Бізнес-аналітик стає сьогодні ключовою фігурою для компаній, що прагнуть інновацій та ефективності, від великих корпорацій до динамічних стартапів.
Робота бізнес-аналітика є однією з найбільш затребуваних та високооплачуваних серед нетехнічних спеціальностей в ІТ, адже ці фахівці допомагають компаніям адаптувати та оптимізувати бізнес-процеси під швидкі зміни на ринку, мінімізувати фінансові витрати та обходити конкурентів.
Крім того, бізнес-аналітики забезпечують гармонійну взаємодію між бізнесом та ІТ-сферою, допомагаючи перекладати бізнес-вимоги на технічну мову, яка зрозуміла розробникам та іншим технічним фахівцям.
У цій статті розповідаємо про те, хто такий бізнес-аналітик в IT, що має знати та вміти бізнес-аналітик, які плюси й мінуси професії та кар’єрні перспективи у бізнес аналітика в ІТ.
Хто такий бізнес-аналітик
Бізнес-аналітик (БА) — це фахівець, який збирає та виявляє бізнес-вимоги до майбутнього продукту/функціоналу, аналізує, передає їх команді розробки та сприяє реалізації обґрунтованих бізнес-рішень, які покращують ефективність та продуктивність компанії-замовника.
На проєктах, пов’язаних із розробкою програмного забезпечення, бізнес-аналітик відіграє ключову роль. Часто його називають “перекладачем з бізнесової на програмістську”, адже він має перетворити ідеї на бізнес-вимоги так, щоб не втратити цінну інформацію, а далі описати вимоги так, щоб було зрозуміло і команді розробників, і бізнесу.
З одного боку, цей фахівець повинен мати глибокі знання бізнесу, добре розуміти нішу замовника, його бізнес-потреби, обмеження, розуміти, які функції ПЗ задовольняють потреби кінцевих користувачів, та як їх реалізувати.
З іншого боку, бізнес-аналітик у сфері IT має добре розуміти процес розробки ПЗ, технічні тонкощі кожного етапу SDLC, розмовляти мовою технологій.
Основні задачі бізнес аналітика в IT та етапи роботи над проєктом
Завдання та функції бізнес-аналітика варіюються залежно від проєкту, розміру компанії та взагалі уявлення керівництва про роль ВА.
Зазвичай завдання та обов’язки бізнес-аналітика включають:
- Збір та аналіз вимог
Бізнес-аналітик збирає, аналізує та документує бізнес-вимоги від замовника та стейкхолдерів. Він розробляє детальні специфікації, які будуть використовуватися ІТ-командою для створення продукту/функціоналу.
- Аналіз ринку
БА аналізує продукти конкурентів та розробляє стратегії для підвищення конкурентоспроможності компанії-замовника.
- Моделювання бізнес-процесів
Business Analyst моделює бізнес-процеси, використовуючи різні інструменти (наприклад, BPMN). Це допомагає виявити недоліки в процесах та розробити варіанти їх удосконалення.
- Оцінка ризиків
Бізнес-аналітик в IT прогнозує можливі ризики, пов’язані з розробкою та реалізацією продукту, та надає рекомендації щодо їх мінімізації.
- Комунікація та координація
Більша частина роботи БА — це комунікація із замовником та членами команди (програмістами, дизайнерами, тестувальниками, проєктними менеджерами). Він виступає як місток між бізнесом та технічними командами, забезпечуючи, щоб всі члени команди мали чітке розуміння цілей та вимог проєкту.
- Управління вимогами та змінами
На основі зібраних вимог аналітик створює документацію, де описує детально функціональні та нефункціональні вимоги до продукту. Бізнес-аналітик відповідає за управління змінами на проєкті, включно з оновленням вимог і специфікацій.
- Забезпечення якості
БА збирає та аналізує зворотний зв’язок від учасників проєкту, проводить оцінку результатів.
Робота бізнес-аналітика в IT-компанії зазвичай складається з таких етапів:
- Підготовка
На цьому етапі відбувається зустріч із замовником, збір вихідних даних, визначення цілей проєкту. Бізнес-аналітик встановлює зв’язки з ключовими зацікавленими сторонами, визначає їхні потреби та очікування.
- Збір вимог
Інтерв’ювання зацікавлених осіб, опитування для збору всіх необхідних вимог до проєкту, ідентифікації проблем та визначення бізнес-потреб.
- Аналіз та специфікація
Business Analyst документує, аналізує, класифікує вимоги, встановлює їх пріоритет. Після цього розробляє детальні специфікації, в яких визначає необхідні артефакти, детально описує вимоги й далі передає їх команді.
- Проєктування рішень
На цьому етапі бізнес-аналітик разом із командою працює над розробкою найкращих рішень для вирішення бізнес-задач: як краще спроєктувати та впровадити рішення, які є технічні обмеження тощо.
- Реалізація
Бізнес-аналітик моніторить виконання проєкту, забезпечуючи, щоб усі аспекти відповідали специфікаціям та бізнес-вимогам.
- Тестування та валідація
Часто БА залучається до тестування та перевірки функціоналу, щоб перевірити відповідність розробленого рішення вимогам та бізнес-цілям.
- Впровадження та підтримка
Після запуску проєкту бізнес-аналітик може бути залучений до підтримки, збору зворотного зв’язку для подальшого удосконалення продукту.
Чим відрізняється бізнес-аналітик від аналітика даних
Хоча бізнес-аналітик (Business Analyst) та аналітик даних (Data Analyst) можуть здаватися схожими професіями через їхню роботу з даними, насправді вони зосереджені на різних аспектах аналізу та виконують різні задачі.
Аналітик даних працює з даними, що надходять із різних джерел, тоді як бізнес-аналітик (БА) працює з вимогами до продукту.
Що робить бізнес-аналітик в IT?
- мета роботи — поліпшити бізнес-процеси, забезпечити впровадження ефективних системних рішень та максимізувати цінність для бізнесу через технології
- робота спрямована на реалізацію проєктів від старту до запуску і подальшу підтримку
- фокусується на з’ясуванні бізнес-вимог, їх аналізі та передачі цих вимог команді розробників, дизайнерів та інших учасників проєкту
- за потреби — проводить аналіз схожих продуктів у конкурентів
- комунікує з усіма учасниками проєкту та стейкхолдерами
- приймає та оцінює результати роботи: чи відповідають вони очікуванням та вимогам бізнесу
- ключові хард скілли включають розуміння бізнес-процесів, управління проєктами, моделювання бізнес-процесів, також вміння користуватися інструментами збору та візуалізації даних (Excel, Google Sheets, SQL, Tableau, Power BI тощо)
Що робить аналітик даних?
- мета його роботи — допомогти бізнесу приймати рішення на основі даних, що включає ідентифікацію нових можливостей та оцінку ефективності поточних стратегій
- робота зосереджена на аналізі та прогнозуванні, що забезпечує керівництво даними для стратегічних та оперативних рішень
- збирає та обробляє дані з безлічі різноманітних джерел
- аналізує та візуалізує дані у вигляді таблиць, графіків, діаграм, дашбордів
- перевіряє гіпотези, проводить тестування
- шукає пояснення подіям, причинно-наслідкові зв’язки, аномалії, збіги, що допомагає компаніям оперативно відповідати на різноманітні запитання (наприклад, чому впав N показник у N регіоні) та приймати виважені data-driven рішення
- базові хард скілли аналітика даних — знання статистики, інструментів збору й обробки даних (Excel, Google Sheets, SQL), ВІ систем (Tableau, Power BI), мов Python та R
Плюси та мінуси професії бізнес-аналітика
Як і в будь-якій професії, робота БА має свої плюси та мінуси.
Переваги професії:
- Business Analyst може працювати в різних доменах, компаніях, проєктах, виконувати різний спектр завдань, знаходити інноваційні шляхи розв’язання проблем, що робить його роботу цікавою та різноманітною
- кар’єрні перспективи у бізнес аналітика в ІТ: ВА може рухатися далі в напрямку менеджменту (ставати ПМ, переходити у продакт менеджмент), стати Scrum-майстром або ж перейти в аналітику даних (наприклад, Big Data Analyst), ВІ (business intelligence) чи взагалі піти в розробку
- професійне зростання: щоб бути затребуваним спеціалістом, БА має постійно вчитися, прокачувати свої скіли, що веде до його професійного розвитку
- можливість бачити весь процес роботи над проєктом та впливати на всі його аспекти
- високий попит на спеціалістів, адже вони допомагають бізнесу підвищувати ефективність роботи, виявляти проблеми та недоліки, які потенційно можуть зменшити прибутковість та задоволеність клієнтів.
Недоліки роботи бізнес-аналітиком:
- дуже висока відповідальність за ухвалення важливих рішень та успіх проєкту
- замовники не завжди надають точні та чіткі вимоги, тому можливі недоліки в якості, затримки проєкту, втрата коштів
- роль бізнес-аналітика в ІТ потребує постійної комунікації з різними людьми, з деякими вона може бути дуже непростою. Часто це викликає сильне розумове та емоційне перевантаження
- робота під тиском термінів може призвести до стресу
- високий рівень конкуренції попри високий попит на ринку праці
- робота з високим рівнем невизначеності, що стає неабияким викликом для БА
- високі вимоги до рівня англійської, що є радше бар’єром для входу в професію, ніж недоліком.
Які софт та хард скіли повинен мати бізнес-аналітик
Вимоги до посади BA можуть відрізнятися від компанії до компанії.
Зазвичай hard навички бізнес аналітика в IT включають (але не обмежуються) такими знаннями:
- Розуміння бізнес-процесів: ідентифікація та аналіз ключових процесів, визначення слабких місць та пропозицій щодо покращення, вміння користуватися інструментами моделювання бізнес-процесів (BPMN, UML).
- Requirements та changes management: виявлення вимог, опис, затвердження, атрибути якості, управління змінами, ризиками протягом проєкту.
- Вміння формувати скоуп проєкту, щоб забезпечити відповідність встановленим цілям, уникати перевитрат.
- Грамотне складання документації (BRD, SRS, User Stories, Use Cases тощо), яка допомагає розробникам та іншим членам ІТ-команди точно розуміти, що потрібно зробити і які бізнес-цілі мають бути досягнуті.
- Вміння працювати з інструментами аналітики та візуалізації даних (Excel, SQL, Power BI, Tableau тощо). Аналітик повинен вміти витягувати з даних корисну інформацію, що допомагає приймати обґрунтовані бізнес-рішення.
- Вміння користуватися інструментами для створення презентацій (Google Slides, Powerpoint тощо)
- Розуміння Business Domain, вміння швидко вчитися, щоб розбиратися у різних доменах.
- Розуміння SDLC та знання методологій розробки (Agile, Scrum, Kanban): вони допомагають БА ефективно інтегруватися у процес розробки та співпрацювати з розробниками та іншими стейкхолдерами.
- Розуміння технічних аспектів розробки. Хоча робота бізнес-аналітика належить до нетехнічних спеціальностей у сфері ІТ, важливо мати розуміння технологій, що використовуються в проєктах. Базові знання основ програмування, розуміння відмінностей між різними платформами (web, mobile, desktop), основ тестування, API тощо дозволять аналітику більш ефективно взаємодіяти з технічною командою і вносити пропозиції, що враховують технічні реалії.
- Вміння користуватися популярними інструментами в роботі будь-якої ІТ-команди (Slack, Jira, Confluence тощо).
- Розуміння специфічної термінології в IT сфері, щоб “розмовляти однією мовою” з колегами.
- Високий рівень англійської мови (від Intermediate+), адже бізнес-аналітик в IT часто спілкується з іноземними замовниками.
- Бажано — знання UI/UX-дизайну та проєктного менеджменту.
Не менш важливими (а інколи навіть і важливішими) за hard skills є софт скіли:
- Навички ефективної комунікації із командою розробки, замовниками та іншими учасниками проєкту
- Здатність бути командним гравцем
- Лідерські якості, вміння делегувати завдання та контролювати їх виконання
- Навички активного слухання
- Емпатія
- Вміння коректно, аргументовано та чітко висловлювати думку та надавати зворотний зв’язок
- Логічне та критичне мислення
- Сильні аналітичні здібності
- Вміння адекватно реагувати на критику
- Управління конфліктами та розв’язання проблем
- Вміння адаптуватися у швидкозмінному ІТ-середовищі
- Навички ефективної презентації
- Проактивність
- Саморозвиток
- Уважність до деталей
- Відповідальність
- Самоорганізація, тайм-менеджмент
- Вміння знаходити креативні рішення, пропонувати інновації та покращення
Як стати бізнес-аналітиком в IT
У бізнес-аналітику приходять люди з будь-якою освітою та бекграундом. Часто БА стають фахівці з ІТ-освітою, які цілеспрямовано обрали напрямок аналітики або перекваліфікувалися з інших ІТ-спеціальностей (розробники, тестувальники тощо).
Нерідко також бізнес-аналітиками у сфері IT стають світчери без технічної освіти, але з глибокою експертизою в конкретних доменах.
Як стати бізнес-аналітиком:
Крок 1. Освіта
Можна піти двома шляхами:
- здобути першу або другу вищу освіту у сфері інформаційних технологій або бізнесу,
- пройти спеціалізовані онлайн або офлайн курси для бізнес-аналітиків. Деякі з курсів також дозволяють підготуватися до складання сертифікаційних іспитів.
Крок 2. Сертифікація
Для бізнес-аналітиків є різні сертифікації, що відрізняються за вартістю та рівнем складності. Найпопулярніші — IIBA Entry Certificate in Business Analysis, Certified Analytics Professional (CAP), PMI Professional in Business Analysis (PMI-PBA).
Сертифікація допомагає покращити професійні навички та підвищити ваш рейт як фахівця. Перш ніж обрати сертифікацію, варто ознайомитися з вимогами компаній, оцінити необхідність складання іспитів і не гнатися за сертифікатами, а отримувати реальний практичний досвід на проєктах.
Крок 3. Розвиток навичок
Майбутній Business Analyst має розвивати:
- технічні навички: SQL, бази даних, спеціальне програмне забезпечення для аналізу даних (Tableau, Power BI тощо), знання основних понять та термінології в ІТ сфері, методологій, життєвого циклу розробки ПЗ, англійська мова від В+ тощо.
- м’які навички: комунікація, презентація, вирішення конфліктів, критичне мислення, управління проєктами тощо.
Крок 4. Отримання досвіду
Розпочніть з ролей, що дозволяють працювати з даними, аналізом. Використовуйте можливості фрилансу для роботи над реальними проєктами, що допоможуть сформувати портфоліо та показати ваші здібності.
Крок 5. Нетворкінг
Беріть участь у конференціях, семінарах, приєднуйтесь до професійних спільнот, встановлюйте контакти у соціальних мережах та професійних платформах, як-от LinkedIn.
Крок 6. Продовжуйте навчатися
ІТ-індустрія швидко змінюється, тому важливо залишатися у курсі нових технологій, інструментів та методологій. Відвідування курсів, читання спеціалізованих видань та участь у подіях допоможе бути конкурентоспроможними та розвивати кар’єру бізнес-аналітика.
Рекомендуємо почитати:
- A Guide to the Business Analysis Body of Knowledge (BABOK).
- Карл Вігерс, «Розробка вимог до програмного забезпечення».
- Ерік Райз, Стартап без помилок.
- Barbara Carkenord, Seven Steps to Mastering Business Analysis.
- Emrah Yayici, Business Analysis Methodology Book.
- Business Analysis for Practitioners A Practice Guide .
- Howard Podeswa, Agile Guide to Business Analysis and Planning, The: From Strategic Plan to Continuous Value Delivery.
Кілька слів наостанок
Бізнес-аналітик у сфері IT — це ключова посада, яка забезпечує місток між бізнес-потребами клієнтів та технічними рішеннями, які розробляють програмісти. Ці фахівці збирають та аналізують дані, виявляють потреби бізнесу, проблеми, недоліки та можливості підвищення ефективності та прибутковості.
Щоб ефективно виконувати свою роботу, ВА повинен володіти набором спеціалізованих технічних (хард) та особистісних (софт) навичок. Хорошим бізнес-аналітиком стає той, хто готовий вкладати час та зусилля у постійне навчання та саморозвиток, удосконалювати аналітичні навички, комунікаційні скіли та розуміння бізнес-процесів.
Якщо ви любите виклики, мрієте працювати над захопливими проєктами, що реалізують ваш потенціал на повну, ІТ-компанія Eastern Peak має для вас декілька пропозицій. Запрошуємо стати частиною команди, яка змінює світ технологій. Відправляйте резюме та відкривайте нові горизонти у своїй кар’єрі!
Читайте також: