Демо в ІТ — це демонстрація під час проведення Sprint Review функціоналу розроблюваного ІТ-продукту (або його частини), його відповідності технічним вимогам, інноваційності та вирішення конкретних проблем користувачів, що зможе зробити їхнє життя простішим, ефективнішим та цікавішим.
Така наочна презентація результатів роботи за спринт потрібна, щоб синхронізувати вимоги клієнта та роботу команди. Зрештою це допомагає зробити кінцевий продукт ще кращим. Так, наприклад, під час демонстрації клієнт може усвідомити, що отриманий продукт не зовсім такий, яким він його уявляв.
Або презентація готового функціоналу може навести на думку, як ще покращити кінцевий продукт. Важливо, щоб учасники були добре підготовлені до демо, тоді від нього можна отримати максимум користі.
Які цілі демо, хто його проводить, як підготуватися до демо і зробити презентацію результатів спринту такою, що перевершить очікування стейкхолдерів і не потребуватиме додаткових часових та людських витрат ресурсів, — про це читайте у нашій новій статті.
Що таке демо проекту
Демо — це частина Sprint Review, а саме презентація клієнту результатів роботи команди протягом спринту (проміжку часу, під час якого ІТ-команда виконує певну частину роботи над проєктом). Зазвичай проводиться у вигляді живої демонстрації або відео.
Мета демо включає:
- Представлення результату замовнику та стейкхолдерам. Демо дає можливість показати ІТ-продукт (або його частину) в дії, продемонструвати його основні функції, інтерфейс, переваги рішень, відповідність технічним вимогам та бізнес-задачам.
- Відповіді на запитання: демо проекту дозволяє в реальному часі відповідати на запитання та зняти сумніви.
- Збір зворотного зв’язку від усіх зацікавлених сторін, що дозволяє вдосконалити продукт перед його виходом на ринок.
- Планування наступної ітерації та подальших дій, за необхідності — їх коригування.
Презентацію демо зазвичай проводять спеціалісти, які мають глибокі знання та розуміння ІТ-продукту або рішення.
Це можуть бути:
- Business Analyst — фахівці, які зосереджені на ринкових аспектах та потребах клієнтів, розуміють цінність продукту для потенційних користувачів та інвесторів.
- Product Owner (якщо немає ВА) — вони мають комплексне бачення продукту, його переваги та особливості, відповідно, на демо вони можуть співставляти результати із очікуваннями.
- До проведення демо може долучатися команда розробників. Вони безпосередньо працюють над проєктом і можуть детально розказати про технічні аспекти, функціональність розроблюваного ІТ-продукту, а також відповісти на складні технічні запитання.
- Інколи до демо з клієнтом долучаються Project Manager чи Scrum Master, а також інші ІТ-спеціалісти.
- Для участі в демо також можуть бути залучені користувачі: хто, як не вони можуть дати реальний відгук про зручність та корисність розроблюваного продукту.
Ключові компоненти успішного демо:
- Ясність та конкретика: демо повинно бути зрозумілим і враховувати потреби учасників.
- Фокус на користувача: продемонструйте клієнту, як саме користувачі зможуть вирішувати свої задачі за допомогою продукту, яким чином розроблене рішення зробить їх життя кращим або простішим.
- Демонстрація ключових функцій: виберіть для показу найбільш вражаючі аспекти.
- Технічна глибина: представте технічні деталі, але уникайте занадто складних термінів, особливо якщо замовники не дуже технічно обізнані.
Поради з планування та підготовки до демо
Відпрацювання кожного кроку презентації, а саме вибір контенту, продумування відповідей на можливі запитання створює основу для успішного демо.
Включіть до планування демо такі пункти:
- Спочатку подумайте, що ви будете розповідати, а потім — як ви це зробите.
- Пропишіть план доповіді.
- Занотуйте собі на чернетці основні тези, які хочете включити у презентацію клієнту.
- Порадьтесь із кимось з команди, хто краще розбирається у певній темі.
- Перегляньте чернетку: чи немає в ній тез, що дублюються, і їх можна викинути без втрати загального сенсу.
- Розгорніть тези у послідовний виступ.
- Використовуйте стікери, щоб відмітити тези, на які потрібно зробити акцент (наприклад, продемонструвати певну фічу).
- Повторіть свій виступ вголос кілька разів. Так ви зможете зменшити хвилювання під час безпосередньої презентації демо.
- Повторюючи спіч, ви зможете зрозуміти, чи все врахували або навпаки — чи не перевантажили презентацію зайвою інформацією.
Якщо для презентації потрібно долучити колегу/нового учасника ІТ-команди:
- Розкажіть про формат мітингу.
- Підготуйте детальний опис фіч та бізнес-задач.
- Поділіться лайфхаками зі своєї практики.
- Надайте корисні матеріали, щоб він міг підготуватися. Наприклад, відео з минулих демо з клієнтом.
- Порадьте колезі потренуватися робити презентацію перед камерою або дзеркалом.
- Проведіть репетицію разом.
- Підтримайте словами, скажіть, що ви вірите у колегу.
Організаційні моменти підготовки до демо
- Організуйте робочий простір так, щоб нічого не відволікало.
- Вимкніть сповіщення у телефоні та ноутбуці.
- Закрийте зайві вкладки.
- Відкрийте завчасно потрібні вкладки, файли, відео, презентацію, програми. Зберіть їх у порядку, в якому будете презентувати.
- Завчасно введіть паролі та логіни там, де потрібно, щоб під час презентації не витрачати на зайву метушню час.
- Перевірте налаштування техніки (звук, робота вебкамери, інтернет з’єднання тощо), щоб потім не довелося перепрошувати за технічні проблеми.
- Будьте готові до можливих технічних неполадок. Залишатися спокійними та впевненими вам допоможе продуманий план Б.
Поради як провести успішне демо
- Озвучте учасникам адженду та таймінг. Кожен має розуміти мету та цінність зустрічі.
- Якщо мітинг проходить онлайн, зручно влаштуйтеся перед екраном. Під час офлайн презентацій займіть комфортну позицію.
- Намагайтеся дивитися у камеру і не відсувайтеся від екрану далеко.
- Слідкуйте за мімікою, жестами.
- Уникайте слів-паразитів («ну», «типу», «коротше кажучи» тощо).
- Розмовляйте помірним тоном.
- Контролюйте дихання. Робіть паузи, щоб перевести подих, інакше вам може не вистачити повітря завершити думку.
- Розставляйте акценти інтонацією.
- Не перенасичуйте промову ІТ сленгом, особливо якщо замовники чи стейкхолдери не мають технічного бекграунду. Так, замініть «Ми пофіксили баги, перетягнули баттон. Тепер юзерам не треба скролити аж до футера» на «Ми усунули всі помилки, тепер користувачі помітять кнопку відразу».
- Якщо ж усі учасники демо добре розуміють ІТ термінологію, використання сленгу буде навіть в плюс.
- Звертайте увагу на реакцію клієнта під час демонстрації. Слухайте його коментарі.
- Задавайте питання, запрошуйте до взаємодії. Це допоможе утримати увагу.
- Ви маєте бути експертом у кожній деталі та фічі розроблюваного продукту.
- Будьте готові відповідати на питання та вирішувати будь-які проблеми, які виникнуть під час демо. Покажіть свою експертизу та готовність допомогти.
- Спробуйте встановити емоційний зв’язок, коли показуєте, як розробка покращує життя користувачів або бізнес. Стейкхолдери повинні побачити реальну цінність результату розробки.
- Зберігайте ентузіазм та позитив. Демонструйте свою віру в продукт клієнта.
Важливо підтримувати високу мотивацію команди: мотивовані ІТ-спеціалісти «заражають» своєю мотивацією і клієнта. Адже він бачить не тільки зміни беклогу, але й залучених людей, що зацікавлені в розвитку проєкту. До такої команди йому захочеться повертатися знову та ще й рекомендувати іншим.
Як показувати на демо функціональність розробки
Успішне демо — це не тільки показ фічі, але й обгрунтування бізнес-ідеї. Тобто для чого ми це робили і як ми це зробили. В ідеалі команди приходять на демо з UI: дизайн користувацького інтерфейсу вже є презентацією ІТ-продукту.
Як презентувати фічу, якщо немає UI?
- Використовуйте візуалізації, схеми для наочного представлення розробленого продукту, його ключових функцій.
- Зробіть відеопрезентацію, що демонструє ключові функції продукту в дії, особливо якщо живе демо неможливе.
- Скористайтеся Postman — потужним інструментом тестування API. З його допомогою можна створювати, виконувати та документувати запити, моніторити сервіси — і все це в одному місці. Наприклад, запускаючи запити в реальному часі, ви можете показати, як ваша система реагує на різні дані та сценарії, що зрештою допоможе клієнту зрозуміти логіку роботи ІТ-продукту та його надійність.
- «Dirty frontend» — «швидке прототипування» інтерфейсу — є ефективним способом демонстрації функціональності розроблюваного ІТ-продукту, особливо на ранніх етапах розробки. Цей підхід дозволяє швидко та з мінімальними зусиллями створити робочий прототип інтерфейсу для візуалізації основних ідей і функцій продукту.
- Використання SQL query results — результатів завантаження даних за SQL-запитами. Так, можна продемонструвати, як система виконує складні запити для витягування, оновлення, видалення або агрегування даних.
- Усне пояснення (наприклад, змін в бекенді, які не показати в UI). Але, все ж таки, успішне демо повинно мати наочну презентацію результатів. Якщо на вас посиплеться шквал запитань, без візуального супроводу впоратися із ним буде непросто.
Поради як ефективно працювати з будь-якою критикою
Круто, коли команда проєкту отримує захопливий фідбек про результати роботи. Це надихає. Але не завжди зворотний зв’язок буває виключно позитивним, і це нормально. Замовник може попросити щось змінити або взагалі переробити все. Навіть колеги можуть вас розкритикувати.
Тут важливо не засмучуватися і не опускати руки. Критика, якщо вона аргументована, конструктивна, спрямована на те, щоб покращити роботу і тим самим наблизитися до цілей демо.
Як реагувати на конструктивну критику
- Памятайте: критикують роботу, а не вас. Тож не сприймайте негатив як щось особисте.
- Не виправдовуйтесь і не намагайтеся захищатися. Натомість просто робіть висновки. Присутні прагнуть зробити проєкт кращим, а не зацькувати вас.
- Визнайте, що співрозмовник має рацію, і прямо скажіть про це.
- Подякуйте за зауваження. Достатньо буде сказати: «Я вам вдячний за коментар/зауваження».
- Якщо щось незрозуміло, обов’язково уточнюйте: над чим саме потрібно буде попрацювати ІТ-команді, щоб покращити результат.
- Замість коротких фраз типу: «Ок, переробимо» краще надати більш релевантний коментар: «Дякую, ми неодмінно звернемо на це увагу і допрацюємо до наступного спринту».
Що робити, якщо ви отримали необґрунтовану критику
Ніхто не застрахований від необгрунтованої критики. Та все ж навіть із нею можна ефективно працювати.
- Усвідомте, що вам дали деструктивні зауваження. Якщо вам кажуть: «Можна було й краще», «Мені не подобається, переробляйте», — це означає, що критикують саме вас, а не виконану вами роботу.
- Контролюйте емоції. Зробіть паузу, глибоко подихайте і обдумайте відповідь на зауваження.
- Запитайте, що саме було не до вподоби опоненту у вашій роботі. Запитуйте до тих пір, доки отримаєте реально обґрунтовану відповідь.
Як аргументовано критикувати самому?
- Весь фокус має бути на завданнях та їх виконанні. Абстрагуйтеся від людини, оцінюйте тільки її роботу.
- Будьте об’єктивними. Кожен може помилятися, і ви не виключення. Тому скажіть що це виключно ваша точка зору, а не істина в останній інстанції. Підкріпіть свою думку прикладами із власного досвіду.
- Наводьте аргументи до рішень: «Ось цю частину слід переробити, тому що…».
- Якщо співрозмовник вас не до кінця чи неправильно зрозумів, проговоріть ще раз презентацію чи певні блоки, до яких є питання. Якщо потрібно, залучайте інших членів ІТ-команди до пояснень.
Читайте також: Зворотній Зв’язок: Помилки і Поради Як Просити і Давати Фідбек
Особистий фідбек
Давайте самому собі зворотний зв’язок після кожного рев’ю спринту.
Оцініть свою роботу та проміжний результат. Що би ви ще змінили в презентації? Це дозволить краще підготуватися до наступного демо.
Отримувати критику, факапити — це нормально. Просто дозволяйте собі помилятися. А далі — практикуйтеся, експериментуйте, відточуйте ораторське мистецтво та мовні скілли, якщо презентація проходить англійською, слухайте поради колег і завжди тримайте в голові мету демо.
Кілька слів наостанок
У сфері ІТ, де кожна деталь має значення, успіх проєкту починається із якісно підготовленого демо. Добре підготовлена демонстрація підкреслює професіоналізм, увагу до деталей та готовність відповісти на складні запитання.
В ІТ-компаніях не існує ідеального сценарію демо. Але щоразу, проводячи презентації, ви можете докладати зусилля, щоб ваші наступні виступи ставали ще кращими, ще більш переконливими. Встановлюйте зв’язок, переконуйте в необхідності та цінності рішення. Використовуйте для цього кожну хвилину презентації.
P.S. Якщо ви зараз у пошуках роботи, ІТ-компанія Eastern Peak має для вас декілька пропозицій. Приєднуйтеся до нашої команди: разом ми зможемо зробити світ діджитал ще більш цікавим та захопливим. Відправляйте резюме — залюбки розглянемо!
Читайте також: