От-от прийде зима. За прогнозами синоптиків, цього року вона буде холодною та довгою. На нас очікують суворі морози, крижані дощі, хурделиці. Як себе розважити, коли й носа не хочеться на вулицю висовувати? Захоплюючі серіали від Netflix, а також HBO-серіали — чудовий варіант провести цікаво та з користю довгі зимові вечори.
Ми підготували для вас добірку серіалів про технології та цифровий світ. Чіпи для контролю над близькими, небезпеки віртуального простору, відносини людини з технологіями, тотальна роботизація, віртуальне загробне життя, суперкомп’ютери та надзвичайні цифрові здібності — ось таким буде майбутнє за версією режисерів із представленого топ серіалів.
Отже, влаштовуйтесь зручніше, загортайтесь у плед, беріть із собою улюблені напої й смачну їжу та насолоджуйтесь. Тільки не сприймайте все, що побачите тут про новітні інформаційні технології, як правду: здебільшого, усі представлені фільми — фантастика.
До речі, радимо дивитись серіали англійською мовою. Так ви не просто цікаво проведете час, але й потренуєте аудіювання, розвинете лексику. І не поспішайте заглядати у перекладач, коли почуєте незнайомі слова: ви їх неодмінно зустрінете ще багато разів у контексті, й згодом неочікувано для себе станете використовувати у розмові.
Топ серіалів від Нетфлікс
1. Чорне Дзеркало (Black Mirror)
Дати виробництва: 2011-2019
Кількість сезонів: 5
«Що наше життя? Смартфон»! — таким можна вважати гасло цього культового серіалу від Нетфлікс. Сучасні люди буквально живуть у гаджетах. Діти вже з пелюшок сидять у смартфонах. Дорослі дивляться в екран мобільного телефону частіше, ніж по сторонах. Гаджети — це чорне дзеркало нашого існування.
Цифрові технології змінили зв’язок з реальністю. Ми поклоняємось Google, а Facebook знає про нас більше, ніж батьки. Листуванням у соцмережах надаємо перевагу перед живим спілкуванням. Замість відносин — віртуальний світ. Сьогодні ми маємо доступ майже до будь-якої інформації, але не здатні сприйняти більше як 1000 знаків у пості.
Гостросоціальний серіал «Чорне дзеркало» змушує замислитися про те, як мобільні пристрої та новітні технології можуть у майбутньому вплинути на наше життя, коли кращі винаходи людства зіштовхнуться із темними інстинктами.
Короткі, хлесткі, похмурі, але захоплюючі відеоновели з неочікуваним та шокуючим фіналом, де фантастичний світ технологій переплітається зі зрозумілими кожному життєвими явищами, — ось що вивело «Чорне дзеркало» у топ серіалів Нетфлікс.
2. Кохання, Смерть та Роботи (Love, Death & Robots)
Дати виробництва: 2019-2021
Кількість сезонів: 2
До нашого топ серіалів Нетфлікс цілком очікувано потрапив анімаційний альманах «Кохання, смерть та роботи». Він одразу став бестселером Інтернету, і ще до виходу другого сезону стрімінгова платформа повідомила про продовження на третій сезон. Хтось від цього серіалу в захваті, інші критикують, але байдужим він не залишає нікого.
«Кохання, смерть та роботи» сповнений чорного гумору та складних філософських роздумів про життя та стосунки, дружбу та жорстокість, новітні цифрові технології та екологічні проблеми.
Серіал складається із коротких (4-18 хвилин) новел, над якими працювали різні автори, тож і серії між собою не пов‘язані логічно. Єдине спільне між ними відбивається у назві: кохання, смерть та роботи є у кожній новелі.
Роботи у телешоу представлені мудрими, хитрими, харизматичними. А от людство, навпаки, подано не в кращому світлі: кволі, безпомічні та безпорадні за відсутності допомоги роботів.
У майбутньому механізація дійде до такого абсурду, що машини будуть вигулювати песиків та прибирати за ними, водити машини та грати у теніс замість людей. У цьому й полягає злободенний філософський гумор «КСР», що став одним із кращих серіалів Netflix: світ поступово йде до такого автоматизованого життя без сенсу.
3. Видозмінений Вуглець (Altered Carbon)
Дати виробництва: 2018-2020
Кількість сезонів: 2
Події цього видовищного та неймовірно естетичного серіалу за однойменним романом Річарда Моргана відбуваються у далекому майбутньому. Людська свідомість й спогади зберігаються на спеціальних стеках (дисках), що закріплені на шиї. Душами можна обмінюватися, наче одягом: вони легко переносяться із однієї оболонки (тіла) в іншу.
Клонуючи власні тіла та створюючи резервні копії свідомості, люди можуть стати безсмертними. Багатії, що живуть на небесах, мають нескінченні запаси оболонок, а от біднякам, що мешкають на землі, доводиться влазити у борги, щоб дозволити собі бодай якусь оболонку.
Діджитал-технології створюють величезні проблеми у суспільстві. Головний герой цього нуарного кіберпанку очолює групу повстанців, що намагаються порушити усталений порядок речей.
Цей серіал неймовірно глибокий: тут є роздуми про буття, волю, особистість, релігію. Що робить людину людиною? Чи залишається вона собою у новому тілі? Або ж успадковує риси колишнього господаря оболонки? Що відбувається з нами з часом? Які відносини між розумом та тілом? Відповіді на це дає серіал Netflix.
4. Загублені в Космосі (Lost in Space)
Дати виробництва: 2018-2019
Кількість сезонів: 2
Навряд чи когось можна здивувати історіями про космічних туристів, що загубилися під час польотів. Таке кіно було популярне ще в середині минулого століття. Та серіали Нетфлікс доводять: історії про мандрівників, що потрапляють на не дуже гостинні планети і мусять виживати, все ще користуються популярністю. Доказом цього є сімейний серіал про космічних робінзонів «Загублені в космосі», римейк однойменного шоу 1965-го року.
Родина Робінсонів, що відправилася досліджувати нові планети, опинилася не там, де мала бути. Їм доводиться виживати на невідомій землі. Вони будуть постійно потрапляти з однієї скрутної ситуації в іншу — без зупину, передиху, від серії до серії. На них зваляться агресивний робот, п’явки-ненажери, виверження вулкану, чорна діра та ще багато-багато випробувань.
Головна ідея «Загублених у космосі» — це родинні цінності: сім’я понад усе, вона тебе ніколи не залишить. І хоч ідея виглядає тривіальною, серіал вийшов дуже добрим і милим. До того ж він динамічний, не дасть сумувати.
Автори зробили опір на сучасні технології та науку. Головні персонажі — інженери, техніки, без яких неможливо було б врятувати Робінсонів. Тож, якщо ви шукаєте найкращі серіали англійською, «Загублені у космосі» ідеально підходять для цієї мети.
5. Маніяк (Maniac)
Дати виробництва: 2018
Кількість сезонів: 1
Абсурдний, нелогічний, химерний, парадоксальний, дивакуватий, смішний та сумний одночасно — ось таке враження складається від перегляду фантастичного мінісеріалу «Маніяк» у жанрі чорної комедії.
Телешоу розповідає про незвичайний психологічний дослід. Учасників — людей, що мають психічні розлади — під дією експериментальних препаратів занурюють у кіберсон, де вони раз за разом переживають хворобливі моменти та травми свого життя, намагаючись виробити захисний механізм.
Експеримент проводиться під контролем розумного комп’ютера (назва фільму — MANIAC — це абревіатура однієї з перших ЕОМ). Але, як водиться, щось йде не так, і контрольовані сни стають неконтрольованими.
Герої перетинаються у шалених фантазіях один одного, беруть участь у детективних розслідуваннях, рятують мадагаскарського лемура та воюють з інопланетянами і врешті-решт розуміють, що єдиний спосіб подолати хаос — знайти таку ж ненормальну людину, з якою будь-яке безглуздя отримає сенс.
6. Поцілуй Мене Першим (Kiss Me First)
Дати виробництва: 2018
Кількість сезонів: 1
Сучасні цифрові технології перетворились на зло. Саме такий посил несе поп-культура, що намагається через фільми застерегти людей від падіння у прірву віртуального світу. Ми не встигаємо оговтатись і усвідомити, як технології змінили нас (і не завжди у кращий бік). Мінісеріал «Поцілуй мене першим» дивиться на діджиталізацію під іншим кутом. Не критикує, а заохочує можливості технологій.
У головної героїні помирає мати. Від горя дівчина мало не божеволіє, однак неочікувано для себе знаходить порятунок у світі віртуальної реальності. Там мешкають люди, що не змогли налагодити своє життя у реальному світі. Вони приходять, щоб висловитись, побути у безпеці та відчути свободу. В реальності ж на них чекає лише страх, приниження, горе.
Цей серіал — свого роду ода геймінгу. Він розповідає про дуже інтимний бік віртуального світу: це не просто засіб для розваг, але й цілий Всесвіт, де людина знаходиться у колі однодумців і може бути собою без страху осуду з боку навколишніх.
7. Осмос (Osmosis)
Дати виробництва: 2019
Кількість сезонів: 1
Netflix серіали про цифровий світ найчастіше зосереджені навколо технологій. Телешоу «Осмос» розповідає мало про технології, але багато — про самих людей, про відносини, слабкості та страхи. Головні вороги у цьому серіалі — зовсім не гаджети, а людські пороки.
«Осмос», на відміну від більшості серіалів про digital технології, малює доволі оптимістичну картину майбутнього. Тут у героїв усе буде добре, але за однієї умови: якщо вони самі цього забажають. Технологія ж виступає лише інструментом, що допомагає людям усвідомити свою проблему. Далі — справа за ними.
Події серіалу розгортаються у недалекому майбутньому в Парижі. Тут стає популярним революційний застосунок для знайомств «Осмос», що підбирає ідеальну пару. Щоб штучний інтелект зміг знайти другу половинку, користувач повинен надати необмежений доступ до своєї свідомості. Як завжди, на початку все йде добре, аж потім у розробників щось йде не так.
8. Всевідаючий (Omniscient)
Дати виробництва: 2020
Кількість сезонів: 1
У Латинській Америці вміють знімати не тільки мильні опери. Нещодавно колекція Нетфлікс серіалів поповнилась бразильським фантастичним трилером «Всевідаючий».
Серіал розповідає про недалеке майбутнє, в якому на людство чекає стрімкий розвиток технологій. Вони тісно увійдуть у повсякденність, полегшуючи життя. Однак окрім допомоги людству, технології стають і всевідаючими вартовими.
Мешканці міста, в якому розгортаються події телешоу, не мають жодних секретів від уряду: 24/7 за ними слідкують дрони-спостерігачі. Тепер правопорушення зводяться до мінімуму, але люди позбавлені приватного життя та свободи.
Кращі серіали HBO про технології
1. Світ Дикого Заходу (Westworld)
Дати виробництва: 2016-2020
Кількість сезонів: 3
Фантастичний серіал HBO — римейк фільму 1973 року — дуже швидко став популярним у всьому світі. Шоу підіймає цікаві філософські та етичні питання, дає багато їжі для роздумів.
Парк «Світ Дикого Заходу» створений для розваг товстосумів, що приїжджають сюди, аби насолодитися захоплюючими сюжетами у стилі вестерн або ж пуститися берега і при цьому не отримати покарання. Така свобода та вседозволеність відключає у відвідувачів моральні принципи.
Вся річ у тім, що виконують забаганки гостей андроїди. Якщо робота вбито, техніки «оживляють» його, витирають пам’ять, і він знову повертається у стрій, щоб догоджати новим людським примхам. Але, як виявляється, не у всіх андроїдів спогади повністю стираються. Поява у машин підсвідомості ускладнює контроль над ними.
Чи можуть люди співіснувати поруч із андроїдами? Чи є у роботів моральний вибір? Чи мають вони силу волі та свідомість? Як поводитиметься людина, коли її внутрішнім демонам дають можливість вийти на свободу? Серіал намагається дати відповіді на питання про філософського зомбі та різні аспекти співіснування людей та машин.
2. Виховані Вовками (Raised by Wolves)
Дати виробництва: 2020
Кількість сезонів: 3
Якщо ви є завзятим фаном режисера Рідлі Скотта, якщо цікавитесь питаннями релігії та її ролі в суспільстві, якщо бажаєте переглянути естетичний та масштабний серіал англійською, «Виховані вовками» — це саме той варіант.
У далекому майбутньому Землю знищено. Андроїди, Мати та Батько, прибувають на планету Kepler 22 b. Тут вони планують відновити людську популяцію з декількох ембріонів. Андроїди — атеїсти, що вірять у науку, а отже майбутнім дітям вони хочуть прищепити науковий погляд на світ.
Усе було б добре, якби одночасно на цю ж саму планету не прибув ковчег із релігійними фанатиками. Рано чи пізно атеїстам та фанатикам доведеться розв’язати криваву війну.
https://youtu.be/rE92bDAlPXI
3. Іграшка для Дорослих (Made for Love)
Дати виробництва: 2021
Кількість сезонів: 1
Чи можна залізти у голову коханій людині? Зрозуміти, де починається брехня, наскільки людина щира, як насправді реагує на вас, що стоїть за нейтральним «все нормально», чи нема в неї прихованих образ.
Так, це можливо завдяки винаходу мільярдера з символічним прізвищем Гогол. Він розробив чіп, що вживається у мозок людей. Згідно з задумом, чіпування повинно допомогти парам покращити стосунки, знизити кількість розлучень, адже у відносинах з’явиться прозорість.
Звучить перспективно та революційно. Однак насправді виявляється, що чіп потрібен для контролю над близькими. Дружина винахідника дізнається, що він вживив їй у мозок пристрій для стеження, що дозволяє відстежувати не тільки її місцеперебування, але й почуття. І це їй страшенно не до вподоби, тож героїня тікає від чоловіка.
Ось така зав’язка чорної комедії «Іграшка для дорослих». Серіали HBO часто з гумором розповідають про серйозні проблеми. У новому телешоу зібрані, мабуть, усі страхи сучасних людей: чіпування, тотальний контроль над людиною, могутні корпорації, за кермом яких стоять безумці. Якщо вам таке до вподоби, дуже радимо переглянути цей серіал.
https://youtu.be/lvWgNSLIULw
4. Кремнієва Долина (Silicon Valley)
Дати виробництва: 2014-2019
Кількість сезонів: 6
Завершує наш топ цікавих серіалів від HBO сатиричне телешоу про каліфорнійських стартаперів, які мріють стати новими Стівами Джобсами. Сітком про дивакуватих програмістів мав шалений успіх. За 5 років було знято 6 сезонів та 53 серії. При середній тривалості серії 30 хвилин серіал можна «проковтнути» за добу.
Телешоу розповідає про підприємця, що відкриває у своєму домі інкубатор для стартапів і збирає під одним дахом крутих розробників із цікавими ідеями, як зробити цей світ краще.
«Кремнієва долина» — це така собі хроніка 2010-2020, історія про те, як Інтернет та технології з помічників, рятівників, головної надії людства перетворилися на його прокляття.
Бонус: серіали англійською мовою від інших телеканалів
1. Завантаження (Upload)
Телеканал: Amazon Prime Video
Дати виробництва: 2020
Кількість сезонів: 1
У недалекому 2033 році люди після смерті зможуть завантажувати свою свідомість у віртуальну реальність. І чим більше у вас грошей, тим кращими будуть умови віртуального загробного життя.
Головний герой, програміст, гине в аварії та після смерті потрапляє у рай, що його створено у віртуальному готелі «Лейквью». З часом він починає розуміти, що його смерть не була випадковою. Окрім гумору, серіал може похизуватися дуже крутими технічними рішеннями віртуального загробного життя.
2. Розроби (Devs)
Телеканали: Hulu і FX
Дати виробництва: 2020
Кількість сезонів: 1
Технотрилер «Розроби» став найбільш загадковим мінісеріалом минулого року. Він розповідає про російських хакерів, що намагаються зламати американську ІТ-корпорацію, а та, своєю чергою, намагається зламати світоустрій, доводячи: усе в цьому світі вже передбачено, і нічого змінити не можна.
Програмісти спеціального відділу корпорації («розроби») намагаються на квантовому суперкомп’ютері відтворити модель Всесвіту, що базується на детерміністській теорії. Однак успіху досягають ті, хто дотримується багатосвітової інтерпретації Еверетта (існує багато Всесвітів, нещасливі у цьому Всесвіті люди можуть віднайти спокій в інших).
3. Люди (Humans)
Спільне виробництво телеканалів Channel 4, AMC та Kudos
Дати виробництва: 2015-2021
Кількість сезонів: 3
Спільний проєкт британських та американських телеканалів робить ще одну спробу переосмислити питання: які наслідки матиме розвиток робототехніки, які моральні та соціальні проблеми можуть постати перед суспільством. Чи є це проблемою самої техніки? Чи, може, справа у тім, що люди не вміють розпоряджатися плодами прогресу?
У центрі сюжету серіали «Люди» — історія родини, яка придбала високотехнологічного андроїда в якості домашньої обслуги. Він вміє прибирати пил, мити посуд і навіть виконувати подружній борг. Але згодом герої усвідомлюють, що спільне життя з людиноподібним роботом тягне за собою катастрофічні наслідки.
Наостанок хотілося б додати наступне. Хоч представлені кращі серіали Нетфлікс, серіали від HBO та інших платформ є лише плодом уяви авторів, усе ж наукова фантастика нерідко близька до істини. Ми самі створюємо сценарій завтрашнього дня — у фільмах, книжках, наукових припущеннях. А раз так, саме ми й можемо вирішувати, від чого варто відмовитись, а що можемо взяти із собою у майбутнє.
Digital-технології полегшують побут, роботу, навчання, розширюють можливості людини. У той же час, гаджети та Інтернет викликають залежність, близьку до наркотичної. Втім, самі по собі технології не наносять шкоди: все залежить від того, в чиїх руках вони знаходяться.