Навіть улюблена справа, яка приносить моральне та матеріальне задоволення, може згодом втомити фізично та емоційно. Кардинальний спосіб позбавитися одноманітності та втоми — змінити роботу. Але є й менш радикальний варіант — змінити професію в межах компанії. Це дає людині можливість розкритися, підвищити свій рівень, вирости професійно.
ІТ компанії зацікавлені в тому, щоб закрити потреби у персоналі внутрішніми кандидатами, тому створюють умови, за яких іт спеціаліст залишатиметься у компанії, але матиме можливість змінити профіль. Для цього створюються програми ротації, які ознайомлюють працівників із кар’єрними перспективами та допомагають перейти на нову посаду.
У цій статті розповідаємо, хто такі світчери, чому вони потрібні іт компаніям та як змінити професію.
Джоб-світчинг та внутрішня мобільність: що це таке
Навряд чи сьогодні знайдеться людина, яка готова працювати десятки років у одній компанії на одній посаді з періодичним переглядом зарплатні. Особливо у такій високотехнологічній сфері, як ІТ. Але часто змінювати роботу, щоразу починаючи з нуля, задля відчуття апгрейду в кар’єрі — теж не краща альтернатива.
Тому все більше айтішників звертають увагу на можливість зростати у межах компанії. Допомагає будувати кар’єру іт спеціаліста джоб-світчинг.
Світчер — це людина, яка має знання, досвід роботи у одній сфері, але бажає змінити фах. Можна сказати, що світчинг — це тренд сучасного ринку та майбутнє ІТ. Тут постійно відбуваються зміни, з’являються нові цікаві напрямки, старі знання втрачають актуальність, тож зміна професії допомагає зберегти конкурентоздатність.
Тенденція світчингу стала особливо помітною за часів пандемії. Багато представників ІТ-професій зробили переоцінку цінностей. Вони перестали триматися за своє робоче місце та замислилися про те, щоб змінити роботу. І щоб не втратити цінні кадри, роботодавці стали створювати умови, які дозволили б їм залишитися у іт компанії, при цьому дати можливість змінити профіль.
Коли співробітник отримує нові функції, це пробуджує інтерес, позбавляє його роботу рутини. Відтак він може відмовитися від ідеї про звільнення, адже бачить більше перспектив.
Самі іт компанії теж потребують таких кваліфікованих спеціалістів серед своїх співробітників.
По-перше, сьогодні багато з них відчувають брак кадрів. Щорічно ВНЗ здатні випускати до 20 тисяч іт фахівців, тоді як потреба галузі складає приблизно 60 тисяч. Ситуація ускладнюється військовими діями в Україні, які змусили частину населення емігрувати за кордон. Тому світчери серед своїх працівників — хороший варіант закрити потребу в персоналі.
По-друге, для роботодавців найбільш надійними кандидатами є ті ІТ-фахівці, які певний час працюють у компанії і показують високі результати. Switcher не потребує тривалої адаптації, він добре знає внутрішню «кухню», має певний кредит довіри та авторитет.
По-третє, міграція між проєктами одного фахівця стає прикладом та поштовхом для зростання інших співробітників, що також є великим плюсом для компанії, яка не втрачає цінні кадри.
Нарешті, плюсом для компаній є те, що світчери — люди мотивовані. Вони часто відчувають втому від поточної роботи, тому готові докладати максимум зусиль та часу, щоб змінити професію в межах компанії, стати спеціалістом у новій для себе ніші та проявити себе.
Кар’єрний перехід на іншу посаду у межах однієї іт компанії отримав назву внутрішня мобільність. Вона буває:
- горизонтальною (змінюється функціонал працівників ІТ-компаній у межах поточної бізнес-функції),
- вертикальною (іт спеціаліст переходить на більш високу посаду зі зміною функцій),
- міжнародною (розробник переходить у закордонну філію своєї іт компанії).
Найпопулярніші напрямки ІТ для світчерів — це фронтенд, бекенд, machine learning, мобільна розробка, веб дизайн. Серед нетехнічних спеціальностей варто звернути увагу на позиції product manager, business analyst, affiliate manager, SEO-фахівець, SMM-ник, aso-оптимізатор (спеціаліст із просування мобільних додатків).
Які переваги внутрішньої мобільності для співробітників?
Головною перевагою внутрішньої мобільності для працівників є усвідомлення того, що їх іт компанія справді зацікавлена у побудові кар’єри для своїх фахівців. А відтак буде підтримувати їх у навчанні та розвитку: айтішникам пропонуються різноманітні навчальні програми (курси або корпоративні програми). Успішні компанії завжди враховують таланти співробітників, адже саме це розвиває компанію. І коли людина відчуває себе потрібною, вона цінує своє робоче місце.
Крім того, кожен айтішник, приходячи у компанію на одну посаду, знатиме, що він завжди зможе перейти на іншу посаду в тій самій компанії, поміняти спеціалізацію. Головне — мати бажання та докладати зусилля. При чому іт компанія завжди підтримуватиме його у цьому, усіляко допомагатиме.
Врешті-решт, навіть якщо спеціаліст не захоче змінити посаду всередині компанії, він у будь-якому випадку матиме користь від програми внутрішньої мобільності. Отримана іт освіта, роки праці за однією спеціальністю ніколи не пропадуть дарма, якщо людина вирішила поміняти спеціалізацію. Скоріше, вони стануть перевагою на новій посаді.
Поради для світчерів, як зробити перехід у нову професію успішним та плавним
Перш за все, визначитесь, які причини для світчингу і чи дійсно варто міняти роботу. Не потрібно відразу кардинально змінювати своє життя. Можливо, бажання написати заяву про звільнення продиктоване не тим, що професія вам не підходить.
Можуть бути й інші причини:
- Перевантаження. Втома будь-кого може змусити ненавидіти улюблену роботу. Візьміть тайм-аут. Якщо після відпустки ви відчуватимете, що не хочете повертатися, — тоді дійсно варто змінити сферу діяльності. Якщо ж ви навпаки під час відпочинку засумували за роботою, тоді справа була лише у втомі. Не варто через це кидатися в омут з головою.
- Несприятлива атмосфера в іт команді. Скоріш за все, це не пов’язано саме з вашою нинішньою спеціальністю, а більше стосується неефективного менеджменту чи неправильного підбору персоналу. Тому не варто через це змінювати професію. Можливо, у даному випадку вам слід подумати про зміну компанії.
- Відсутність розвитку. Навряд чи комусь сподобається постійно виконувати одні й ті самі завдання, не маючи при цьому перспектив для зростання. Людині стає «тісно» у своїй професії, хочеться чогось нового. Але не варто відразу звільнятися. Для початку поговоріть із керівництвом, чи зможуть вам надати додаткові завдання. Тож згодом ви зможете зайняти вищу позицію.
- Досягнута фінансова «стеля». Для початку потенційний світчер в іт має звернутися до керівництва та заявити про своє бажання отримувати більшу зарплату, натомість запропонувавши додаткові функції, які готовий взяти на себе. Якщо це не спрацьовує, тоді варто змінити проєкт всередині компанії.
Якщо ви після всебічної оцінки залишаєтесь впевненими, що вам не подобається нинішня робота, тоді єдиний вихід — міграція між посадами.
Змінювати професію потрібно виважено:
1. Оберіть підходящу для вас професію
Якщо ви неправильно визначилися із новою професією, ви ризикуєте змінити шило на мило. Дайте собі відповіді на питання:
- Над чим ви хотіли би працювати?
- Чого б ви не хотіли робити?
- Яким має бути ваш ідеальний робочий день?
- Ким ви бачите себе через 1, 3, 5 років?
Обравши коло професій, випишіть ті аспекти, які приваблюють вас у кожній із них. Наприклад, вільний графік, віддалена робота, затребуваність, багато спілкування, публічні виступи тощо. Оберіть декілька варіантів, з них оберіть 2-3, які дійсно цікаві вам.
2. Дізнайтеся більше про професію
Орієнтуйтесь не тільки на зарплату, але й на інтерес. Подумайте, чи дійсно вам цікавий саме цей напрямок, що ви готові присвятити значну частину часу вивченню нової спеціальності. Почитайте літературу з теми, відвідайте профільні конференції.
Обов’язково розпитайте людей, які вже працюють у цій сфері, про її особливості, плюси та челенджі: це допоможе вам поглянути на професію з більш практичної точки зору і, можливо, позбутися ілюзій щодо неї.
3. Оцініть свої сильні та слабкі сторони
- Що у мене виходить краще за інших?
- Які у мене є досягнення?
- Які мої якості допомагають бути успішним?
- Які у мене є негативні звички?
- Які якості стримують мій успіх?
- Яких завдань я уникаю?
Додатково попросіть про зворотній зв’язок друзів, членів іт-команди та керівництво: що у вас виходить добре, а над чим варто попрацювати.
4. Проаналізуйте, чи нова професія відповідає вашим навичкам
Передивіться вимоги до посади на сайтах працевлаштування (або у розділі вакансій на сайті вашої компанії). Порівняйте їх із вашими скіллами. Так ви зможете зрозуміти, які навички вам потрібно ще підкачати.
5. Заздалегідь розкажіть про свої плани команді та керівництву
Не дуже хороша ідея — приховувати від колег своє бажання знайти суміжну професію. Так можна втратити довіру колективу.
6. Будьте готовими, що навчання потребуватиме багато часу
Скоріш за все, вам доведеться суміщати роботу та навчання. Базові знання можна отримати за 2-3 місяці навчання. Щоб більш детально зануритися у професію, може знадобитися півроку й більше інтенсивного навчання (хоча ви можете впоратися і швидше).
7. Оберіть освітню програму
Навчання можна пройти на спеціалізованих онлайн та офлайн курсах, конференціях, також прочитати професійну літературу за тематикою. Вам потрібно буде обрати підходящу програму. Почитайте відгуки про кожну, порівняйте програми, порадьтеся з тими, хто вже пройшов навчання.
8. Подбайте про фінансову подушку
Інколи при перекваліфікації доводиться йти на пониження зарплати та посади. Тож потрібно до цього підготуватися фінансово. Та якщо нова професія справді вас захопила, буде більше мотивації якнайшвидше відточити навички, піднятися кар’єрними сходами та почати заробляти більше.
9. Будьте проактивними
Домовтеся із керівництвом про те, щоб вам у якості експерименту надали нові функції на поточній роботі. Або візьміть на себе ініціативу і зробіть самостійно задачу із переліку обов’язків нової спеціальності. Так ви остаточно зрозумієте, чи дійсно вам потрібна зміна професії. Ви покажете себе у дії, тож матимете більше шансів отримати запрошення на посаду (особливо якщо є декілька претендентів).
10. Знайдіть ментора, який поділиться своїм досвідом та допоможе увійти в професію
Наставник допоможе визначити компетенції, над якими вам потрібно попрацювати, щоб стати відповідним вакансії, а також створити карту розвитку. Але пам’ятайте: наставництво не виключає вашої самостійної роботи. Тож коли виникають складні ситуації, варто спочатку спробувати вирішити їх самостійно.
11. Не опускайте руки
Навіть робота мрії має недоліки, а перший час деякі функції можуть вам даватися складно, особливо якщо нові обов’язки значно відрізняються від попередніх. Варто бути готовим до цього. Якщо ви маєте завищені очікування, згодом буде складно уникнути розчарування.
12. Lifelong learning
Навіть коли ви вже досягли вершин майстерності у новій професії, не припиняйте навчатися та розвиватися. Можливо, згодом у вас з’являться нові амбіції, ви захочете знову змінити профіль. Чом би й ні, адже світ не стоїть на місці. Головне — бажання.
І наостанок
Вже давно пройшли часи професії «на все життя». Поміняти спеціалізацію кілька разів — цілком нормально. А зробити це у межах однієї компанії набагато легше, ніж пуститися у «вільне плавання». Зміна професії дає можливість побудувати кар’єру в іт.
Ми у компанії Eastern Peak впевнені: якщо нова спеціалізація по-справжньому заряджає вас, і ви підійшли до зміни професії виважено, готові до викликів, тоді у вас точно все вийде.
До речі, маємо ряд вакансій для ІТ-фахівців із різних напрямків. Якщо ви прагнете постійного розвитку, не боїтеся змін, тоді не вагайтесь, відправляйте резюме — ми залюбки його розглянемо.
Читайте також: