.
Рівняння на бізнес
Лідер доносить команді рішення керівництва та налаштовує її працювати задля досягнення бізнес-цілей. Потрібно чітко окреслити загальну картину та її вплив на роботу команди, щоб кожен розробник теж мислив стратегічно та відповідно приймав кращі рішення при написанні коду.
Цілями можуть бути, наприклад, залучення більшого числа користувачів або підвищення їх задоволеності, збільшення прибутку або економія.
Місія
Багатьом людям хочеться почувати себе частиною чогось більшого. Коли ви ділитесь із командою відповіддю на питання «чому», вони відчувають значущість своєї роботи, розуміють, що займаються важливою справою, а не тільки вирішенням завдань поточного спринту. Це дуже об’єднує команду, робить її сильнішою, а кожного із її членів — більш щасливими.
Кар’єра
Можливо, хтось із розробників згодом виявить бажання стати лідером ІТ-команди. Ваше завдання — навчити його мислити стратегічно, бачити великий план та пояснювати усі «чому» своїй майбутній команді.
4. Культура — ваша зона відповідальності
Культура допомагає розділяти цінності. Вона завжди йде зверху донизу: якщо керівник не є носієм культури, підлеглі дуже швидко це відчують. Що допомагає побудувати культуру?
- емпатія до членів команди,
- слова, які не йдуть у розріз зі справами,
- концентрація на потребах команди.
5. Визначте пріоритети та естімейти
Визначення пріоритетів та оцінка часу займає в роботі лідера щонайменше 50% часу. Коли вас запитують про естімейти, намагайтесь бути чесними і не відповідати завжди те, що від вас хочуть почути. Якщо бізнес хоче, щоб ви зробили щось швидше, — продовжуйте стояти на своєму (інакше вам доведеться довго виправдовуватись, якщо команда не впорається).
6. Інвестуйте у свою екосистему
Коли ви стаєте лідером ІТ-команди, ваше коло спілкування збільшується у 3-5 разів: вам необхідно взаємодіяти із менеджментом, з усіма людьми, що відповідальні за продукт, відділом продажу, HR та іншими.
Без допомоги цих людей вам навряд чи вдасться досягнути успіху, тож інвестуйте у відносини із ними. Дізнавайтеся про їх потреби та намагайтесь допомогти. Наприклад, запитайте у відділу продажу, що може допомогти їм у проведенні демо.
7. Не витрачайте усі сили на вирішення позапланових завдань
Позапланова робота буде звалюватися на вас щодня, але помилкою є кидати усі зусилля на розв’язання позапланових завдань, адже це сильно відволікає від основної роботи.
Кілька слів наостанок
Щоб стати у перспективі хорошим тімлідом, прокачуйте технічні навички, ставайте професіоналом у розробці, займайтесь навчанням та саморозвитком, паралельно будуйте стосунки із своїми колегами та керівництвом, ставайте авторитетом для колег, людиною, на яку можна покластися, навчайтесь ефективному плануванню часом, дотримуйтесь дедлайнів.
Якщо ви бачите себе у наведених списках, рано чи пізно ви отримаєте пропозицію стати лідером команди. Наразі ми у Eastern Peak маємо відкриті вакансії для різних ІТ-фахівців, у тому числі, на посаду Team Lead. Запрошуємо приєднатися до нашої команди, відправляйте своє резюме!
Читайте також: