Сфера ІТ традиційно вважається суто чоловічим заняттям. Хоч жінки сьогодні активніше приходять в ІТ, їх робота все ще оповита різноманітними стереотипами, які не мають нічого спільного з реальністю.
У цій статті ми розповімо про популярні міфи та стереотипи щодо дівчат в ІТ та спробуємо спростувати їх.
Частка жінок у різних сферах IT
Жінки завжди були присутні у технічних спеціальностях. Багато хто з них були піонерами у своїх сферах. Так, першу в світі програму для машини написала Ада Лавлейс у 19-му столітті, а Геді Ламар у 20-му столітті розробила приватні системи зв’язку, які й нині застосовуються у мобільних телефонах, Wi-Fi та GPS.
Хоч сьогодні кількість жінок в ІТ поки що невисока, все ж спостерігається тенденція до гендерного балансу в ІТ-галузі. Так, їх доля на технічних посадах щорічно зростає (з 2011-го року частка жінок в ІТ сфері збільшилася з 7% до 25% у 2020-му).
Поступово у різних ІТ-професіях стає все більше жінок. Так, з 2017-го по 2020-й майже вдвічі зросла частка жінок у розробці (з 5 % до 10%), серед PM — у 1,5 раза (з 25 до 39%) і приблизно з 20% до 31 % зросла доля жінок у інших технічних посадах. Кількість дівчат в ІТ серед новачків теж зростає: 36% у 2020-му проти 26% у 2017-му.
Що стосується посад, жінки частіше обирають нетехнічні — HR, маркетинг (їх частка становить 75%). Втім, частка ІТ-фахівців жіночої статі на деяких технічних посадах (дизайнер, бізнес-аналітик, ПМ та інші) неухильно збільшується і становить майже 50%. Третина жінок працює в QA. Але поки що розробка залишається суто «чоловічою» роботою: близько 90% програмістів — чоловіки.
З огляду на ці тенденції, кількість жінок в ІТ зростатиме й надалі, до стану гендерної рівності. Вірогідно, це відбувається тому, що жінки стали більше цікавитися технологіями, адже сфера ІТ приваблює широкими можливостями для розвитку та реалізації, високими зарплатами, великим попитом на послуги технічних та нетехнічних спеціалістів в Україні та за кордоном.
Міфи та стереотипи про жінок в ІТ
«Яке ІТ, ти ж дівчинка»! «Це не жіноча справа»! «Дівчата мають готувати борщ, а не розбиратися у комп’ютерах». Такі стереотипи, мабуть, доводилося чути усім дівчатам, які з дитинства цікавилися технологіями і бажали вступати до технічних вишів та будувати шлях в ІТ.
Тиск батьків, гендерні стереотипи, що нав’язуються з дитинства та підкріплюються масовою культурою (фільми, книги тощо, де дівчата в ІТ зображуються у викривленому світлі), призводить до того, що жінки обирають інші, «жіночі» професії. Насправді подібні кліше не мають нічого спільного з реальністю. Спробуємо розвінчати міфи.
Міф №1. Жінки погано розуміються на технологіях, оскільки їхній мозок влаштований інакше, аніж чоловічий
Хоч мозок жінок у середньому на 8-10% менший за чоловічий, це аж ніяк не є аргументом на користь відмінностей у технічних здібностях. Немає жодної принципової різниці між жіночим та чоловічим мозком, що заважає жінкам опановувати технічні спеціальності. Це те ж саме, що й сказати: «Блакитноокі програмують краще, ніж кароокі».
Жінки кодять на тому ж рівні, що й чоловіки, і результативність залежить лише від здобутих знань та практичних навичок. І хоча частка жінок в ІТ менша, ніж чоловіків, це, скоріше, пов’язано з тим, що вони більше цікавляться іншими, нетехнічними сферами.
Схильність до точних наук є сферою особистих інтересів, здібностей людини, що аж ніяк не залежить від статі. Ймовірно, жінки більш схильні до гуманітарних наук саме через стереотипи, які вони чують із самого дитинства.
Міф №2. Жінки йдуть у ІТ через те, що ця сфера є модною, високооплачуваною тощо
ІТ — це галузь, яка приваблює, перш за все, ерудованих, цілеспрямованих людей, що захоплюються світом технологій (часто — від самого дитинства), яким цікава ненудна робота, можливість долати різноманітні челенджі, які прагнуть саморозвитку та реалізації себе. Ці властивості жодним чином не залежать від статі.
Міф №3. ІТ-спеціалістки приділяють занадто багато уваги родині, тому вони є ненадійними співробітницями
Дійсно, жінкам (особливо після декрету) часто доводиться лавіювати між роботою та домом. Та все залежить від роботодавців: зберігати work-life balance жінкам стає простіше, коли ІТ-компанія йде їм на зустріч.
Так, для жінок встановлюється гнучкий робочий графік, можливість працювати віддалено, приходити на роботу пізніше чи повертатись додому раніше. Тож жінки після пологів не випадають із життя на 1-3 роки, а мають змогу продовжувати працювати та будувати кар’єру. І так вони залишаються не менш ефективними в роботі, ніж чоловіки.
Міф №4. ІТ-фахівці жіночої статі заробляють менше за чоловіків
Дійсно, за даними опитування DOU чоловіки заробляють на 75% більше від жінок на більшості посад (окрім джуніорів). Втім, розмір зарплати залежить, скоріше, від роботодавця. Також причиною може бути різний досвід роботи в ІТ у жінок та чоловіків.
У багатьох компаніях немає жодної різниці в оплаті праці чоловіків та жінок. Ба більше: жінки, що мають відповідні хард та софт скіли, можуть заробляти більше чоловіків.
Міф №5. Жінкам важче потрапити в ІТ
Сфера ІТ відкрита для професіоналів, які прагнуть розвиватися, і в ній сьогодні немає місця стереотипам та гендерній дискримінації. Є проєкти, у яких переважна більшість команди — жінки. Є й багато компаній, які зацікавлені у тому, щоб прийняти саме жінок, аби забезпечити гендерну рівність в команді.
Тож помилкою буде вважати, що жінок ніхто не хоче брати на роботу. Значення мають тільки талант, знання, працелюбність, досвід та мотивація, а процес найму однаковий для всіх.
Якщо під час співбесіди ставлять питання: «Чи не збираєтесь ви у декрет найближчим часом», краще пошукати іншого роботодавця, адже подібні запитання є порушенням особистих кордонів.
Міф №6. Жінки мають складнощі у комунікації з колегами-чоловіками та не можуть бути ефективними керівниками
Упереджене ставлення до жінок існує в будь-якій традиційно «чоловічій» сфері, зокрема, в ІТ-секторі. Але коли жінки, що працюють в ІТ, проявляють себе як справжні професіонали, проблеми у комунікації просто зникають. І гендер у цьому випадку не є каталізатором професіоналізму.
Ще один гендерний стереотип — жінки не можуть бути ефективними керівниками, оскільки колектив не буде слухати та сприймати їх серйозно. Насправді ж лідерські якості залежать від особистих рис, досвіду, від того, як людина розділяє цінності компанії, й аж ніяк від гендеру. Цікавий факт: у Франції близько 43% керівних посад у радах директорів обіймають жінки.
Щоб остаточно зруйнувати стереотип, пропонуємо ТОП найуспішніших жінок-керівниць у сучасному ІТ:
- Шеріл Сендберг, операційна директорка Facebook
- Марісса Майєр, генеральна директорка Yahoo
- Сьюзен Войчицькастарша віце-президентка Google по рекламі
- Сафра Кац, генеральна директорка Oracle
- Урсула Бернс, генеральна директорка Xerox
Тож, як бачимо, більшість міфів про жінок базуються на безпідставних стереотипах про несумісність жінок та ІТ (жінки гірше кодять, є ненадійними, менш працездатними працівниками тощо). Окремі випадки сексизму дійсно трапляються, але рідко — у такій високоосвіченій сфері, як ІТ.
Додамо, що в Україні є низка законів, які регулюють політику найму, й в них, у тому числі закріплена заборона на гендерну дискримінацію.
Поради як уникнути гендерної дискримінації
Універсальних правил, як уникнути стереотипів щодо жінок в ІТ, не існує, але є декілька порад, які, сподіваємось, допоможуть подолати гендерні виклики в ІТ-сфері.
1. Намагайтесь викинути стереотипи зі свого життя
Дізнайтеся, що являють собою стереотипи, звідки вони беруться, які вони бувають, що таке гендерна нерівність та до яких наслідків вона призводить, розповідайте про шкоду стереотипів у своєму оточенні.
Якщо ви бачите, що хтось у колективі ставиться до вас по-секситськи, не бійтесь вказувати на те, що це неприпустимо. Якщо всі так будуть робити, то згодом система запрацює краще. Змінюйте своє життя та своє виховання і пам’ятайте: жінки в ІТ-професіях працюють не гірше за чоловіків.
2. Виховуйте самоповагу та підіймайте самооцінку
Жінки часто недооцінюють себе, применшують свої можливості. Це є наслідком дії синдрому самозванця, відлунням дитинства, коли дівчатам казали, що треба бути скромніше, не хвалитися, не висовуватися.
Як результат — чоловіки оцінюють свої здібності значно вище, аніж жінки. Тому й чоловіків набагато більше в ІТ, і зарплати у них здебільшого вищі за зарплати жінок на тих само посадах.
Підіймайте самооцінку: не бійтеся заявляти про себе, продемонструйте свій професіоналізм. Будьте амбітними, адже всі обмеження лише у голові. Беріть участь у конференціях (до речі, спеціально для жінок у сфері ІТ проводяться окремі заходи Women and Tech).
3. Вдосконалюйте знання та навички
Світ технологій дуже стрімко змінюється, тут неможливо «консервувати» знання, оскільки щохвилини впроваджуються інновації. Те, що було актуальним сьогодні, завтра може стати вже неактуальними.
Тому дотримуйтесь стилю життя long-life learning: проходьте різноманітні курси, відвідуйте семінари та вебінари, дивіться професійні відео, спілкуйтеся із колегами, беріть участь у конференціях. Коли ви дійсно класний спеціаліст, що не припиняє навчатися, вам набагато легше протистояти гендерним стереотипам.
4. Говоріть про себе
Люди не вміють читати думки, тож просіть про допомогу тоді, коли потребуєте. Шукати поради та підтримки не є проявом слабкості, це абсолютно нормально. Звичайно ж, можна вчитися на власних помилках, але набагато ефективніше вчитися на помилках інших людей (і це стосується не лише роботи).
Говоріть про свої бажання. Жінки часто отримують меншу зарплатню, ніж чоловіки, тому що соромляться сказати керівництву, що їх робота коштує більше (так, за даними DOU, лише 7% дівчат при першому прийомі на роботу просять вищу зарплатню, тоді як серед чоловіків таких 57%). Тож вчиться говорити про те, чого хочете (про вищу зарплату, посаду тощо). В гіршому випадку вам відмовлять, але ви принаймні спробували.
Щоб добре позиціонувати себе, потрібно усвідомити, чого ви бажаєте. Побудуйте план кар’єри на 5-10 років, а потім поставте собі питання: «Що для цього мені потрібно ?» і рухайтесь до мети.
5. Будьте креативними
ІТ-сектор стимулює бути гнучким, відкритим, креативним, знаходити творчий підхід до усього. Фірмам потрібні світлі й розумі голови, і немає значення, якої статі працівник. Важливі лише досвід, вміння, софт скіли, серед яких особливо цінними є спосіб мислення, підхід та креатив. Тож будьте креативними!
Кілька слів наостанок
Сьогодні вже навряд чи когось здивуєш тим, що жінки працюють в ІТ. Усі стереотипи, кліше, міфи виникають здебільшого через нерозуміння специфіки галузі та розмаїття перспектив, що має ІТ, що зрештою і викликає гендерний дисбаланс.
Ми в ІТ-компанії Eastern Peak впевнені: збалансовані команди, що складаються із жінок та чоловіків, є більш ефективними та результативними, адже професіоналізм не має статі. Хочете доєднатися до нашої команди? Відправляйте резюме, ми залюбки його розглянемо.
Читайте також: