Масовані обстріли критичної інфраструктури України викликали серйозні пошкодження електромереж. Через це будинки та бізнеси почали залишатися без світла та Інтернету у робочі години.
Як підготуватися до відключення електроенергії? Як організувати віддалену роботу з дому? Який набір виживання має бути у кожного? Де працювати, коли не має можливості це зробити із дому чи офісу? Про це читайте у статті.
Як організувати робоче місце вдома, якщо немає світла
Мабуть, ви вже стикалися з такою ситуацією: робота вдома кипить, аж раптом — екстрені або віялові відключення. Відсутність електроенергії буквально ставить життя на паузу. Але якщо заздалегідь підготуватися, перебої з електропостачанням та Інтернет-підключенням не стануть катастрофою.
1. Ноутбуки, планшети, мобільні телефони
Головне правило підготовки до блекауту: завжди тримати зарядженими усі гаджети, а також портативні зарядні пристрої до них. Просто візьміть за звичку постійно контролювати рівень заряду. Навіть якщо у вас ще не вимикали електрику, це може статися будь-якої миті, тож будьте напоготові.
2. Джерела живлення
Павербанки
Зазвичай смартфони можуть протриматися без підзарядки доволі довго. Але якщо телефон буде використовуватися у якості точки доступу Wi-Fi, він сяде доволі швидко, за 2-3 години. І тут допоможе пауербанк. Бажано мати декілька (3-4) ємністю 20 000 mAh.
Ноутбук, на відміну від ПК, може працювати кілька годин поспіль без живлення. Але цього часу може не вистачити на повноцінну роботу під час зникнення електроенергії, та й може статися така ситуація, що ви не встигли його зарядити до перебоїв з енергопостачанням.
У цьому випадку повербанк стане чудовим рішенням. Це має бути пристрій саме для ноутбуку, адже той, яким заряджають смартфони, забезпечує напругу лише до 3,7 В, тоді як ноутбуку потрібно щонайменше 19 В. Краще за все придбати потужний повербанк місткістю від 20000 до 50000 mAh, обов’язково з’ясувавши сумісність із різними марками ноутбуків.
Зарядка від автомобільного прикурювача
Пристрій перетворює 12 Вольт, що забезпечує прикурювач, у необхідний для заряджання ноутбуків, планшетів та смартфонів струм.
Портативні зарядні станції
Зарядна станція — це чудовий варіант для віддаленої роботи. Вони являють собою свого роду потужний павербанк, який дозволяє швидко й одночасно заряджати 2-3 гаджети, у т.ч., ноутбуки, смартфони, світлодіодні лампи, ліхтарики та інше. Станції мають різні типи роз’ємів (Type C, USB). Вони є безшумним та екологічно чистим джерелом енергії, швидко заряджаються від розетки, автомобільного прикурювача або сонячних панелей.
Зарядний пристрій на сонячних батареях
Легкий та компактний зарядний пристрій, який дозволяє зарядити кілька видів компактної техніки. Займає небагато місця, зручний для транспортування, стійкий до впливу погоди.
Безперебійні джерела живлення
Вимкнення електроенергії може призвести до втрати даних або взагалі непоправних наслідків. Аби цього не сталося, використовуються джерела безперебійного живлення (т.зв. UPS). Вони забезпечують техніку від перепадів напруги, надають можливість працювати певний час після вимкнення світла за допомогою вбудованих у пристрій акумуляторів.
Інвертор для акумуляторів
Інвертори являють собою електронні пристрої, що перетворюють постійну низьку напругу, джерелами якої є акумуляторні (12 В) або сонячні (24 В) батареї, у змінну напругу (220 В). Батареї заряджаються від автомобільного/стаціонарного генератора, мережі 220 В або сонячних панелей.
GAN-зарядки
Легкі та потужні зарядки, які при перебоях в енергопостачанні дозволяють швидко зарядити кілька девайсів від однієї розетки. Їх технологія заснована на нітриді галію, який, на відміну від звичайних кремнієвих зарядок, збільшує провідність електрики, витримує більш високу напругу, працює навіть при екстремальних температурах, не перегрівається при одночасному заряджені великої кількості гаджетів.
3. Інтернет
Для повноцінної роботи з дому необхідно забезпечити безперебійне Інтернет-з’єднання. Зазвичай для цього ми використовуємо роутер. Але при зникненні електроенергії він стає марним предметом інтер’єру. У цьому випадку допоможе опція роздачі Інтернету від мобільного телефону. Під час воєнного стану ця функція надається безкоштовно усіма мобільними операторами. Одночасно можна підключити кілька пристроїв через приймач Wi-Fi. Хоч такий Інтернет не буде супершвидкісним, його буде достатньо для роботи в умовах перебоїв зі світлом.
Ще один спосіб забезпечення зв’язку — встановлення комплектів для мобільного Інтернету, які дозволяють отримувати та роздавати Інтернет. Вони складаються із модему, який працює від павербанку або акумулятора (до 10 годин), кабелів, антени, яка підключається до базових станцій телеком-операторів, що працюють на батареях або генераторах.
Ще один спосіб резервного живлення для Інтернету — роутер та медіаконвертор, зарезервовані мінібезперебійниками (Mini UPS V1203W). Вони можуть стабільно забезпечувати живлення обладнання до 4-х годин.
Також при виникненні перебоїв із зв’язком можна скористатися послугою національного роумінгу від Vodafone, Киевстар та Lifecell, які на період військових дій об’єдналися у єдину мережу. Коли мережа вашого мобільного оператора недоступна, можна переключитися на мережі інших провайдерів і продовжувати користуватися зв’язком (у т.ч., мобільним Інтернетом) за своїми базовими тарифами. Це можливо завдяки тому, що у певному місці може бути встановлено більше вишок одного оператора, або вони підключені до генераторів (на відміну від інших, які живляться від акумуляторів), або там встановлені потужніші генератори. І хоч швидкість може бути знижена, цього має бути достатньо для забезпечення більш-менш стабільної роботи протягом певного часу.
Однак слід зазначити, що при тривалих масових відключеннях генератори сідають, тож мобільний Інтернет зникає. Вирішити цю проблему здатна супутникова система Starlink. Вона не залежить від інфраструктури українських провайдерів та забезпечує безперебійний доступ до високошвидкісного Інтернету. Щоправда така послуга більше підходить для власників будинків у приватному секторі: за відгуками користувачів, у багатоквартирних висотних будинках швидкість Інтернету дуже знижена або він взагалі відсутній, оскільки Starlink «боїться» перешкод.
4. Освітлення
Що робити, якщо немає світла? Адже окрім забезпечення стабільної роботи гаджетів потрібно подбати ще про базові проблеми із освітленням.
Тут допоможуть наступні пристрої:
- кишенькові ліхтарики, що працюють від звичайних батарейок або акумуляторів та допоможуть орієнтуватися у приміщенні, коли виникають проблеми з подачею електроенергії,
- світлодіодний настільний USB-світильник. Він споживає 5-7 Вт, має вбудований акумулятор і може працювати від павербанку,
- портативні акумуляторні світильники з вбудованими акумуляторами дають дуже потужне світло протягом кількох годин. Заряджати їх можна від генератора або звичайної розетки,
- свічки — маст хев, коли відбувається аварія на підстанції. Підійдуть звичайні парафінові свічки (не забувайте запастися сірниками та запальничками і тримати їх десь на видному місці), а також світильники (масляні, гасові).
5. Короткострокова релокація
Як зазначають енергетики, блекаут в Україні можливий, але маловірогідний. Але якщо відключення електроенергії триватимуть кілька днів, і працювати з дому стане неможливо, якщо ви живете у багатоповерхівці, краще за все буде виїхати у регіони, де менше перебоїв електроенергії, або до приватних будинків. Тим самим ви також допомагатимете нашій енергетичній галузі, зменшуючи навантаження на енергосистему свого міста.
Поради щодо загальних питань життя без світла
Життя без світла існує. Сьогодні є багато пристроїв, які допоможуть зробити вимкнення електроенергії менш дискомфортними.
Отже, радимо запастись наступним:
- туристична газова плита. Вона має плавне регулювання полум’я пальника, підключається до балону з газом. З її допомогою можна приготувати їжу в будь-яких умовах. Запасіться також спиртом у таблетках. Хоч у нього слабке полум’я, але підігріти воду він зможе.
- ліхтарики заощадять батареї смартфонів, якщо необхідно підсвітити. Тримайте декілька штук.
- термос: деякі моделі тримають тепло до 12 годин. Він дозволить запастися гарячими напоями.
- їжа: якщо немає електрики, від псування продукти врятує морозильна камера, яка здатна підтримувати близько 10 годин без світла температуру -9°C. У пригоді також стане автохолодильник або термосумка зі спеціальними акумуляторами холоду. Ці пристрої здатні тримати холод від 7 до 12 годин. Радимо також зробити запаси продуктів, які можна зберігати тривалий час (крупи, печиво, консерви, супи та інші продукти швидкого приготування).
- ліки: створіть необхідний запас із ліків, адже у критичний момент аптеки можуть не працювати.
- вода: при відключенні електроенергії багатоповерхівки можуть на тривалий час залишитись без водопостачання. Вода в бюветах також може бути недоступною, адже вона, як і в будинках, качається помпою. Подбайте про запаси питної та технічної води: наберіть якомога більше пляшок з водою. Можна придбати харчову бочку на 50 літрів.
- запас готівки: при знеструмленні міста термінали та банкомати не працюватимуть.
- пальне: намагайтеся, щоб бак автівки був завжди повним, і додатково тримайте бензин у каністрах.
- утеплення на випадок морозів та проблем з опаленням: термобілизна, грілки для ніг та рук, спальні мішки, електропростирадла, килимки з підігрівом.
- портативні радіостанції для усіх членів родини: при руйнуванні критичної інфраструктури зникає мобільний зв’язок.
Кілька слів наостанок
Незважаючи на серйозні руйнування об’єктів критичної інфраструктури, які призвели до екстрених та віяльних відключень електроенергії, прогнози доволі оптимістичні. Наші енергетики вже неодноразово демонстрували, що можуть оперативно розв’язати проблеми із знеструмленням. Зважаючи на те, що Україна об’єднана у велику електромережу, при виході з ладу однієї електростанції мережу швидко переключають на живлення від інших. Отже, найгірші сценарії малоймовірні.
Сподіваємося, наші поради допоможуть вам легше пройти цей енергетични челлендж. Тож тепер ви у повному озброєнні і готові до дистанційної роботи. Ну, а якщо ви мрієте саме про віддалену роботу в сфері ІТ, у компанії Eastern Peak є кілька відкритих вакансій. Ми намагаємося створювати комфортні умови праці для наших співробітників, тож працювати ви можете з будь-якої точки.
Якщо ви бажаєте долучитись до нашої родини ентузіастів та разом змінювати світ діджитал, відправляйте резюме, ми залюбки розглянемо вашу кандидатуру.
Читайте також: