Прагнення до безпечного та стабільного середовища, де немає чи майже немає обстрілів та повітряних тривог, економічна нестабільність, постійний стрес — часто здається, що мало не єдиним виходом стає релокація в інше місто України або навіть за кордон.
Але перш ніж стрибати у вир із головою, потрібно поставити собі просте, але дуже важливе запитання: «Навіщо»? Так ви зможете зрозуміти, чи дійсно вам потрібен переїзд.
Підготували для вас поради для переїзду: «плюси» та «мінуси» релокації, як оцінити ризики рішення про релокацію, як правильно підготуватися до переїзду і зробити своє майбутнє на новому місці максимально комфортним та без стресу.
Що таке релокація?
Релокейт (relocate, relocation) у перекладі означає «переміщення». Релокацією може бути як переїзд людини в іншу країну, так і переміщення в інше місто/регіон всередині країни для роботи та життя. Також релокейт можуть здійснювати бізнеси: перевезення працівників, потужностей, активів компанії.
Релокація — це не просто фізичне переміщення. Це зміни, які спіткають людину у всьому:
- зміна оточення,
- звичок,
- видів діяльності,
- способу життя,
- культурних особливостей, традицій
«Плюси» та «мінуси» переїзду
- Серед позитивного:
- можливість відкрити для себе нові місця,
- знайомство з новими, цікавими людьми,
- можливість заробляти більше і просто розвиватися та самореалізуватися.
- Ризики переїзду:
- невідомість та невизначеність,
- все може скластися не так, як хотілося,
- навіть усі запасні варіанти можуть не спрацювати, і тоді доведеться повертатися назад.
Та, попри все, релокація — це завжди потужний досвід profits & losses , прийняття та неприйняття змін, створення чогось нового та збереження того, що є.
Якщо наступного разу вам доведеться починати щось «з нуля», ви вже матимете безцінні уроки та не припускатиметесь помилок.
Особисті якості для вдалого релокейту
Перед тим як прийняти рішення про релокейт, подумайте, чи є у вас необхідні для такого непростого рішення якості, адже релокація підійде далеко не всім.
Вам не обійтись без:
- допитливості, яка має переважати над страхом,
- гнучкості — для пошуку місця проживання, роботи, школи для дітей, спілкуванні з новими людьми і прийняття їх поглядів та культурних особливостей,
- дисциплінованості: переїзд вносить хаос у звичний порядок речей, подолати який допомагає самодисципліна,
- терпіння — не здатися на півшляху, не злитися на себе, якщо все пішло не так, знайти в собі сили рухатися далі.
Якщо ви маєте хоча б три із перерахованих якостей, прийшов час підготовки до релокації.
Поради ІТ-фахівцю як підготуватися до релокації
Порада 1. Визначте мету та ціль
Навряд чи знайдеться людина, у якої переїзд та інтеграція не викликатиме сильний стрес. І навіть якщо ви їдете на все готове (у вас є пропозиція роботи, роботодавець надає привабливий релокаційний пакет — оформлення документів, оренда житла, страховка тощо), це все одно непростий крок.
Тому спочатку визначте мету переїзду. Поставте собі питання: «Заради чого я їду»? Заради кращих умов? Отримання нового досвіду? Зміни картинки? Якщо мати конкретну ціль, то долати труднощі стає набагато легше. Для цього потрібно скласти план та кроки його реалізації з урахуванням усіх можливих деталей.
Порада 2. Зважте «за» та «проти»
Робіть усвідомлений вибір. Для цього на холодну голову запишіть усі плюси та мінуси, які ви бачите у переїзді. Проговоріть наміри та аргументи з близькими, розгляньте сценарії і неодмінно «переночуйте» з цією думкою.
Можна навіть підключити психолога. Правильний шлях він, звісно ж, за вас не обере, але допоможе виявити справжні мотиви і вашу реальну готовність до релокації. У будь-якому випадку, вам потрібен час: поспішні висновки рідко коли бувають правильними.
Порада 3. Вивчіть місто для релокації
Переїжджаєте ви в межах країни чи релокуєтесь за кордон, про нове місце потрібно мати максимальну інформацію заздалегідь. Коли ви знаєте про нове місце все або майже все, адаптація пройде значно легше.
Найлегший шлях — переїзд у місця, близькі за правилами, менталітетом, мовою, інфраструктурою, культурою тощо. Але так виходить не завжди. Тому заздалегідь дізнайтеся якомога більше про потенційне місце для переїзду. В Інтернеті зараз достатньо гайдів по особливостям життя в різних місцях. Краще бути озброєним до зубів, аніж їхати у невідомість.
Порада 4. З’ясуйте, до чого вам варто бути готовими
А готовими вам потрібно бути до всього, бо одна справа, коли місце чи країна подобається під час подорожей, і зовсім інша — коли ви там живете.
Ось про що потрібно подумати:
- нове місце може бути не таким класним, як вам здавалося,
- якщо ви переїжджаєте в іншу країну, ваших мовних скіллів може виявитися недостатньо: ви матиме справу з носіями, у яких геть інша вимова, жарти, сленг, ніж ви звикли чути,
- можливо, доведеться вчити іншу мову,
- поруч не буде близьких, друзів, колег, улюблених кав’ярень, улюблених місць,
- тим, хто їде один, може бути непросто заводити нові знайомства,
- місцеве населення може ставитися не дуже привітно до приїжджих,
- магазини можуть не працювати по вихідним,
- вам може не підійти місцева їжа, вода, клімат (наприклад, висока вологість чи низька температура),
- якщо ви переїжджаєте разом із дітьми, потрібно буде подбати про школу, дитсадочок. Якщо раніше вони були зручно розташовані біля дому, зараз вам, можливо, доведеться їхати на інший край міста,
- для дітей переїзд може бути неабияким стресом; до того ж, не варто виключати складнощі в комунікації з однолітками,
- варто заздалегідь дізнатися про особливості оренди житла, оплати комунальних послуг, податків тощо,
- потрібно буде подбати про медичне обслуговування. Враховуйте, що, за кордоном доведеться чекати кілька місяців, щоб потрапити до лікарів певних спеціалізацій,
- якщо заздалегідь не мати домовленостей про роботу, не факт, що ви знайдете її у перший же місяць, навіть якщо ви крутий розробник чи інший ІТ-спеціаліст.
Якщо можливо, проведіть тест-драйв: поживіть якійсь нетривалий час у цьому місці, щоб зрозуміти, чи дійсно це ваше.
Чи готові ви вийти із зони комфорту у зону дискомфорту? Якщо ви зважили усі «за» та «проти», і ваша відповідь однозначна — «так», тоді вперед, stick to it.
Порада 5. Подбайте про роботу
Якщо ви працювали віддалено в ІТ-індустрії і можете продовжувати працювати як і раніше, вам буде трошки легше: одне, але досить суттєве питання з роботою вирішено. Тільки врахуйте, чи зможе ваш заробіток забезпечити проживання в іншому місці. Цілком можливо, що ваших доходів може бути недостатньо для комфортного життя. Тому розрахуйте заздалегідь ваш майбутній бюджет і співставте з доходами.
Якщо ви раніше працювали в офісі, про роботу на новому місці краще подбати заздалегідь, щоб потім не довелося місяцями шукати нового роботодавця. Наявність оферу навіть важливіша за наявність конкретного будинку чи квартири, дитсадочку чи школи. Тож починайте шукати роботу просто зараз, до того, як ви переїхали, аби не зіштовхнутися із перешкодами вже на новому місці.
Не забувайте також про те, що вам потрібно буде постійно вдосконалювати свої знання на навички. Куди б ви не вирушили, ви маєте працювати над собою. ІТ-сфера розвивається дуже швидко, тому ви повинні стати «вічним студентом», щоб бути затребуваним фахівцем.
Зважайте також на те, що, наприклад, за кордоном робота програміста може відрізнятися від аналогічної в Україні, зокрема — вимоги до посади. Якщо вдома ви були сеньйором, то в іншій країні ваші навички вважатимуться рівнем мідла. Подбайте про своє УТП, щоб вирізнятися серед конкурентів.
Порада 6. Завжди майте план В
А в ідеалі мати ще й план С, D тощо. Адже якщо один варіант не спрацьовує, що робити далі? Наприклад, назад вороття на минулу роботу може і не бути, а пошук нової може затягнутися, значить, потрібно буде подбати про фінансову подушку.
Що раніше ви визначитеся із альтернативними варіантами, то менш болісним буде, якщо план А не спрацював. Ви вже будете підготовлені.
Порада 7. Поговоріть із психологом/лайф-коучем/знайомим
Поговоріть зі знайомими чи колегами, які вже мали досвід релокейту. На DOU також можна знайти статті та обговорення на форумах релокації айтівців.
Також можна звернутися до психолога: з ним ви зможете поговорити про свої хвилювання, страхи та невпевненість щодо переїзду, з’ясувати упередження, які заважають прийняттю рішення.
Якщо є можливість, поспілкуйтеся із лайф-коучем: він підкаже, як розробити план дій, допоможе визначити потенційні перешкоди.
Порада 8. Почніть збори
У залежності від того, куди ви збираєтесь переїжджати (інший регіон України чи інша країна), підготовка буде дещо іншою. Якщо ви їдете в один кінець, вам потрібно буде подбати про закриття рахунків, оформлення довіреностей, продаж рухомого та нерухомого майна.
Для переїзду за кордон також знадобиться переклад та нотаріальне завірення документів. Ну і речей потрібно буде взяти більше.
Щойно ви почнете збори, далі залишиться йти тільки вперед, до нового життя.
Кілька слів наостанок
Переїзд вимагає раціонального погляду на речі, фінансової подушки безпеки, а також дисципліни, гнучкості та прийняття непростих змін.
Релокейт — це завжди лотерея. Навіть якщо ви спланували все до найменших дрібниць, щось може піти геть не так. Може не знайтися роботи в ІТ-компанії, або вона не відповідає очікуванням. Може бути складно прийняти нову культуру, спосіб життя, місцеву бюрократію або навіть корупцію :).
ІТ-компанія Eastern Peak бажає вам впевнено крокувати до своєї мрії і не падати духом, якщо омріяне не здійсниться. Навіть якщо не складеться, ви отримаєте життєвий досвід, який за гроші не купиш.
Сподіваємося, що вам були корисні наші поради з підготовки до релокейту. А якщо ви наразі перебуваєте у пошуку віддаленої роботи, маємо для вас декілька пропозицій. Обирайте посаду, відправляйте нам резюме — будемо раді розглянути.
Читайте також: